Na razie to tylko ćwiczenia, zaś województwo śląskie jest pierwszym i na razie jedynym w kraju, które sprawdza system.
- Nikogo nie będziemy zmuszać. W pilotażu wezmą udział tylko chętni - mówi Katarzyna Kuczyńska z biura prasowego wojewody śląskiego.
Wydawanie paszportów z odciskami palców ma się rozpocząć już 29 czerwca. Dlatego wybrane placówki paszportowe w Katowicach, Częstochowie, Bielsku-Białej, Bytomiu oraz Gliwicach mają wcześniej sprawdzić działanie oprogramowania i sprzętu do pobierania oraz przetwarzania odcisków palców.
Osoby, które wezmą udział w pilotażu, nie muszą się obawiać, że ich odciski trafią w niepowołane ręce. Wszystkie zostaną skrupulatnie wykasowane. "Dane pobrane w okresie trwania pilotażu nie podlegają archiwizacji, lecz są automatycznie usuwane z pamięci komputera na stanowisku testowym po zakończeniu procesu pobierania i oceny danych biometrycznych" - czytamy w komunikacie prasowym.
Znowelizowana ustawa dotycząca m.in. wprowadzenia paszportów biometrycznych weszła w życie w 2006 roku. Zmodyfikowany dokument ma bordową okładkę oraz specjalny chip z cyfrowym zapisem wyglądu twarzy właściciela dokumentu.
Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wprowadzenie nowego wzoru paszportu, poza spełnieniem zobowiązań wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, służyć ma przede wszystkim lepszej ochronie dokumentu. Wykorzystywanie skradzionych lub sfałszowanych paszportów do celów przestępczych przynosi coraz większe straty.
- Dokument ten podnosi także prestiż Polski na arenie międzynarodowej, ponieważ jest jednym z najnowocześniejszych w świecie - przekonuje MSWiA.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?