Tour de Pologne w Jaworznie: kolarskie emocje, ale i...

  Tour de Pologne w Jaworznie: kolarskie emocje, ale i utrudnienia

  tos, wsp. lj

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tour de Pologne w Jaworznie 2017

  Tour de Pologne w Jaworznie 2017 ©Arkadiusz Gola

  Już po raz siedemdziesiąty piąty odbywa się w tym roku kolarski wyścig Tour de Pologne. W najbliższy wtorek z najlepszymi kolarzami świata będą się mogli spotkać mieszkańcy między innymi Jaworzna.
  Tour de Pologne w Jaworznie 2017

  Tour de Pologne w Jaworznie 2017 ©Arkadiusz Gola

  Wyścig rozpoczyna się w sobotę, 4 sierpnia. Pierwszego dnia kolarzy czekać będzie pętla wokół Krakowa przez Kalwarię Zebrzydowską i Czernichów. Na niedzielę zaplanowano etap z Tarnowskich Gór przez Piekary Śląskie i Bytom do Katowic, zaś na poniedziałek z Chorzowa przez Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Knurów do Zabrza.

  ZOBACZ TEŻ:
  75. Tour de Pologne 2018: TRASA WYŚCIGU Aż cztery etapy odbędą się w województwie śląskim MAPA

  Tour de Pologne 2018: Etap 4 Jaworzno - Szczyrk 179 km TRASA + MAPY + UTRUDNIENIA

  We wtorek, 7 sierpnia, rano uczestnicy Tour de Pologne zameldują się na jaworznickim rynku. Na godz. 12 zaplanowano tutaj start honorowy, a na godz. 12.10 start ostry. W Jaworznie kolarze pojadą ulicami Pocztową, Grunwaldzką, Królowej Jadwigi, św. Wojciecha, Obrońców Poczty Gdańskiej, Słowackiego, Rynek, Pocztową, Grunwaldzką, Kolejową, Leśną, Moniuszki, aleją Piłsudskiego - tam rozpocznie się start ostry - Grunwaldzką, Wojska Polskiego, Wysoki Brzeg, a do Mysłowic kolarze wjadą ulicą Chrzanowską.

  Na czas startu i przejazdu kolarzy zamknięte zostaną niektóre ulice w Jaworznie. Początkowe ograniczenia zostaną wprowadzone już w nocy z 6 na 7 sierpnia i obejmą one całkowity zakaz parkowania na ulicach Pocztowej i Narutowicza. Wyłączone zostaną również parkingi przy tych ulicach.

  - W dniu samego startu wyłączona z ruchu zostanie ul. Pocztowa, jednocześnie wprowadzony zostanie zakaz parkowania wzdłuż ulic Obrońców Poczty Gdańskiej i Słowackiego. Ulica Narutowicza od ul. Zagłoby w kierunku ul. Pocztowej zamknięta zostanie w godzinach 6-13 - informuje jaworznicka policja.

  W trakcie przejazdu kolarzy możliwe będą także utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ruchem będą kierować odpowiednie służby. Wszystkie utrudnienia powinny potrwać maksymalnie do godziny 13:00, czyli do wyjazdu kolarzy z Jaworzna.

  Sporą atrakcją tegorocznej edycji Tour de Pologne będzie udział Michała Kwiatkowskiego, który do Polski przyjedzie prosto z trasy Tour de France.Z tego faktu cieszy się Czesław Lang, dyrektor wyścigu.

  - Michał przyjedzie zmotywowany. Na etapie prawdy, czyli jeździe na czas we Francji zajął czwarte miejsce, a to oznacza, że jest w bardzo dobrej formie. Kwiatkowski powinien włączyć się do walki o zwycięstwo. Trasa jest dla niego wprost stworzona, bo każdy etap przypomina krótki dynamiczny klasyk - mówił Czesław Lang na wtorkowej konferencji poświęconej etapom Tour de Pologne na terenie województwa śląskiego. Jak się okazuje, wśród uczestników wyścigu nie będzie za to Rafała Majki.

  - Majka miał trochę problemów ze zdrowiem po kraksie na jednym z etapów Tour de France, jednak im dłużej trwał wyścig tym lepszą formę prezentował - mówił we wtorek Lang.

  Kilka godzin później grupa Bora-Hansgrohe definitywnie wykluczyła możliwość startu Polaka. Oprócz wspomnianego Michała Kwiatkowskiego na starcie wyścigu pojawią się ubiegłoroczny zwycięzca Dylan Teuns, a także Thibaut Pinot, Fabio Aru i Simon Yates. W Tour de Pologne udział wezmą też oczywiście reprezentacja Polski i polska grupa CCC Sprandi Polkowice. Zwycięzcę wyścigu poznamy w piątek 10 sierpnia po ostatnim etapie wokół Bukowiny Tatrzańskiej.

  Ideę przeprowadzenia wyścigu kolarskiego wzorowanego na Tour de France przedstawili członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów i dziennikarze Przeglądu Sportowego. Pierwsza edycja odbyła się w 1928 roku, a trasa biegła z Warszawy przez Lublin, Lwów, Rzeszów, Kraków, Wieluń, Poznań i Łódź do Warszawy. Wygrał Feliks Wiącek. Przed wojną udało się rozegrać pięć edycji wyścigu. Reaktywowany po wojnie Tour de Pologne przez wiele lat pozostawał w cieniu Wyścigu Pokoju. Od 1952 roku TdP odbywało się już co roku, co wcześniej nie było regułą. Wzrost prestiżu wyścigu rozpoczął się w połowie lat dziewięćdziesiątych, gdy jego dyrektorem został Czesław Lang. W tym roku Tour de Pologne odbywa się już po raz siedemdziesiąty piąty.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Reprezentacja Polski zajęła 3. miejsce Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo