sportowy24
  To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto...

  To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa śląskiego!

  Materiał partnera

  Gol24

  Aktualizacja:

  Gol24

  To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa śląskiego!
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Fot. Materiał partnera

  3 dni sportowej rywalizacji, blisko 140 drużyn chłopców i dziewczynek, 1484 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa śląskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z SP 17 Zabrze (kategoria do lat 8), SP 7 Częstochowa (U-10) i SMS-u Katowice (U-12), a także dziewczynki z KKS-u Katowice (U-8 i U-10) i Sprintu Katowice (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.
  Gospodarzem Finałów Wojewódzkich na Śląsku był Chorzów, a dokładniej tamtejszy Stadion Śląski przy ul. Katowickiej 10. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek ze wszystkich 36 powiatów. W środę rywalizowały zespoły do lat 12, drugiego dnia piłkarze i piłkarki z kategorii U-10, a w piątek kibice podziwiali występy 8-latków.

  Święto futbolu w Chorzowie

  Legendarny Stadion Śląski widział w swojej historii tysiące pięknych bramek, a po jego murawie biegały setki słynnych piłkarzy.
  Tutaj rodziły się legendy takie jak Gerard Cieślik czy Stanisław Oślizło. – To na tym obiekcie grałem przeciwko wielkiemu Pele. Mnie wygrać z Brazylią się nie udało, ale mam nadzieję, że dziś tu na Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest piłkarz, a może piłkarka, która tego dokona – powiedział podczas ceremonii rozpoczęcia wybitny piłkarz Ruchu Chorzów, Eugeniusz Lerch.

  Na Turnieju pojawił się też skaut Polskiego Związku Piłki Nożnej i asystent trenera Jacka Magiery w reprezentacji U-20, Tomasz Łuczywek. – Jestem tu po to, żeby wyławiać perełki i kilka takich już widziałem. Wśród chłopków U-12 zwracam uwagę przede wszystkim na walory techniczne. W tym wieku piłkarz powinien już umieć przyjąć, obrócić się, kiwnąć i strzelić. Motoryka nie jest jeszcze kluczowym elementem – podkreślił Łuczywek.

  Zmagania rozpoczęli młodzi sportowcy z kategorii U-12 i ten dzień zdecydowanie należał do Katowic. Wśród chłopców triumfował tamtejszy SMS. To właśnie do tego klubu oprócz złotych medali i biletu do Warszawy powędrowały dwie nagrody indywidualne. Najlepszym bramkarzem został Mateusz Pruchniewski, a statuetka króla strzelców trafiła w ręce Jakuba Kokosińsiego.

  Dziewczyny z województwa śląskiego w Finale Ogólnopolskim reprezentowały będą piłkarki Sprintu Katowice, które w finale swojej kategorii okazały się lepsze od UKS-u Herkules Kochanowice. W barwach Sprintu – nie po raz pierwszy w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” – błyszczała Zuzia Witek. – Mój wzór? Andres Iniesta. Staram się go podpatrywać i szukać wolnego miejsca, żeby zagrać prostopadłą piłkę do którejś z koleżanek – zdradziła pomocniczka.

  – Percepcja i niesamowita technika to najmocniejsze strony Zuzi. Na boisku widzi wszystko. Do tego ma dobry strzał z dystansu. Zdobywa sporo bramek, ale przede wszystkim jest królową asyst. Ciągle szuka lepiej ustawionych koleżanek – charakteryzował ją Krzysztof Klonek, trener reprezentacji U-14 Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

  Co ciekawe, trenerem Zuzi jest jej tata. – Ciężko się prowadzi córkę. Czasem coś zazgrzyta w domu, potem może się to przenieść na trening. Do tego bardzo dużo od niej wymagam. Czasem słyszę, jak dziewczynki rozmawiają między sobą i zgodnie przyznają, że Zuzia nie ma lekko – przyznał Krzysztof Witek.

  Po drodze do zwycięstwa Sprint Katowice rozbił drużynę SP Przystajń 19:1. Mimo takiego wyniku piłkarki z północy województwa mogły liczyć na doping wiernych kibiców. Fani oprócz gromkich okrzyków przygotowali również transparent. Za tę postawę sędzia nagrodził ich Zieloną Kartką Fair Play.

  W kategorii U-10 dziewcząt znów triumfowały Katowice, a konkretniej tamtejszy KKS, który ze Sprintem połączyła rodzina Thammów. Pierwszego dnia Michalina wygrała z koleżankami kategorię do lat 12, a drugiego okazało się, że na Finał Ogólnopolski pojedzie również jej młodsza siostra Malwina, która ze swoim KKS-em pokonała w finale SP 38 Częstochowa.

  U chłopców w kategorii U-10 najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 7 z Częstochowy. W finale „Siódemka” pokonała RKP ROW Rybnik. Rozgrywkom czujnie przyglądał się Radosław Gilewicz. – Szczególnie spodobał mi się Filip Przepiórka z SP 7 Częstochowa. Widziałem u niego błysk, poruszał się po boisku w bardzo inteligentny sposób – komplementował najlepszego zawodnika Turnieju asystent Jerzego Brzęczka.

  Wśród najmłodszych dziewczynek ponownie najlepsza okazała się drużyna KKS-u Katowice. Drugą lokatę zajął Diamond Academy, a trzecią – United Żywiec. Występy 8-latków przyciągnęły na trybuny tłumy rodziców. Najgłośniejsi byli kibice chłopców z GKS-u Jastrzębie. Żywiołowy doping doprowadził ten zespół do finału, tam jednak młodzi piłkarze musieli uznać wyższość SP 17 Zabrze. Brązowe medale powędrowały do drużyny AMP Orzeł.

  Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Chorzowie świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

  To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa śląskiego!


  Szansa na odkrycie talentu

  W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

  Wielki Finał na PGE Narodowym

  W Chorzowie chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa śląskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.

  Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.Partnerem Turnieju w województwie śląskim była firma Mirex.

  Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl.

  Z PODWÓRKA NA STADION w SPORTOWY24.PL

  Wszystko o Turnieju "Z podwórka na Stadion" - newsy, ciekawostki, wyniki!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Terminarz regionalny PP

  Herb godpodarza Herb gościa
  Brak danych
  Więcej

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej