MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne święcenie pojazdów w parafii św. Krzysztofa w Tychach. Z powodu pandemii koronawirusa uroczystości skromniejsze ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Święcenie pojazdów w Tychach
Święcenie pojazdów w Tychach Marzena Bugała-Azarko
25 lipca przypada w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego wspomnienie św. Krzysztofa patrona kierowców i Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Z tej okazji odbywa się święcenie pojazdów. Uroczystości odbywaj się zwykle w niedzielę najbliższą 25 lipca, jeśli w tym dniu nie wypada niedziela. Tradycyjne święcenie z największą pompą odbywa się w parafii św. Krzysztofa w Tychach.

Szczególnie uroczyste są obchody w Tychach, nazywane stolicą polskiej motoryzacji. W tym roku jednak z powodu pandemii koroinawirusa konieczne były pewne ograniczenia. Święcenie pojazdów odbyło się w niedzielę, 26 lipca.

W parafii pw. św. Krzysztofa kierowców chcący poświęcić swoje pojazdy podjeżdżali bezpośrednio po zakończeniu mszy św. przed główne wejście do kościoła, pod płaskorzeźbę św. Krzysztofa.

Msza św. o godz. 11.30 była sprawowana w intencji kierowców oraz w intencji Regionalnego Centrum Promocji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – Oddział Terenowy WORD w Tychach.

Po mszy św. pamiątki związane z bezpieczeństwem ruchu rozdawali pracownicy Ośrodka WORD w Tychach.

Na Jasnej Górze, w sobotę, 25 lipca, specjalną modlitwę za wszystkich kierowców i podróżujących misjonarzy poprowadził podczas Apelu Jasnogórskiego, dyrektor organizacji MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki.

Nie przeocz

Misyjne stowarzyszenie MIVA Polska od 20 już lat prowadzi Akcję św. Krzysztof – 1 gr za 1 km bezpiecznej jazdy. W jej ramach prosi kierowców, aby jeździli ostrożnie i bezpiecznie, a jako wyraz podzięki Bogu za bezpieczną jazdę – przeznaczali 1 grosz za każdy przejechany kilometr na środki transportu dla misjonarzy.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy jest obchodzony w Polsce 25 lipca od 2006 roku. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa.

Musisz to wiedzieć

Św. Krzysztof jest znany głównie z legend. Pochodził z Azji Mniejszej i poniósł męczeńską śmierć za panowania Trajana Decjusza, ok. 250 roku. Według świeckich podań ludowych miał cztery metry wzrostu i niezwykłą siłę, dzięki której przenosił pielgrzymów przez rzekę. Przedstawiany jest z Dzieciątkiem Jezus na barkach. Wedle legend zapadł się w dno rzeki pod ciężarem Dzieciątka. