Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglada zaplecze techniczne Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Tych miejsc nie odwiedzają na co dzień widzowie

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Stanowisko realizacji dźwięku. Jak nazwa wskazuje, zadaniem pracujących tutaj jest realizacja muzyki i efektów dźwiękowych, zaplanowanych przez reżysera i scenarzystę spektaklu. Tak jak realizator światła, tak i realizatorzy dźwięku dysponują specjalną wersją scenariusza z adnotacjami ułatwiającymi i koordynującymi ich pracę zresztą ekipy teatralnej.
Stanowisko realizacji dźwięku. Jak nazwa wskazuje, zadaniem pracujących tutaj jest realizacja muzyki i efektów dźwiękowych, zaplanowanych przez reżysera i scenarzystę spektaklu. Tak jak realizator światła, tak i realizatorzy dźwięku dysponują specjalną wersją scenariusza z adnotacjami ułatwiającymi i koordynującymi ich pracę zresztą ekipy teatralnej. Adam Tobojka
Teatr to nie tylko scena i widownia, a przygotowanie spektaklu to praca wielu ludzi, z którymi widz nie ma kontaktu. Dopiero spacer po zazwyczaj niedostępnych dla gości teatru pomieszczeniach i rozmowa z pracownikami technicznymi może uświadomić, jak złożonym i wymagającym doskonale zgranej pracy zadaniem jest wystawienie przedstawienia teatralnego. Dzięki uprzejmości dyrekcji Teatru Zagłębia w Sosnowcu mieliśmy okazję, by z apartem zajrzeć za kulisy najstarszej sosnowieckiej sceny.

Sosnowiecki Teatr Zagłębia to jedna z sześciu najstarszych w Polsce stałych scen. Jego historia zaczyna się w 1897 roku. Współczesny wygląd jest zasługą przebudowy gmachu, przeprowadzonej w roku 1992. Działa bez przerw już ponad 126 lat, stanowiąc jedno z kulturowych centrów miasta.

Widzowie odwiedzający Teatr na co dzień mają dostęp jedynie do niewielkiej części budynku. Zasiadamy na widowni, oglądamy grających na scenie aktorów. Jednak to tylko niewielki wycinek całego gmachu i dopiero przechadzka ścieżkami na co dzień niedostępnymi pozwala sobie uswiadomić, jakiej skali przedsięwzięciem jest wystawienie sztuki teatralnej.

Dzięki uprzejmości dyrekcji Teatru Zagłębia mieliśmy okazję przespacerować się z aparatem po tych właśnie ścieżkach, a całość udokumentowaliśmy na fotografiach. Relacja być może stanie się również ostatnim zapiskiem tego, jak wygląda ta „niewidzialna” część obecnie: w 2024 roku rozpocznie się modernizacja zabytkowego gmachu, a instytucja uzyska drugi budynek, który stanie w miejscu obecnego parkingu teatralnego, z drugą sceną i nowym zapleczem technologicznym i administracyjnym.

Zapraszamy do naszej fotorelacji!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera