Tomasz Pietrzak - poeta z Siemianowic nominowany do Nagrody...

  Tomasz Pietrzak - poeta z Siemianowic nominowany do Nagrody NIKE 2013

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tomasz Pietrzak
  1/4
  przejdź do galerii

  Tomasz Pietrzak ©mat. pras.

  Tom wierszy "Rekordy" autorstwa pochodzącego z Siemianowic Śląskich autora Tomasza Pietrzaka znalazł się w tym roku w gronie 20 finalistów Nagrody Literackiej NIKE 2013. Na początku września z grona nominowanych zostanie wyłonionych 7 finalistów. Fundatorami nagrody są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. Wśród laureatów nagrody są m.in. Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk i Tadeusz Różewicz. Zwycięzców poznamy na początku października podczas gali w Warszawie.
  Tom "Rekordy" ukazał się w czerwcu 2012 nakładem wydawnictwa MaMiKo z Nowej Rudy. Ksiażka to zbiór 66 wierszy, w których bohaterami są śląscy Żydzi, mieszkańcy regionu, śląska gwara wpleciona w język polski, postacie ze starych, przedwojennych fotografii, znalezionych na targach staroci i artyści m.in. Erwin Sówka, Frida Kahlo i Diego Rivera. Sporo miejsca Pietrzak w swoim tomie poświęca także wojnie i temu, co pozostawiła ona tzw.
  trzeciemu pokoleniu. - Dużo jest w książce różnych zapisów rozpadu i godzenia się z upływem czasu. Rozważań na temat tego co po życiu, po nas, po rzeczach, domach. Jest to także, a może przede wszystkim książka o tym, co zostaje po ludziach, a w zasadzie, co po nich nie zostaje - mówi autor.

  - Tomasz Pietrzak znajduje źródła poezji w całej rozmaitości świata: w historii osobistej, wpisanej w historię rodową, w wydarzeniach powszechnych, w muzeach, miastach, w ludziach, sławach kultury wysokiej i popularnej, w medialnym odbiorze śmierci poetki. Ustawia te rzeczywistości bardzo blisko siebie, co ujawnia paradoksalną pełnię świata - pisze w uzasadnieniu nominacji Jarosław Mikołajewski, polski pisarz i poeta, nominowany do Nagrody NIKE w 2012 roku za książkę "Rzymska komedia"

  W tym roku aż 9 z 20 nominowanych książek to powieści. W gronie znalazł się także po raz pierwszy komiks "Przygody na bezludnej wysypie" - Macieja Sieńczyka. Nagrody Literackie NIKE wręczano już 16-sto krotnie, 7 razy tryumfowała powieść. Wśród tomów wierszy nagrodzonych NIKE w latach ubiegłych znalazły się m.in. "Chirurgiczna precyzja" Stanisława Barańczaka i "Matka odchodzi" Tadeusza Różewicza. NIKE jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść

  To już druga książka w dorobku Pietrzaka, debiutancki tom "Stany Skupienia" w 2008 roku wydał Klub Integracji Twórczych Stowarzyszenie Żywych Poetów w Brzegu. Książka dostępna jest w księgarniach Matras oraz poprzez stronę internetową wydawcy.

  Tomasz Pietrzak (ur. 1982), autor tomów wierszy "Stany Skupienia" (KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów, seria Pisma Literackiego RED, 2008) i "REKORDY (Mamiko, 2012 - CZERWIEC 2012). W przygotowaniu tom "Widzenia", który ukaże się w tym roku nakładem krakowskiego wydawnictwa Miniatura. Publikował m.in. w Toposie, Gazecie Wyborczej, Odrze, Kresach, Wyspie, Rita Baum, Red, fo:pa, Portrecie, Kwartalniku Literackim BLIZA, Kwartalniku Literackim WYSPA, ARTeriach, Kwartalniku sZAFa, Migotaniach i artPapierze. Jego wiersze znalazły się m.in. w antologii Amnesty International "Daj Słowo", a także w słoweńskiej antologii "Moral Bi Spet Priti" autorstwa Brane Mozetica. Wiersze tłumaczone były na angielski, słoweński, czeski. Pochodzi z Siemianowic Śląskich, mieszka w Katowicach.
  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo