Tarnowskie Góry: odkrycia archeologiczne w Parku Miejskim...

  Tarnowskie Góry: odkrycia archeologiczne w Parku Miejskim ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Grabowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Odkrycia archeologiczne w tarnogórskim Parku Miejskim
  1/17
  przejdź do galerii

  Odkrycia archeologiczne w tarnogórskim Parku Miejskim ©MG

  W tarnogórskim Parku Miejskim pojawili się archeolodzy. Co odkryli? Widać już historyczne ścieżki, altanę ogrodową oraz kamienne rynsztoki. Trwają jeszcze poszukiwania fundamentów wieży widokowej.
  W tarnogórskim Parku Miejskim pojawili się archeolodzy. Co odkryli? Widać już historyczne ścieżki, altanę ogrodową oraz kamienne rynsztoki. Trwają jeszcze poszukiwania fundamentów wieży widokowej.

  Jak twierdzi Zbigniew Pawlak, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, prace archeologiczne, mają pomóc potwierdzić mapę z 1925 roku. Wszystko po to, żeby wpisać Park Miejski w Tarnowskich Górach do rejestru zabytków.
  - Obiekt jest niezwykły, założony w 1903 roku – przyznaje. Przypomnijmy, że nasz park to jeden z 28 atrybutów wpisanych na Listę UNESCO. Aktualnie są w nim przeprowadzane badania archeologiczne w formie sondaży i badań geofizycznych.

  Archeologowie od poniedziałku prowadzą badania w tarnogórskim parku.

  – Przeprowadziliśmy już badania geofizyczne magnetometrem, który przyniósł efekt w postaci zarysu mniej widocznych w tej chwili ścieżek komunikacyjnych oraz innych obiektów, które w tej chwili odkrywamy już metodami wykopaliskowymi – wyjaśnia archeolog Marek Materna, kierownik badań.

  Odkryto między innymi altanę ogrodową, kamienne rynsztoki oraz ścieżki historyczne. Mają w planach także sprawdzić ich szerokość, rodzaj nawierzchni oraz sposób budowy.

  – Jednym słowem próbujemy zobaczyć to, co uległo całkowitemu zaparciu. Czas spowodował, że te wszystkie obiekty znikły pod liśćmi, warstwą błota i ziemi. Chcemy je odsłonić i zadokumentować, co pozwoli projektantom zaprojektować park w taki sposób, żeby miał historyczny charakter – mówi Marek Materna.

  Zobacz galerię

  Projekt rewaloryzacji parku obejmuje kompleksowo całą zawartość, poczynając od zieleni, która jest jego najważniejszą częścią, kończąc na architekturze oraz obiektach, które się w nim znajdują.

  - Prace nad tym projektem zaczęły się o wiele wcześniej, również z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. - Przyznaje Adam Mrugacz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. Jak twierdzi, pracowało nad nim również Narodowe Dziedzictwo w Warszawie - Nieodpłatnie w ramach porozumienia, Narodowe Dziedzictwo w Warszawie, opracowało projekt koncepcyjny rewaloryzacji parku jak również wytyczne konserwatorskie – dodaje.

  Nad projektem rewaloryzacji pracuje także trójka dendrologów, którzy umożliwią odtworzenie ścieżek i placów, szaty roślinnej, małej architektury, a także przebudowę kortów tenisowych, boiska oraz muszli koncertowej. Czym konkretnie zajmują się dendrolodzy? Prowadzą inwentaryzację drzewostanu. Dla każdego z drzew określają obwód pnia, wysokość drzewa oraz gatunek - cechy, które mają wpływ na rolę drzewa w parku. Drzewa w Parku Miejskim mierzyła między innymi Ewa Siedlarczyk, która przyjechała z Małopolski do naszego miasta, zobaczyć w jakim stanie są tarnogórskie drzewa.

  - Drzewa w Parku Miejskim są w bardzo dobrym stanie. Co prawda przez jakiś czas nie był pielęgnowany i wymaga pewnych zabiegów, ale duża część drzew jest po zabiegach pielęgnacyjnych i park jest bardzo ładny i ogólnie w bardzo dobrym stanie - przyznaje dendrolog.

  Stadion Śląski gotowy! Zobacz zdjęcia wykonane w technice 360 stopni  Wielki test wiary: Czy jesteś dobrym katolikiem? SPRAWDŹ TUTAJ  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK  Program tyDZień: Przegląd wydarzeń woj. śląskiego  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał