Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłum uczniów w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach. Powodem spektakl "Mianujom mie Hanka". Tak promuje się śląska kultura i język! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Promocja regionu i pozyskiwanie sojuszników dla śląskiej sprawy to jedno, ale to praca u podstaw jest kluczem do zachowania dziedzictwa naszych starek i starzyków. Prawne uznanie języka śląskiego umożliwi poznawanie naszego regionu przez młodych. Mam nadzieję, że państwo, którego jesteśmy obywatelami da nam wreszcie konkretne narzędzia do pielęgnowania kultury i historii Śląska - mówi Łukasz Kohut.
Promocja regionu i pozyskiwanie sojuszników dla śląskiej sprawy to jedno, ale to praca u podstaw jest kluczem do zachowania dziedzictwa naszych starek i starzyków. Prawne uznanie języka śląskiego umożliwi poznawanie naszego regionu przez młodych. Mam nadzieję, że państwo, którego jesteśmy obywatelami da nam wreszcie konkretne narzędzia do pielęgnowania kultury i historii Śląska - mówi Łukasz Kohut. Mat. prasowe
W Rybniku odbył się pokaz specjalny spektaklu "Mianujom mie Hanka". Za wydarzeniem, które miało miejsce w poniedziałek 25 marca i ma na celu promocję kultury wśród uczniów stoi organizator - stowarzyszenie FEST i europoseł Łukasz Kohut. Prawie 400 młodych ludzi z powiatu rybnickiego i wodzisławskiego mogło zobaczyć sztukę o skomplikowanej historii pogranicza. Niedawno, także za sprawą Łukasza Kohuta, miał miejsce pokaz tego spektaklu w Sejmie, a wcześniej w Parlamencie Europejskim. Co działo się na scenie?

"Mianujom mie Hanka" w Rybniku-Niedobczycach. To promocja śląskiej kultury i języka

- Promocja regionu i pozyskiwanie sojuszników dla śląskiej sprawy to jedno, ale to praca u podstaw jest kluczem do zachowania dziedzictwa naszych starek i starzyków. Prawne uznanie języka śląskiego umożliwi poznawanie naszego regionu przez młodych. Mam nadzieję, że państwo, którego jesteśmy obywatelami da nam wreszcie konkretne narzędzia do pielęgnowania kultury i historii Śląska - mówi Łukasz Kohut.

- Uważam, że każde odegranie tego spektaklu jest wydarzeniem symbolicznym. W kontekście ostatnich lat, kiedy to umniejszano Ślązaków, a w zasadzie obrażano, mówienie o naszej historii, historii Ślązaków jest niezwykle ważne. Chciałbym, żeby kolejne pokolenia młodych ludzi wiedziały, że z zachowaniem naszej własnej, śląskiej tożsamości możemy być częścią Polski. Od 2016 roku w Rybniku prowadzimy edukację regionalną dla dzieci w czwartych klasach szkoły podstawowej, ponad 10 tysięcy dzieci skorzystało z tych lekcji, by pamięć o naszej tożsamości nie zaginęła - dodaje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

"Spektakl Teatru Korez z Katowic. Tekst Alojzego Lysko poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy. Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści. Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta. Spektakl dla wszystkich – ale w języku śląskim (z napisami polskimi).

Tekst Alojzego Lyski – „Opowieść górnośląska” (zmieniony, za zgodą autora, na potrzeby adaptacji scenicznej na „Mianujom mie Hanka”) zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek" - czytamy na stronie Teatru Studio w Warszawie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera