MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już w tym tygodniu rozstrzygnięcie ogólnopolskich historycznych konkursów organizowanych przez katowicki oddział IPN. Gdzie?

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W najbliższym tygodniu nastąpią rozstrzygnięcia konkursów historycznych organizowanych przez katowicki oddział IPN-u.
W najbliższym tygodniu nastąpią rozstrzygnięcia konkursów historycznych organizowanych przez katowicki oddział IPN-u. IPN Katowice
Przed nami rozstrzygnięcie dwóch ogólnopolskich, historycznych konkursów organizowanych przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Finał X edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück" już 17 kwietnia w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej, a gala z okazji VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności odbędzie się 20 kwietnia 2024 r. w Studiu Koncertowym Radia Katowice.

Przed nami dwa wielkie wydarzenia, na które czekają uczniowie i osoby zainteresowane z całej polski. Mowa o ogólnopolskich konkursach historycznych, których organizatorem jest katowicki odział Instytutu Pamięci Narodowej.

Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu " kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück"

Już jutro, 17 kwietnia o godz. 10.00 w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej odbędzie się gala finałowa X edycji konkursu "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück", podczas której poznamy jego laureatów. Podczas wydarzenia swoje recytacje zaprezentują finaliści wyłonieni w zmaganiach półfinałowych, które odbyły się w marcu tego roku w wielu miastach Polski. Do półfinałów zgłosiło się prawie 300 uczniów, ale na gali zaprezentuje się już tylko 28 najlepszych recytatorów. Ich zmagania będą oceniali jurorzy, którzy wyłonią I, II i III miejsce w dwóch kategoriach: prozy i poezji.

Dodatkowo, galę uświetni występ młodych artystów z Amatorskiego Teatru Pierro z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej pod kierunkiem Anny Morajko-Fornal. Na tym nie koniec niespodzianek dla uczestników gali. Podczas uroczystości, w hallu Śląskiego Teatru Impresaryjnego będzie można zobaczyć wystawę edukacyjną IPN "FKL Ravensbrück. Obóz koncentracyjny dla kobiet 1939-1945".

- Konkurs jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu - tłumaczy Monika Kobylińska, rzecznik prasowa katowickiego oddziału IPN.

Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech od 24 do 27 maja 2024 r.

Gala finałowa VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności

Natomiast 20 kwietnia 2024 r. w Studiu Koncertowym Radia Katowice odbędzie się długo wyczekiwany finał VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności. Weźmie w nim udział 30 uczestników wyłonionych w preeliminacjach przez komisję konkursową.

- Do udział w ósmej edycji tego wydarzenia zgłosiła się rekordowa liczba uczestników - 204, pochodzących z całej Polski. Inaczej w niż latach ubiegłych, kiedy do udziału w Festiwalu mogły zgłaszać się zespoły, są to wyłączenie wokalistki i wokaliści. Do Katowic, aby wystąpić podczas finału 15 reprezentantów kategorii młodszej od 10 do 15 lat oraz starszej od 16 do 24 wyłonionych w trakcji preeliminacji, przeprowadzonych online na podstawie nadesłanych wraz ze zgłoszeniem nagrań wykonań. Zaśpiewają oni utwory wybrane przez siebie lub z listy zaproponowanej przez organizatorów, opowiadające o pragnieniu wolności, słowem walczące z komunistyczną cenzurą i zniewoleniem - informuje Monika Kobylińska.

Podczas wydarzenia będzie można usłyszeć dobrze znane piosenki, takie jak: "Mury" Jacka Kaczmarskiego, "Powrót" Przemysława Gintrowskiego "Miejcie nadzieję", "Wolność" Marka Grechuty, "Jeszcze w zielone gramy" Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Matuszkiewicza, "Psalm stojących w kolejce" Krystyny Prońko, "Krakowski spleen" Maanamu, "Nie pytaj o Polskę" Obywatela G.C. czy "Szklana pogoda" Lombardu.

Inicjatywy katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

Poza finałem konkursów, w najbliższym czasie odbędą się inne, ważne inicjatywy, warte odnotowania. W środę, 18 kwietnia 2024 r., o godz. 12.00 w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w Katowicach, przy ul. Floriana 7 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej mec. Jerzego Kurcyusza, natomiast cztery dni później, 22 kwietnia 2024 r. o godz. 11.00 oraz 14.00 w Miejskim Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej będzie możliwość obejrzenia monodramu o Janie Karskim "Zupa rybna w Odessie".

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera