Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zmienił się nieremontowany od kilkudziesięciu lat budynek MDK w Kazimierzu. Sgraffito na elewacji ocalało

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Miejski Dom Kultury Kazimierz w Sosnowcu zmienił się nie do poznania. Nowoczesne wnętrza nowej części budynku robią wrażenie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Miejski Dom Kultury Kazimierz w Sosnowcu zmienił się nie do poznania. Nowoczesne wnętrza nowej części budynku robią wrażenie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Trwa metamorfoza budynku Miejskiego Domu Kultury w Kazimierzu Górniczym. Nowa, dobudowana część budynku jest już gotowa. Rozpoczęły się prace związane z modernizacją sali widowiskowej tej placówki. Ze względu na znajdujące się na jej zewnętrznej ścianie sgraffito, sala widowiskowa musiała zostać wyjątkowo ocieplona od wewnątrz, by kilkudziesięcioletnie rysunki zostały zachowane.

Miejski Dom Kultury w Kazimierzu Górniczym, to ważna placówka w, jeszcze do niedawna, górniczej dzielnicy Sosnowca. To dzielnica, która powstała przy kopalni, to w niej od lat pracowały kolejne pokolenia jej mieszkańców.

Kopalnia utrzymywała tu mieszkańców

Kopalnia utrzymywała tysiące rodzin. Jednak ostatni wagonik z węglem wyjechał z niej 29 maja 2015 roku. Do końca 2016 roku trwała likwidacja zakładu górniczego, dołu kopalni.
Przemiana domu kultury ma teraz służyć mieszkańcom, nie tylko by odpowiadać na ich kulturalne potrzeby, ale też by pomagać im w zdobywaniu nowych umiejętności, które być może staną się źródłem ich dochodów, po zamknięciu kopalni.

Zajęcia i warsztaty w domu kultury Kazimierz

- Chodziło o to, że po zamknięciu kopalni, nad ludźmi zawisło widmo bezrobocia i w związku z tym w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu powstał program, którego celem była rewitalizacja dzielnicy i aktywizacja mieszkańców. Zwłaszcza tych, którzy stracili prace po zamknięciu ostatniej kopalni w Zagłębiu – mówi Rafał Rybak, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kazimierzu Górniczym.

Musisz to wiedzieć

- I przy okazji tego programu, można było dostać pieniądze na modernizacje obiektów. Jednym z tych obiektów jest Miejski Dom Kultury, gdzie do starego budynku został dobudowany nowy, bardzo nowoczesny i ładny. W nowym budynku będą na przykład pomieszczenia dla wolontariuszy, dla organizacji pozarządowych, punkt opieki nad dziećmi, których matki będą korzystały z tych programów jakie będą tam organizowane – opowiada dyrektor.

W MDK Kazimierz powstały nowe sale i pracownie

Są więc tu sale wykładowe, ale także będą doskonale wyposażone sale do prowadzenia zajęć praktycznych, kształcących chętnych w różnych zawodach. Znajdziemy tu wyposażenie salonów fryzjerskich, kosmetycznego, czy sali w której będzie można zdobywać umiejętności na kursie opieki medycznej.
- W programach społecznych jakie będą tu prowadzone, skoncentrujemy się na wsparciu aktywności społeczno-zawodowej mieszkańców Kazimierza Górniczego. Przewidujemy szereg działań opartych o wolontariat, pracę ze społecznością realizowaną wspólnie z wyłonionymi wśród mieszkańców liderami lokalnymi, prowadzenie warsztatów i klubów dla seniorów, młodzieży, rodzin – mówiła jeszcze przed rozpoczęciem przebudowy Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej.
Na projekty społeczne miasto otrzymało dofinansowanie Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w kwocie 1,2 mln zł.

Sgraffito na elewacji sali zostało ocalone

Budynek został ocieplony. Odnowiono całą jego elewację. Pewnym problemem w tym procesie okazały się stare rysunki na elewacji sali widowiskowej tzw. sgraffito.
- Te rysunki powstały kilkadziesiąt lat temu, chcieliśmy je zachować, dlatego tez sala widowiskowa została wyjątkowo ocieplona od wewnątrz. Rysunki zostały - dodaje dyrektor Rybak.
Odtworzony zostanie także neon nad wejściem głównym. Całość prac zamknie się kwotą 11,5 mln zł.
Kilka tygodni temu rozpoczął się także remont samej sali widowiskowej w MDK Kazimierz.

Zobacz i zapamiętaj

Sala widowiskowa przejdzie metamorfozę

- Wiele się tam zmieni, bo sala została wybudowana 1966 roku, od tamtej pory nie była remontowana. Teraz będzie tam nowa podłoga, nowe fotele, nowe wykładziny akustyczne, nowe oświetlenie, nowe kurtyny oraz nowa nawierzchnia sceny – mówi dyrektor. - Będziemy mieć nową salę koncertową na ponad 200 osób. Bardzo nowoczesną i spełniającą wszystkie wymagania stawiane przed takimi obiektami.
Sala widowiskowa będzie miała zupełnie nową instalację oświetleniową, drzwi, schody oraz scenę wraz z fosą orkiestry. Na widowni będzie mogło zasiąść 237 osób w nowych i wygodnych fotelach. Ściany z kolei będą wyłożone płytami akustycznymi i drewnianymi oraz pomalowane na czarno a na podłodze pojawi się granatowo-czarna wykładzina welurowa. Dopełnieniem nowego stylu będą nowe kurtyny wraz z całym mechanizmem.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera