Nasza Loteria

Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej wystawi sztukę „O mniejszych braciszkach św. Franciszka”. Pierwsza premiera w nowym sezonie

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Oficjalna premiera już w niedzielę. Spektakl jest kierowany do dzieci od 4. roku życia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Oficjalna premiera już w niedzielę. Spektakl jest kierowany do dzieci od 4. roku życia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kamil Lorańczyk
To będzie pierwsza premiera w nowym sezonie. Bielska Banialuka wystawi już w niedzielę pełną mądrości i humoru sztukę dla najmłodszych widzów: „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” Marty Guśniowskiej, w reżyserii Jacka Popławskiego.

To opowieść o człowieku świętym, czyli takim, który kochał świat i wszystkich jego mieszkańców. Premiera sztuki odbędzie się już 1 października.

– Spektakl jest kierowany do dzieci od 4. roku życia. Zaznaczamy ten najniższy wiek, który uważamy za odpowiedni dla dziecka pod względem jego możliwości emocjonalnych, ale także temperatury światła i prezentowanych muzyki i treści. Zapraszamy również młodzież i starsze osoby. Jest to przedstawienie familijne – podkreśla Jacek Popławski, reżyser spektaklu i dyrektor bielskiego teatru lalek.

Jak zaznacza, w centrum wydarzeń stoi postać św. Franciszka, ale nie jest to spektakl religijny. W godzinnym przedstawieniu pokazana zostaje podróż człowieka.

– Nie chcemy nauczać religii ani mówić o sposobie, w jaki ktoś powinien wierzyć. W tej historii mówimy o duchowości i sposobie widzenia świata. (…) Napisano dowcipny tekst. Ludzie i stworzenia są pokazywani przekornie. Każde spotkanie czegoś uczy i daje pewną myśl filozoficzną, jednak nie wyłuszczoną na pierwszy plan – dodaje J. Popławski.

Scenografia w nurcie eko

Idee świętego obecne i widoczne są na scenie gołym okiem – scenografia do spektaklu została wykonana z przedmiotów codziennego użytku, które jako takie – lata świetności mają już za sobą. Powtórne wykorzystanie ich w inscenizacji, nie tylko dało między innymi pile, deskom, grabiom czy miotłom, nowe życie, ale też pozwoliło realizatorom zminimalizować zużycie naturalnych surowców.

Jak przekonuje reżyser, oprócz oferowania wartości i wrażeń estetycznych, sztuka ma uwrażliwiać na potrzebę kształtowania odpowiedzialnych postaw i przyzwyczajeń względem środowiska naturalnego czy opieki nad zwierzętami.

– Wierzymy, że wrażliwość na piękno oraz szacunek do przyrody buduje postawę godną świętego – człowieka, który kocha świat i między innymi tego uczy nas Franciszek – dodaje.

„O mniejszych braciszkach św. Franciszka” stanowi główną część realizacji zadania „Sztuka i ekologia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia dla dzieci i młodzieży”. Zadanie to obejmuje także cykl warsztatów kreatywnych dla dzieci oraz prelekcje przyrodniczo-edukacyjne z udziałem fundacji: Psia Ekipa i Mysikrólik.

W obsadzie sztuki znaleźli się: Martyna Gajak (Klara), Maciej Jabłonowski (św. Franciszek) i Marta Popławska (Aniołek). Autorem scenografii jest Pavel Hubicka. Muzykę skomponował Pavel Helebrand.

Teatr Lalek Banialuka jest jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce i jednym z najbardziej znanych w kraju i na świecie. Założyli go w 1947 roku artyści plastycy Jerzy Zitzman i Zenobiusz Zwolski.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni