Wizytacja miała charakter ściśle tajny. Celem urzędników było sprawdzenie, które ewentualnie instytucje i budynki są przygotowane do organizowania spotkań europejskich polityków.
Z naszych informacji wynika, że członkowie rządowego zespołu roboczego zwiedzili regionalne wizytówki: Stadion Śląski w Chorzowie, Halę Widowiskowo-Sportową Spodek w Katowicach, Expo Silesia w Sosnowcu i Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach. Zapoznali się także z katowicką bazą hotelową. Goście interesowali się infrastrukturą drogową i lotniczą, zapleczem konferencyjnym i bazą hotelową. W rozmowach uczestniczyli m.in. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.
Objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie Europejskiej nastąpi w drugiej połowie 2011 roku i będzie jednym z najbardziej istotnych wydarzeń, porównywalnym do organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Okres prezydencji powinien zostać dobrze wykorzystany przede wszystkim do wzmocnienia pozycji Polski w Unii Europejskiej, a także do pozytywnego zaprezentowania naszego województwa.
Obecnie w UE kojarzmy się bardzo dobrze ze względu na skuteczność wykorzystywania środków europejskich. Pod tym względem zajmujemy drugie miejsce w kraju. Pierwsze miejsce zajmuje Małopolska, gdzie do 6 kwietnia br. podpisano 307 umów. Dotychczas Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił 23 konkursy. Mamy podpisanych 117 umów a 167 jest w trakcie przygotowywania stosownej dokumentacji.
Zgodnie z założeniami ministerstwa, województwo, które będzie najlepiej wykorzystywać fundusze unijne w latach 2009-10 dostanie dodatkowe 200 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania. Dodatkowe pieniądze otrzymają też regiony, które zajmą w rankingu miejsca od drugiego do piątego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dzicy lokatorzy sterroryzowali Barcelonę. Walczyło z nimi 300 policjantów!
- Gembicka chce listy firm importujących zboże z Ukrainy. "To musi być transparentne"
- Wiemy, jak wyglądała pomoc dla 14-latki z Andrychowa. Kto ją odnalazł i reanimował?
- Skandal w Brazylii! Żywa kobieta znaleziona w worku w kostnicy