MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wodzisławską starówkę czeka metamorfoza. Swoje oblicze zmienią rynek i ulica ks. Kubsza. Jakie to będą zmiany? Zobacz wizualizacje

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Starówka w Wodzisławiu Śląskim ma być przebudowana. Nowoczesne rozwiązania wpiszą się w średniowieczny układ rynku oraz przyległych do niego ulic. Miasto ma gotową koncepcję rewitalizacji tego miejsca, które ma stać się prawdziwą wizytówką Wodzisławia.
Starówka w Wodzisławiu Śląskim ma być przebudowana. Nowoczesne rozwiązania wpiszą się w średniowieczny układ rynku oraz przyległych do niego ulic. Miasto ma gotową koncepcję rewitalizacji tego miejsca, które ma stać się prawdziwą wizytówką Wodzisławia. UM Wodzisław
Starówka w Wodzisławiu Śląskim ma średniowieczny układ niczym ta w Krakowie. Składa się z wielu urokliwych miejsc i zabytkowych obiektów, jest wyjątkowym skarbem, o który bez wątpienia należy dbać. Właśnie dlatego opracowana została „Starówka w nowym wydaniu. Koncepcja zmian w samym sercu Wodzisławia Śląskiego”. Jakie zmiany proponuje się w centrum Wodzisławia?

Starówka w Wodzisławiu Śląskim ma być przebudowana. Nowoczesne rozwiązania wpiszą się w średniowieczny układ rynku oraz przyległych do niego ulic. Miasto ma gotową koncepcję rewitalizacji tego miejsca, które ma stać się prawdziwą wizytówką Wodzisławia.

- To zbiór ciekawych, aktualnych, wartych rozważenia lub już wdrażanych w życie propozycji, idei, planów odnoszących się do wybranych lokalizacji na wodzisławskiej starówce. A mowa tu o staromiejskim rynku, zmianach w ciągu ulicy ks. płk. Wilhelma Kubsza, czyli utworzeniu deptaka i woonerfu, miniwoonerfach w ramach uliczek Starego Miasta. To także mowa o graniczącym z ulicą Kubsza skwerze w Parku Zamkowym, konceptach Młodego Miasta, Systemu Informacji Miejskiej oraz o wydarzeniach w obrębie starówki - wylicza urząd miasta.

Koncepcja w poszczególnych obszarach mogłaby w przyszłości posłużyć projektantom rysującym konkretne i przydatne zmiany na Starym Mieście. Zmiany, które pozwoliłyby na uczynienie tych miejsc jeszcze piękniejszych i bardziej klimatycznych, atrakcyjniejszych dla mieszkańców i turystów oraz bardziej funkcjonalnych.

Cztery strefy na rynku w Wodzisławiu Śląskim

- Koncepcja zmian na starówce zakłada uporządkowanie historycznego rynku i pełnionych przez niego funkcji poprzez kilka głównych działań. Po pierwsze: poprzez podział na kilka „stref”, dokładnie cztery: historyczno-informacyjną, rekreacyjno-wypoczynkową, wydarzeń i usługowo-gastronomiczną - wskazuje ratusz.

Po drugie, ma zostać wyznaczona główna ścieżka „pieszej” (co mogłoby mieć odwzorowanie w ciemniejszym kolorze kostki brukowej) od północno-zachodniego wejścia w stronę południowo--wschodnią, czyli w kierunku Pałacu Dietrichsteinów oraz docelowo deptaka i dalej woonerfu w ciągu ulicy Kubsza. Po trzecie, proponuje się spore zazielenienie wybrukowanej w całości płyty, ale z zachowaniem tak ważnej funkcji placu. Z wymienionymi działaniami związane byłyby: wymiana asfaltowej nawierzchni na brukową (z uwzględnieniem miejsc na tzw. szpilkostrady, czyli traktów, po których z większym ułatwieniem mogłyby poruszać się np. osoby niepełnosprawne, rodzice z wózkami dziecięcymi czy kobiety w butach na wysokim obcasie), właściwa zmiana geometrii nawierzchni utwardzonych (z uwzględnieniem wyrównania płaszczyzny w miejscu przebiegającej obecnie przez środek rynku drogi, w tym momencie nie udostępnionej samochodom). Do ogólnego opisu warto dodać, że w północnej części rynku zachowane miałyby zostać obecne miejsca parkingowe, a na całym obszarze zamontowane w ostatnich latach latarnie.

