Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry i komunikacja XXI w.: smartfon sprawdzi czy autobus przyjedzie na czas [ZDJĘCIA]

Krzysztof Szendzielorz
Elektroniczne rozkłady? W Jaworznie tak, w aglomeracji - wciąż nie
Elektroniczne rozkłady? W Jaworznie tak, w aglomeracji - wciąż nie Krzysztof Szendzielorz
Listopad to już siódmy miesiąc działania nowoczesnego dworca autobusowego w Tarnowskich Górach. W dyspozytorni działa centrum monitoringu i administrowany jest system dynamicznej informacji pasażerskiej. Wkrótce część tego, co widzą dyspozytorzy, pasażerowie będą mogli też podglądać w telefonach komórkowych. ZOBACZ ZDJĘCIA

- Nowa aplikacja będzie dostępna jeszcze w tym roku - zapowiada Henryk Szudy, prezes MZKP w Tarnowskich Górach.
Nowy dworzec autobusowy to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w regionie. Nie chodzi tylko o przestronną halę dworcową, peron i duży plac manewrowy. Pracę na dworcu i obsługę autobusów oraz pasażerów ułatwia tu system dynamicznej informacji pasażerskiej. O co chodzi?

Na peronie i w hali dworca są zamontowane LED-owe tablice przystankowe. Wyświetlają się na nich najbliższe odjazdy autobusów (także PKS). Pojawiają się tam również informacje o ewentualnych opóźnieniach i krótkie komunikaty. Takie informacje są dostępne właśnie dzięki systemowi dynamicznej informacji pasażerskiej. To jednak nie wszystko.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Kosmiczny dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach [ZDJĘCIA]

Autobusy mają zainstalowane pokładowe komputery, odbiorniki GPS i modemy GSM. Za ich pomocą dane są przekazywane do serwera obliczającego prognozowany czas przyjazdu i odjazdu. Następnie informacje trafiają na tablice LED-owe. Wszystko odbywa się błyskawicznie.

Dzięki temu systemowi pracownicy dyspozytorni na ekranach monitorów widzą na mapie, gdzie dokładnie jest pojazd.

- Jest też informacja, z jaką prędkością jedzie autobus, numer kasownika pojazdu, opóźnienie albo to, czy autobus jest przed czasem na jakimś odcinku - wyjaśnia Piotr Gwóźdz, dyspozytor pracujący na dworcu. - Jeśli któryś z autobusów ma awarię, to ikonka pojazdu na mapie zmienia się z niebieskiej na czerowną, a my o niej wiemy - tłumaczy.

Co ważne, w razie opóźnienia pojazdu można o tym poinformować pasażerów na elektronicznych tablicach. Dotyczy to przede wszystkim autobusów jeżdżących na zlecenie MZKP. Odjazdy PKS-ów wprawdzie są uwzględniane na tablicach LED, ale już ich opóźnienia - nie. To jednak margines wszystkich kursów autobusowych notowanych na tarnogórskim dworcu, a średnio dziennie jest ich tutaj ponad 600.

Mapki z aktualną lokalizacją autobusów MZKP na trasie pasażerowie będą mogli też śledzić na smartfonach. Aplikację będzie można pobrać ze strony internetowej mzkp.pl najpóźniej w grudniu.

- Jeszcze przez jakiś czas będziemy testowali system - mówi Szudy. - Taka aplikacja powinna być szczególnie przydatna mieszkańcom tych miejscowości, gdzie nasze autobusy jeżdżą rzadziej.

PKM Jaworzno, znany z technologicznych nowinek, od miesięcy montuje elektroniczne tablice w ramach "systemu dynamicznej informacji pasażerskiej".

Pasażerowie mogą dowiedzieć się z nich, za ile minut przyjedzie autobus i czy ma jakieś opóźnienie. Inne zmiany techniczne w PKM Jaworzno mogą ucieszyć pasażerów posiadających telefony komórkowe, w których możliwe jest połączenie z internetem. W blisko 30 autobusach zainstalowane są bowiem modemy udostępniające darmowy internet poprzez sieć Wi-Fi.

W aglomeracji montaż elektronicznych tablic na przystankach w Katowicach, Zabrzu czy Będzinie rozpoczął się wiosną, ale... do dzisiaj nie ma na nich żadnych informacji dla pasażerów. Docelowo tablice mają zostać zamontowane na 72 przystankach. Tablice montuje KZK GOP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!