To opowieść o człowieku świętym, czyli takim, który kochał świat i wszystkich jego mieszkańców. Premiera sztuki odbędzie się już 1 października.
– Spektakl jest kierowany do dzieci od 4. roku życia. Zaznaczamy ten najniższy wiek, który uważamy za odpowiedni dla dziecka pod względem jego możliwości emocjonalnych, ale także temperatury światła i prezentowanych muzyki i treści. Zapraszamy również młodzież i starsze osoby. Jest to przedstawienie familijne – podkreśla Jacek Popławski, reżyser spektaklu i dyrektor bielskiego teatru lalek.
Jak zaznacza, w centrum wydarzeń stoi postać św. Franciszka, ale nie jest to spektakl religijny. W godzinnym przedstawieniu pokazana zostaje podróż człowieka.
– Nie chcemy nauczać religii ani mówić o sposobie, w jaki ktoś powinien wierzyć. W tej historii mówimy o duchowości i sposobie widzenia świata. (…) Napisano dowcipny tekst. Ludzie i stworzenia są pokazywani przekornie. Każde spotkanie czegoś uczy i daje pewną myśl filozoficzną, jednak nie wyłuszczoną na pierwszy plan – dodaje J. Popławski.
Scenografia w nurcie eko
Idee świętego obecne i widoczne są na scenie gołym okiem – scenografia do spektaklu została wykonana z przedmiotów codziennego użytku, które jako takie – lata świetności mają już za sobą. Powtórne wykorzystanie ich w inscenizacji, nie tylko dało między innymi pile, deskom, grabiom czy miotłom, nowe życie, ale też pozwoliło realizatorom zminimalizować zużycie naturalnych surowców.
Jak przekonuje reżyser, oprócz oferowania wartości i wrażeń estetycznych, sztuka ma uwrażliwiać na potrzebę kształtowania odpowiedzialnych postaw i przyzwyczajeń względem środowiska naturalnego czy opieki nad zwierzętami.
– Wierzymy, że wrażliwość na piękno oraz szacunek do przyrody buduje postawę godną świętego – człowieka, który kocha świat i między innymi tego uczy nas Franciszek – dodaje.
„O mniejszych braciszkach św. Franciszka” stanowi główną część realizacji zadania „Sztuka i ekologia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia dla dzieci i młodzieży”. Zadanie to obejmuje także cykl warsztatów kreatywnych dla dzieci oraz prelekcje przyrodniczo-edukacyjne z udziałem fundacji: Psia Ekipa i Mysikrólik.
W obsadzie sztuki znaleźli się: Martyna Gajak (Klara), Maciej Jabłonowski (św. Franciszek) i Marta Popławska (Aniołek). Autorem scenografii jest Pavel Hubicka. Muzykę skomponował Pavel Helebrand.
Teatr Lalek Banialuka jest jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce i jednym z najbardziej znanych w kraju i na świecie. Założyli go w 1947 roku artyści plastycy Jerzy Zitzman i Zenobiusz Zwolski.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?