Nasza Loteria

Tężnia w Żorach hitem. To największy tego typu obiekt w województwie śląskim. Zobaczcie, jak odpoczywają tu mieszkańcy i turyści ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Tężnia w żorskim Parku Cegielnia została otwarta raptem 8 czerwca, a już uznano ją za jedną z najpiękniejszych w Polsce. To również największy tego typu obiekt w województwie śląskim. Codziennie na terenie tężni w Żorach relaksuje się wielu żorzan oraz przyjezdnych. Ludzie wdychają zdrowotną solankową mgiełkę, która korzystnie wpływa na układy oddechowy czy nerwowy. Jak postrzegają żorską tężnię jej użytkownicy?

Tężnia w Żorach: funkcjonalna, ładna, ciekawie położona

Komplementują obiekt. Podoba się jego funkcjonalność, wygląd i położenie. Mówią, że tężnia w Żorach pozwala w pełni odpocząć, zrelaksować się np. po pracy. Do dyspozycji użytkowników oddano ławki wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Całość przepięknie wkomponowano w sukcesywnie rozbudowywany park. Niektóre osoby, skuszone sławą nowo otwartej tężni przyjeżdżają do Żor z sąsiednich miejscowości.

- Przyjechałem tutaj na wycieczkę na rowerze z wnukami. To bardzo fajna, jedna z większych tężni, gdzie można spokojnie posiedzieć, odpocząć; z dala od samochodów i zgiełku miasta. Wielkość powierzchni czynnej ma znaczenie, bo wówczas wytwarzana jest większa ilość solankowej mgiełki – mówi Damian Gamza z Czerwionki-Leszczyn.

Jak dodaje, dowiedział się o żorskiej tężni dzięki swoim rowerowym eskapadom. Jeździ dużo, więc usłyszał, że w Żorach otwarto taki obiekt. Pan Damian zabrał ze sobą wnuki i ruszył do sąsiedniego miasta.

Moda na tężnie

- Inhalacje z wykorzystaniem soli znane były w Europie od stuleci. Najstarsza tężnia na terenach obecnej Polski została odkryta w okolicy Inowrocławia, gdzie zachowały się m.in. naczynia służące do przenoszenia solanki. W XIX wieku na nowo odrodziła się moda na korzystanie z sanatoriów i uzdrowisk, w których jedną z metod wspomagania naszego organizmu była właśnie tężnia solankowa – Informuje kopalnia w Wieliczce.

Obecnie znowu nastał dobry czas dla tężni. Każde miasto, ba, gmina wiejska chcą mieć taki obiekt. W Żorach długo mówiło się o potrzebie budowy tężni, ale szybsi byli sąsiedzi. Tężnie powstały w Radlinie, Rydułtowach, Czerwionce-Leszczynach, Rybniku czy Jastrzębiu-Zdroju.

Tężnia w Żorach największa na Śląsku

Żory konsekwentnie doposażały w kolejne atrakcje Park Cegielnia pomiędzy ulicami Folwarecką a Wodzisławską. Najnowszym jego elementem stała się właśnie tężnia i to od razu największa na Śląsku i jedna z najładniejszych w Polsce.

Obiekt w Żorach ma kształt okręgu o średnicy aż 30 metrów i wysokości siedmiu metrów. Na jego koronie znajduje się ścieżka spacerowa, z której roztacza się piękny widok na okolicę. W sercu tężni można nie tylko zrelaksować się wdychając solankową mgiełkę, ale również podziwiać multimedialną fontannę z efektami świetlnymi i dźwiękowymi.

- Walory zdrowotne zapewnia oryginalna solanka z Zabłocia, o największej na świecie zawartości jodu. Tężnia solankowa powstała w ramach projektu pn. „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”. Zadanie było finansowane w ramach pożyczki rewitalizacyjnej na realizację projektu inwestycyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – informuje Adrian Lubszczyk, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu żorskiego ratusza.

Jak działa tężnia?

Tężnia solankowa, nazywana też gradiernią, to wysoka konstrukcja z drewna drzew iglastych i cienkich gałązek (najczęściej z brzozy), na które spływa pompowana ku górze solanka, czyli woda mineralna zawierająca duże ilości minerałów. To jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód. Solanka rozbija się o gałęzie, spływa po nich i naturalnie odparowuje. W rezultacie wytwarza dobroczynny aerozol. Mikroklimat w pobliżu tężni solankowej jest bardzo zbliżony do morskiego. Działanie tężni można porównać do inhalacji (źródło: uroda.abczdrowie.pl/).

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni