Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry. Terapia śpiewem w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty”. Leczenie idzie tutaj śpiewająco

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Terapia śpiewem w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty”
Terapia śpiewem w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” mat. prasowe GCR Repty
Leczenie śpiewem? O tym, że taka terapia działa i jest wskazana, wiedzą w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach. To właśnie w tym ośrodku, raz w tygodniu, około 30 pacjentów głównie z oddziałów neurologicznych, uczestniczy w zajęciach ze śpiewoterapii.

Śpiew może mieć praktyczne zastosowanie w logopedii.

- Śpiewoterapia, to wykorzystanie śpiewu w celach terapeutycznych. To taka muzykoterapia praktyczna czyli pacjent nie tylko jest odbiorcą muzyki, ale sam ją tworzy. Ta forma terapii jest bardzo pomocna na wszelkie dolegliwości związane z aparatem głosowym i artykulacyjnym, a także z osłabieniem mięśni twarzy czy trudnościami z oddychaniem – wyjaśnia Elżbieta Rogowska, logopeda z GCR „Repty.

Wprowadzona w „Reptach” terapia oparta na głosie pacjenta, zawiera w sobie m.in.: trening oddechowy, ćwiczenia koncentracji i ćwiczenia mówienia – dykcji. Wspomaga terapię osób z problemami i niedoskonałościami mowy, z osłabionym głosem, a nawet pomaga osobom z dysfagią(problemy z połykaniem).

Terapia wykorzystuje wrodzone możliwości ciała, aby głos osiągnął lepsze możliwości przy minimum wysiłku. Wspomaga także pamięć, koncentrację i dodaje energii. Z terapii korzystają głównie pacjenci z oddziałów neurologicznych przede wszystkim po udarach mózgu. Na oddziale przebywają kilka tygodni. Podczas 30- minutowych zajęć, śpiewają głównie piosenki: biesiadne, szanty i tzw. obozowe. Wprowadzany jest nawet repertuar operowy.

W GCR „Repty” są trzy Oddziały Rehabilitacji Neurologicznej. Na poszpitalną rehabilitację neurologiczną przyjmowani są pacjenci: m.in.: z niedowładami po udarach naczyniowych mózgu, po urazach i operacjach obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, ze stwardnieniem rozsianym, a także chorzy z innymi schorzeniami układu nerwowego. Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku leczono tu przeszło tysiąc osób.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera