Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tężnie solankowe w województwie śląskim. Gdzie można z nich skorzystać? LISTA

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Tężnia solankowa w Radlinie – obiekt leczniczy w Radlinie, złożony z pawilonu drewnianego o wysokości 7 metrów i długości 21 metrów. Wybudowany w 2014 roku, zaprojektowany przez architekta Jerzego Stożka.
Tężnia solankowa w Radlinie – obiekt leczniczy w Radlinie, złożony z pawilonu drewnianego o wysokości 7 metrów i długości 21 metrów. Wybudowany w 2014 roku, zaprojektowany przez architekta Jerzego Stożka.
Tężnie solankowe zyskują na popularności. Od wiosny do jesieni odwiedzają je osoby w każdym wieku. Wystarczy godzinny spacer wokół takiej instalacji żeby dostarczyć organizmowi tyle jodu, co trzydniowy pobyt nad polskim morzem. W których miastach w województwie śląskim skorzystać można z tężni solankowej?

Spis treści

Tężnie solankowe w Śląskiem wyrastają jak grzyby po deszczu! W których śląskich miastach można z nich korzystać?

Tężnie solankowe to popularne miejsca relaksu i rekreacji, które znajdują się w różnych regionach Polski. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują tężnie solankowe województwa śląskiego, które poza swoimi walorami leczniczymi stanowią też doskonałą atrakcję turystyczną.

W tych miejscowościach w Śląskiem skorzystasz z tężni solankowej:

Największe w Europie i najstarsze (XIX wiek) polskie tężnie znajdują się w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie). Oprócz tężni w Ciechocinku w Polsce znajdują się XX-wieczne tężnie w Konstancinie pod Warszawą i Inowrocławiu oraz wiele tężni i minitężni zbudowanych w XXI wieku.

Co to jest tężnia solankowa?

Tężnie solankowe, inaczej nazywane gradierniami, to budowle z drewna, które pokryte są gałązkami krzewu tarniny lub brzozy. Podstawę konstrukcji stanowią wielkie bale wbite w ziemię. Wewnątrz znajduje się specjalnie zamontowane urządzenie, odpowiedzialne za pompowanie wody. To właśnie ono rozprowadza solankę po drewnianych wiciach, w efekcie wytwarzając w powietrzu aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód.

Tężnia solankowa – dla kogo?

Inhalacje solanką to zabieg, który może przynieść wiele korzyści zdrowotnych dla różnych grup ludzi. Poniżej przedstawiamy kilka grup, dla których inhalacje solanką mogą być szczególnie korzystne.

  1. Osoby z chorobami układu oddechowego - Inhalacje solanką mogą być bardzo korzystne dla osób z chorobami układu oddechowego, takich jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) lub zapalenie płuc. Solanka zawiera wiele minerałów i pierwiastków, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów tych chorób, takich jak kaszel, duszność i obrzęk oskrzeli.
  2. Osoby z chorobami skóry - Inhalacje solanką mogą pomóc również osobom z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca, egzema czy trądzik. Solanka może pomóc w złagodzeniu stanów zapalnych skóry, a także działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
  3. Osoby z chorobami reumatycznymi - Inhalacje solanką mogą być korzystne dla osób z chorobami reumatycznymi, takimi jak artretyzm czy reumatoidalne zapalenie stawów. Solanka może pomóc w łagodzeniu bólu stawów, zmniejszeniu obrzęków oraz poprawie ruchomości stawów.
  4. Osoby narażone na stres - Inhalacje solanką to również doskonały sposób na relaks i redukcję stresu. Solanka zawiera wiele minerałów i pierwiastków, które mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie nastroju.

Podsumowując, inhalacje solanką mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych dla różnych grup ludzi. Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem takiego zabiegu należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpi się na jakieś choroby.

Tutaj w województwie śląskim skorzystasz z tężni solankowej:

Tężnia solankowa w Radlinie – obiekt leczniczy w Radlinie, złożony z pawilonu drewnianego o wysokości 7 metrów i długości 21 metrów. Wybudowany w 2014 roku, zaprojektowany przez architekta Jerzego Stożka.

Tężnie solankowe w województwie śląskim. Gdzie można z nich ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty