Spis treści
Zakończenie roku szkolnego wczoraj i dziś
Nie ma dużej różnicy między tym, jak dawniej obchodzono zakończenie roku szkolnego, a jak to wygląda współcześnie. Zakończenie roku szkolnego to dzień bez zajęć, na który uczniowie (często z rodzicami) przychodzą odebrać świadectwo ukończenia danej klasy, jednocześnie będące promocją do klasy następnej.
Cenzurki, białe koszule, apele. Zobacz zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego i powspominaj dawne czasy: Tak dawniej wyglądało zakończenie roku szkolnego.
Jak ubrać się na zakończenie roku szkolnego? Czy coś się zmieniło?
Zwyczajowo na zakończenie roku szkolnego ubiera się strój galowy. Dziś mundurki funkcjonują w nielicznych szkołach prywatnych, jednak np. szkoły mundurowe wymagają od uczniów noszenia munduru podczas uroczystości.

Białe koszule i bluzki, granatowe lub czarne spódnice oraz spodnie, to klasyczny strój galowy zakładany od lat na zakończenie roku szkolnego. Kiedyś wymagania odnośnie stroju i wyglądu były dużo bardziej przestrzegane. Dziś, szczególnie w starszych klasach szkoły podstawowej lub w szkołach średnich, dzieci i młodzież mają większą swobodę dotyczącą wizerunku. Często zasady ubioru na uroczystości szkolne - w tym zakończenie roku - są zawarte w regulaminie szkoły.
Świadectwa dla uczniów
Świadectwo, a dawniej cenzurka to dokument otrzymywany przez ucznia na koniec roku szkolnego, zawierający oceny z przedmiotów szkolnych i zachowania. Słowo cenzurka w tym znaczeniu dziś jest już rzadko spotykane.

Apel na zakończenie roku szkolnego
Apele, podczas których uczniowie stoją klasami w szeregach, a dyrektor oraz nauczyciele przemawiają do zebranych są oficjalną częścią uroczystości. Tak wygląda to dziś, tak to pamiętają nasi rodzice i dziadkowie.

Podczas apelu zazwyczaj:
- wprowadzany jest sztandar szkoły i odśpiewywany hymn Polski,
- dyrektor przemawia do uczniów — podsumowując rok i życząc udanych wakacji,
- prezentowany jest program artystyczny, czyli występy uczniów (tańce, spektakle, recytowanie wierszy, śpiewanie piosenek),
- dyrektor, zastępca dyrektora lub inna osoba prowadząca uroczystość wyczytuje nazwiska najzdolniejszych uczniów,
- wręczanie świadectw i nagród uczniom ze świadectwem z czerwonym paskiem (najwyższa średnia, obecnie od 4,75),
- wręczanie różnego rodzaju wyróżnień i nagród np. za stuprocentową frekwencję, doskonałe wyniki w czytelnictwie,
- zaproszenie uczniów do klas, gdzie wychowawcy wręczają świadectwa pozostałym uczniom.
Program artystyczny był i jest zależny od zaangażowania klas, wieku uczniów, a także typu szkoły. Najbardziej uroczyste i kreatywne występy są organizowane przez i dla ostatnich roczników danego etapu edukacji np. 8 klasy, maturzystów oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym tj. klasy 1-3.
Tak wyglądało zakończenie roku szkolnego w PRL i dawniej! Cz...

Dom drzewa w Miliczu. Nadleśnictwo Milicz
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?