Ulica ks. Kubsza przekształcona w woonerf

Woonerf to rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej. Jest przestrzenią publiczną łączącą funkcje ulicy, deptaka, parkingu, a także miejsca spotkań mieszkańców. Przy jej projektowaniu rezygnuje się z tradycyjnego podziału przestrzeni na jezdnię i chodniki oraz wprowadza się elementy małej architektury (np. ławki). Przeorganizowywane jest parkowanie. W skrócie chodzi o to, by utrzymać funkcje komunikacyjne i zadbać o przyjazne otoczenie dla mieszkańców. I taką właśnie lokalizacją ma być ul. Kubsza, na ok. 350-metrowym odcinku od WCK do marketu budowlanego.

- Plan jest taki, by w pasie drogi publicznej ulicy ks. płk. Wilhelma Kubsza stworzyć wysokiej jakości bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców poprzez: ograniczenie intensywności ruchu kołowego i reorganizację parkowania (koncepcja woonerfu, zgłoszona do projektu LIFE pn. „Śląskie. Przywracamy błękit”, zakłada blisko 90 miejsc parkingowych). Zaplanowane „odbetonowanie” znacznej powierzchni ulicy miałoby się dokonać dzięki wprowadzeniu zieleni wysokiej, krzewów, rabat bylinowych, kwiatowych i traw ozdobnych. Koncepcja uwzględnia też instalację zdrojów ulicznych z dostępem do wody pitnej - informuje magistrat.

Idea woonerfu w przyszłości mogłaby zostać wprowadzona nie tylko na ulicy Kubsza, ale i w innych miejscach na terenie Starego Miasta. Miniwoonerfy w przyszłości mogłyby zostać utworzone na staromiejskich ulicach Powstańców Śląskich, Średniej, Księżnej Konstancji i Minorytów.

Skwer w Parku Zamkowym przejdzie metamorfozę - to będzie miejsce na mniejsze wydarzenia

- Jest również takie wyjątkowe miejsce na Starym Mieście, które zasługuje na dłuższą refleksję i w efekcie tej na dużą metamorfozę. To skwer usytuowany w Parku Zamkowym, graniczący z ulicą ks. płk. Wilhelma Kubsza, niezwykle często uczęszczany przez ludzi. dzięki zaplanowanym działaniom miałby stać się miejscem mniejszych wydarzeń. Miejscem do wykorzystania np. przez miejskie jednostki kultury (skwer zlokalizowany w pobliżu i pomiędzy Wodzisławskim Centrum Kultury, Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną a Muzeum). Miejscem służącym aktywnościom wodzisławskich organizacji pozarządowych. Miejscem idealnym na debaty, koncerty lokalnych artystów, wieczory poetyckie, bardzo klimatyczną ministrefą kultury i inicjatyw mieszkańców - podkreślają autorzy koncepcji.

W ramach porządkowania przestrzeni publicznej, ale też budowania spójnej marki miasta Wodzisławia Śląskiego miejski zespół kreatywny przygotowuje nowy System Informacji Miejskiej. W oparciu o regulujące użycie miejskiej symboliki założenia SIM-u opracowane zostały wstępne projekty m.in. użytkowej wersji herbu miasta, tablic z nazwami ulic, tych oznaczających budynki,
również tych będących tzw. kierunkowskazami przekazującymi informacje o lokalizacji i odległościach do jakichś ważnych obiektów.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera