Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terroryści, zadżumiony i VIP. Lotnisko w Pyrzowicach zdało egzamin

Redakcja
ww.katowice.uw.gov.pl
Przez trzy dni - od 3 do 5 czerwca - na terenie MPL Katowice w Pyrzowicach ponad 1000 osób uczestniczyło w ćwiczeniach "Lotnisko 2011". Były to największe ćwiczenia w dwudziestoletniej historii portu.

Sprawdzano prawidłowość działania procedur reagowania w sytuacjach kryzysowych. Trzy epizody - terrorystyczny, epidemiologiczny oraz dotyczący przyjęcia osób o statusie VIP - pozwoliły kompleksowo przetestować sprawność komunikacji i współpracy między poszczególnymi organami administracji i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

W ćwiczeniach wzięli udział przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (organizatora ćwiczeń), Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice, funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, straży granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pogotowia ratunkowego, służb sanitarnych oraz samorządów. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie założeń planów zarządzania kryzysowego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz procedur odprawy przedstawicieli najwyższych władz państwowych i osób o statusie VIP.

Podczas pierwszego dnia odbyły się ćwiczenia w zakresie zarządzania kryzysowego w sytuacji ataku terrorystycznego. Zgodnie ze scenariuszem, czterech terrorystów porwało samolot, na pokładzie którego znajdowało się ponad dwudziestu pasażerów. Sprawdzano rozwiązania negocjacyjne oraz siłowe, które zakończyły się odbiciem porwanego samolotu. Na terenie MPL Katowice powstał sztab operacyjny oraz tymczasowe centrum prasowe, w którym pracowali rzecznicy wszystkich służb i przedstawiciele biura prasowego wojewody śląskiego. W epizodzie terrorystycznym zaangażowane były m.in. służby policyjne (także funkcjonariusze grupy antyterrorystycznej), laboratorium kryminalistyczne, prokuratorzy, służby medyczne, strażacy, żołnierze oraz funkcjonariusze straży granicznej.

W drugim dniu ćwiczeń sprawdzano skuteczność procedur, które stosuje się w przypadku zagrożenia epidemiologicznego. Jeden z pasażerów lądującego samolotu był podejrzany o zarażenie wirusem ospy prawdziwej, co nakazało zaangażowanie służb sanitarnych, straży pożarnej, która prowadziła akcję odkażania pasażerów oraz uczestników akcji ratowniczej. O zabezpieczenie akcji dbała policja oraz straż graniczna.

Trzeci dzień dotyczył obsługi wizyty najwyższych władz państwowych oraz osób o statusie VIP.

Ćwiczenia odbyły się na terenie płyty APRON3, nie zakłócając normalnej pracy lotniska, a całość działań oceniała grupa obserwatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!