Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie ma konsultantkę programowo-artystyczną

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie rozpoczął nowy sezon artystyczny. Tym razem nad zespołem aktorskim i repertuarem czuwać będzie Agata Biziuk-Brajczewska – dramatopisarka i reżyserka, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. To właśnie jej powierzono funkcję konsultantki programowo-artystycznej.

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie rozpoczął już kolejny sezon artystyczny. Na pierwszy ogień poszło "Polowanie" w realizacji Piotra Pacześniaka. Spektakl został przygotowany z porozumieniu z Agatą Biziuk-Brajczewską, która od tego sezonu pełni funkcję konsultantki programowo-artystycznej. Co należy do jej obowiązków?

- Przede wszystkim w moim odczuciu jest to opieka nad zespołem artystycznym. Po mojej stronie jest też ułożenie repertuaru, a także zaproszenie do pracy twórców, którzy zadbają o zespół - przyznaje Agata Biziuk-Brajczewska.

Czego zatem możemy się spodziewać po częstochowskim teatrze w tym sezonie?

- Zależy nam, aby stworzyć ambitny teatr środka. Zaprosiłyśmy więc do współpracy twórców, którzy się wtrącają, którzy są charakterystyczni, którzy mają język opowieści nacelowany na własne zdanie. Chodziło nam również o to, aby aktorzy mogli przede wszystkim zetknąć się z różnym warsztatem reżyserskim. To, co łączy wszystkich zaproszonych twórców, to fakt, że podchodzą do aktorów w sposób partnerski i nieprzemocowy. Każdy z nich ma troszeczkę inny język teatru. Zależy nam na rozwoju zespołu artystycznego. Staramy się ułożyć repertuar tak, żeby każdy wszedł w jakąś realizację w tym sezonie i żeby były to rzeczy niepowielające się. Repertuar z pewnością będzie więc urozmaicony - zapewnia.

Częstochowskiej publiczność miała już okazję poznać Agatę Biziuk-Brajczewską. Na częstochowskiej scenie widzieliśmy dotąd dwie jej realizacje – "Skłodowska. Radium Girl" i "Grupę krwi".

- Bardzo lubię to miasto. Zarówno przy okazji wcześniejszych realizacji, jak i teraz, przyjęło mnie z otwartymi ramionami. Poczułam, że jest to miejsce z ogromnym potencjałem. Poza tym to teatr z wielkimi tradycjami, który ma szansę rozwinąć skrzydła i być zauważanym na mapie Polski. Właśnie o to nam chodzi - aby wyjść poza strefę komfortu, poza Częstochowę i żeby spektakle zaczęły jeździć, a teatr zaczął być widoczny - dodaje.

Jakie zatem nowości szykuje częstochowski teatr pod czujnym okiem nowej konsultantki programowo-artystycznej?

Na mikołajki – z myślą o najmłodszych widzach – przygotowana zostanie bajka utrzymana w... japońskiej stylistyce, czyli "Jak zostać smokiem?" w reżyserii Karoliny Okurowskiej-Wabnic. Z kolei w okolicach sylwestra swoją premierę będzie miała "Zemsta" według Aleksandra Fredry, za której realizację odpowiadać ma Joanna Drozda. W pierwszych miesiącach 2024 r. Agata Biziuk podejmie się tematyki transformacji ustrojowej w Polsce, a Daria Sowik i Paula Leończyk stworzą autorski spektakl stanowiący portret własny częstochowian.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera