MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te kwiaty doniczkowe są jak oczyszczacze powietrza. Zobacz, co warto mieć, gdy dusi smog. Rośliny ozdobią dom i oczyszczą powietrze

Katarzyna Józefowicz
Wiele roślin doniczkowych działa jak „naturalny oczyszczacz powietrza”. Zobacz, jakie kwiaty warto mieć.
Wiele roślin doniczkowych działa jak „naturalny oczyszczacz powietrza”. Zobacz, jakie kwiaty warto mieć. Preudence Earl/unsplash.com
Niektóre rośliny doniczkowe działają niemal jak oczyszczacze powietrza. Mają zdolność usuwania toksyn z powietrza w mieszkaniach. To szczególnie przydatne zimą, gdy często pojawia się smog, związany z ogrzewaniem domów. Ale szkodliwe substancje w mieszkaniach mogą pochodzić też z innych źródeł, takich jak elementy wyposażenia. Dlatego warto mieć rośliny, które oczyszczają powietrze. Dodatkowo ozdobią wnętrze. Sprawdź, jakie kwiaty doniczkowe wybrać.

Spis treści

Smog to problem w całej Polsce

Problem zanieczyszczonego powietrza występuje przez cały rok. Sytuacja pogarsza się dodatkowo jesienią i zimą, kiedy zaczynamy ogrzewać domy paliwem różnej jakości, często bardzo złej. Wtedy do innych zanieczyszczeń dołączają jeszcze dymy z kominów domowych kotłowni i w powietrzu znajduje się cała gama groźnych substancji oraz pyłów, nierzadko w stężeniu znacznie przekraczającym przyjęte normy. Domowe kotłownie odpowiadają przy tym prawie za 80 proc. zanieczyszczeń powietrza. W dodatku powietrze jest fatalne nie tylko w dużych miastach, ale przede wszystkim mniejszych miejscowościach, gdzie wiele domów jest ogrzewanych indywidualnie.

Trucizny są w powietrzu, którym oddychamy

Gdy oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, organizm musi się mierzyć m.in. z cząstkami benzo(a)pirenu (który jest silnym związkiem rakotwórczym), metalami ciężkimi, tlenkami siarki i azotu, ozonem oraz szeregiem innych szkodliwych substancji lotnych i pylistych. Skażone powietrze może prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób, takich jak astma, nowotwory czy choroby układu krwionośnego, dlatego powinniśmy starać się ograniczyć jego wpływ na nasze zdrowie.

Sprawdź:

Wprawdzie z dnia na dzień nie zmienimy jakości powietrza, ale z powodzeniem możemy oczyścić je we własnym domu. Jest to ważne również dlatego, że poza smogiem, który nas otacza (dostaje się do wnętrz przez okna i otwory wentylacyjne), w pomieszczeniach znajdują się jeszcze inne groźne substancje lotne, pochodzące z mebli, środków czystości, wykładzin, farb, dymu papierosowego czy tapet (m.in. benzen, ksylen, amoniak, formaldehyd, trichloroetylen).

Jak rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze w mieszkaniu?

W oczyszczaniu powietrza pomogą nam specjalne urządzenia filtrujące, ale nie mniej skuteczne mogą okazać się odpowiednie rośliny, które potrafią zneutralizować wiele toksyn znajdujących się w powietrzu. Oczywiście nie robią tego dla nas, tylko dla samych siebie, gdyż toksyny też im szkodzą, ale w przeciwieństwie do nas, rośliny wyposażone są w odpowiednie mechanizmy obronne i potrafią lepiej radzić sobie z niesprzyjającymi warunkami środowiskowymi.

Podczas procesu fotosyntezy, rośliny pochłaniają związki ze skażonego powietrza przez aparaty szparkowe i transportują je do podłoża oraz korzeni, gdzie szkodliwe substancje zostają zneutralizowane (częściowo za sprawą działalności pożytecznych mikroorganizmów glebowych).

Jeśli rośliny mają oczyszczać nasze powietrze naprawdę skutecznie, muszą być utrzymywane w czystości, gdyż inaczej zalegający na nich kurz zatka aparaty szparkowe i utrudni wymianę gazową.

Rośliny domowe, które najskuteczniej oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń

Unikatowe zdolności roślin docenili nawet naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, którzy na podstawie badań wytypowali kilkanaście gatunków najbardziej skutecznych w oczyszczaniu powietrza. W ich czołówce znajduje się m.in.:

 • gerbera Jamesona,
 • chamedora wytworna,
 • dracena (w tym: wonna, deremeńska i obrzeżona),
 • fikus (głównie fikus Beniamina i lirolistny, inaczej dębolistny),
 • sansewieria Laurentii,
 • zielistka,
 • skrzydłokwiat,
 • anturium,
 • bluszcz pospolity.

Kwiaty łatwe w uprawie, które poprawią jakość powietrza w domu

Rekordzistką w pochłanianiu toksyn jest chryzantema wielkokwiatowa oraz gerbera Jamesona (neutralizują m.in. benzen, formaldehyd i trichloroetylen), ale w praktyce nie zawsze możemy je wykorzystać, gdyż pierwszą trudno uprawiać w mieszkaniu, a druga ma dość wysokie wymagania i w domu może nie przetrwać zbyt długo.

Znacznie lepszym wyborem będą natomiast zielistka i skrzydłokwiat, które lubią półcień i lekko wilgotne podłoże oraz bardzo wytrzymała i mało wymagająca sansewieria (zniesie suszę, półcień i suche powietrze). Niezwykle skuteczne mogą być też:

 • fikusy,
 • draceny,
 • palmy.

Rośliny te tworzą mnóstwo liści i pochłaniają dużo toksyn. Niestety, ich rozmiary są dość znaczne, dlatego nie wszędzie się zmieszczą.

Kwiaty doniczkowe popularne w PRL-u znów są modne. Zobacz, co warto mieć.

Te kwiaty domowe rządziły w czasach PRL-u. Dziś znów są na t...

Jakie zanieczyszczenia powietrza usuwają rośliny doniczkowe?

Niestety, mimo swoich niezwykłych umiejętności, rośliny nie poradzą sobie ze wszystkimi problemami. Ich aparaty szparkowe są zbyt małe, aby mogły wchłonąć i zneutralizować zawarte w smogu pyły. Postawione przy otwartym oknie mogą wprawdzie posłużyć jako zielony filtr lub ekran, powstrzymujący przedostawanie się zanieczyszczeń do wnętrza, ale zimą już nie sprawdzą się w tej roli, gdyż zwykle pochodzą z tropików i nie znoszą przeciągów ani mroźnego powietrza.

Zobacz, jak wyglądają rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze

Polecjaka Google News - RegioDom

Rośliny doniczkowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te kwiaty doniczkowe są jak oczyszczacze powietrza. Zobacz, co warto mieć, gdy dusi smog. Rośliny ozdobią dom i oczyszczą powietrze - e-Ogródek

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni