Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tony plastiku i szkła na wodzisławskich cmentarzach ZDJĘCIA

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Cmentarz na Wilchwach
Cmentarz na Wilchwach Arek Biernat
Tony szkła i plastiku zapełniają kontenery na wodzisławskich cmentarzach. To ta druga strona Dnia Wszystkich Świętych.

Tradycyjnie przy okazji Dnia Wszystkich Świętych na grobach pojawiły się nowe znicze, kwiaty i ozdoby. Nagrobki przybrały różne piękne barwy. Ma to jednak też ciemniejszą stronę. Przy okazji tego święta produkujemy tony śmieci. Ten problem powraca praktycznie co roku.

Pełne kontenery szkła po zniczach oraz plastiku po wkładach i różnego rodzaju ozdobach już przed świętem wyjeżdżały w stronę składowisk. To jednak nie koniec. Kontenery na nekropoliach już są praktycznie zapełnione, a niektóre jak np. na Wilchwach są przepełnione. Tam pozostałości wylądowały w pobliżu. To góra śmieci. Nie wygląda to zbyt estetycznie, ani nie jest to ekologiczne. Bo odpady należy gdzieś składować, a wśród nich jest masa plastiku.

Kontenery po brzegi są jeszcze zapełnione w Kokoszycach, przy ulicy Pszowskiej (dwa pełne, a jeden ma jeszcze miejsce) i na Jedłowniku (cmentarz bliżej kościoła). Wypełnia się też ten w Radlinie II.

Zobaczcie koniecznie

Częściowym rozwiązaniem problemu mogą być regały, które stanęły przed niektórymi nekropoliami na Śląsku. Taki pojawił się przed cmentarzem komunalnym w Wodzisławiu Śl. Można tam odłożyć zużyty znicz, który z kolei ktoś może sobie wziąć i wykorzystać (np. po umyciu). O akcji przypominają kartki informacyjne na regale, ale także przy kontenerze na śmieci.

- Namawiam do tego, aby nie tylko zostawiać. Ale żeby je też zabierać. Nawet jak nas stać na nowy znicz. Dodam, że ten używany po umyciu wcale nie musi gorzej wyglądać. Każdego roku widać ile sami "produkujemy" śmieci. Możemy w jakiś sposób ograniczyć ten problem - mówi nam Władysław, mieszkaniec Wodzisławia Śl. Tłumaczy, że sam używa szklane znicze wielokrotnie.

- Ekologia jest ważna. Często kupowane są produkty słabej jakości i wątpliwych substancji. To czuć wieczorami na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych. Spotykam ludzi, którzy potrafią jeden znicz wielokrotnie użyć. Kiedy się wypali, zabierają go do domu i czyszczą. Później z nowym wkładem wraca na grób. To nie tylko forma oszczędności, ale przywiązania uwagi do dbałości o środowisko - przyznaje ks. Bogusław Płonka, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śl.

Zarządcy cmentarzy przyznają, że pełne kontenery z nekropolii będą jeszcze wyjeżdżać przez kilka najbliższych dni, kiedy po Wszystkich Świętych rodziny i bliscy przystąpią do sprzątania nagrobków wypełnionych po brzegi zniczami i ozdobami.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera