MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Targowisko Miejskie w Dąbrowie Górniczej z zielonym dachem, osobnymi strefami handlu, parkingami. Koncepcja robi wrażenie!

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak ma wyglądać nowe Targowisko Miejskie w Dąbrowie Górniczej, a tak wygląda obecnie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak ma wyglądać nowe Targowisko Miejskie w Dąbrowie Górniczej, a tak wygląda obecnie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Tojka Architekci/arc/PAS
Targowisko Miejskie przy ul. Poniatowskiego w Dąbrowie Górniczej należy do jednych z największych oraz najchętniej odwiedzanych w regionie. Wkrótce ma się całkowicie zmienić, z czego z pewnością ucieszą się i handlujący, i klienci. Gotowa jest nowa koncepcja architektoniczna przebudowy i modernizacji tego obiektu, przygotowana przez dąbrowskie biuro architektoniczne Tojka Architekci.

Całość wygląda bardzo interesująco, a kiedy udałoby się zrealizować zaprezentowane założenie dąbrowskie Targowisko Miejskie stałoby się pewnie jednym z najładniejszych i najbardziej funkcjonalnych nie tylko w woj. śląskim, ale całej Polsce. Koncepcja zawiera bowiem mnóstwo nowatorskich rozwiązań, a jedna z nich to zielone dachy nad zadaszoną częścią placu targowego, co ma nawiązywać do barw miasta.

Na jakich zmianach najbardziej zależało zatem Stowarzyszeniu Kupców Targowych w Dąbrowie Górniczej przy opracowaniu koncepcji przebudowy i rewitalizacji?

- Stowarzyszenie Kupców Targowych w realizacji koncepcji występowało głównie jako rzecznik gremium kupieckiego, dlatego artykułowało potrzeby wynikające głównie ze „środowiska wewnętrznego". Chodziło o kwestie dostępności klientów do stanowisk kupieckich, a więc możliwości jak najłatwiejszej obsługi w zakresie transportu eksponowanych towarów, możliwie największej „równości" w zakresie atrakcyjności lokalizacji poszczególnych stanowisk. Niebagatelna była również kwestia przyszłych kosztów przedsięwzięcia – podkreśla Ryszard Tojka, główny projektant w biurze architektonicznym Tojka Architekci.

Paczkomat, bankomat, zadaszenie, a do tego nowe miejsca parkingowe

Gości targowiska ma witać strefa główna od strony ulicy Poniatowskiego z ośmioma lokalami usługowymi oraz przestrzenią rekreacyjną z ławkami i zielenią. Tam też znajdzie się miejsce dla placu zabaw, paczkomatu oraz bankomatu. Tutaj też zlokalizowany miałby być przystanek autobusowy.

Wyraźnie oddzielony ma zostać handel spożywczy od handlu przemysłowo-odzieżowego, który znajdował się będzie w środkowej części targowiska. Lokale usługowe na wejściu czynne byłyby natomiast przez cały tydzień. Wewnątrz mają pojawić się szerokie, zadaszone alejki, co ułatwi handel, uniezależniając go od kaprysów pogody. W części spożywczej zaprojektowanych zostało 46 stanowisk wraz z zapleczem dla samochodów. W części odzieżowo-przemysłowej jest mowa o 114 stanowiskach, dających zupełnie inne możliwości ekspozycji towarów niż dotychczas. Na końcu przewidziana została strefa dla handlujących meblami. Tam mogłoby zostać przygotowanych 20 stanowisk.

Całkiem inaczej ma też wyglądać strefa parkingowa. Droga techniczna od strony ul. Piłsudskiego oraz tamtejsze miejsca parkingowe byłyby przeznaczone tylko dla kupców. Nowych 39 miejsc parkingowych dla kupujących przewidzianych zostało od strony ul. Twardej, a kolejnych ponad 100 w rejonie ul. Zawidzkiej.

- W proponowanym rozwiązaniu braliśmy pod uwagę również kwestie sanitarne. Stąd założenie segregacji pomieszczeń i urządzeń sanitarnych przeznaczonych dla klientów (ogólnodostępne) a także kupców, oczywiście z dostępem do bieżącej wody, kanalizacji oraz spełniających obowiązujące wymogi sanitarne. Szerzej mówiąc, trzeba podkreślić, że równie starannie potraktowaliśmy np. gospodarkę odpadami, co w przypadku tego typu obiektu ma niebagatelne znaczenie – mówi Ryszard Tojka.

Zielone dachy i wkomponowanie targowiska w otoczenie nowych plant

Na dachach nowego targowiska ma się pojawić natomiast wspomniany zielony dach. Skąd taki pomysł?

- „Zielona Dąbrowa" to hasło miasta, które naszym zdaniem powinno być możliwie najszerzej wcielane w życie. Ekstensywna zieleń na dachach, ale również w układzie wertykalnym na fragmentach ścian, może mieć wiele zalet, zarówno w aspekcie odbioru przez użytkowników jak i czysto praktycznym. Mam tu na myśli, na przykład chłód w upalne dni, regulator wilgotności, oddziaływanie ekologiczne, itd. Rozwiązanie takie sprawdza się w wielu realizacjach, dlaczego więc nie na targowisku w Dąbrowie Górniczej – podkreśla Ryszard Tojka.

Jak dodaje zadaniem projektantów było jak najpełniejsze spełnienie oczekiwań środowiska kupieckiego z jednoczesnym uwzględnieniem wszelkich wymogów, wynikających z ogólnomiejskiego oddziaływania projektowanego przedsięwzięcia.

- Chodziło o wpisanie się w przestrzeń, z nawiązaniem do bezpośredniego oraz dalszego otoczenia. Chodzi tu o interakcję ze świeżo zrewitalizowanymi plantami, możliwości powiązania komunikacyjnego z dwóch ulic - Poniatowskiego i Zawidzkiej, zachowanie charakteru targowiska z jednoczesną konfrontacją z istniejącymi obiektami w centrum miasta, a także zapewnienie optymalnego sposobu parkowania samochodów, zarówno kupieckich jak i klienteli – mówi Ryszard Tojka.

W 2022 roku sąsiadujące bezpośrednio z Targowiskiem Miejskim Planty im. harcmistrza Stefana Piotrowskiego. Teraz można tu odpocząć w cieniu drzew, pojeździć wyznaczoną, osobną ścieżką rowerową czy też wybrać się na spacer z psem. Stare ławki i szutrowe alejki zastąpiła bowiem całkiem nowa infrastruktura, która już teraz cieszy się popularnością wśród mieszkańców.

Planty zyskały nowy układ alejek oraz wydzieloną drogę rowerową. Z myślą o osobach, które na zakupy przyjeżdżają na rowerach, na wysokości głównego wejścia na targowisko powstał także parking rowerowy. Chodniki i poszerzona główna aleja zostały wyłożone kostką, natomiast przecinające ją ścieżki mają mineralną nawierzchnię. Całość uzupełnia nowoczesne ledowe oświetlenie, liczne ławki i kosze na śmieci. Jest też ogrodzony wybieg dla psów, który powstał na wysokości I LO im. W. Łukasińskiego. Całość uzupełnia zieleń, dęby, jesiony, klony, brzozy, lipy i ozdobne grusz, a także trzy tysiące krzewów.

Kupcy zapraszają cztery dni w tygodniu

Skontaktowaliśmy się ze Stowarzyszeniem Kupców Targowych w Dąbrowie Górniczej, by dowiedzieć się, kiedy ta nowatorska koncepcja będzie miała szansę się zmaterializować. Okazało się, że trwają jeszcze w tej sprawie spotkania i konsultacje, a więcej szczegółów poznamy za kilkanaście tygodni.

- W najbliższych tygodniach będziemy pracować nad opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego targowiska. Kiedy będzie gotowy i znany będzie podział zadań, wówczas będzie można określić w porozumieniu z miastem zakres czasowy tego przedsięwzięcia - tłumaczy Wacław Majek, prezes zarządu Stowarzyszenia Kupców Targowych w Dąbrowie Górniczej.

Dąbrowskie Targowisko Miejskie zaprasza w poniedziałki w godz. od 7 do 12, czwartki od 7 do 14, piątki od 7 do 12 oraz w niedziele od 7 do 14. Dziś klienci mają do dyspozycji parking ogólnodostępny przy ul. Poniatowskiego oraz parkingi płatne przy Technicznych Zakładach Naukowych oraz duży parking z wjazdem od ul. Zawidzkiej. Kupimy tu m.in. artykuły spożywcze, odzież, meble, firany, sadzonki kwiatów, drzew, warzyw, a także artykuły gospodarcze.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera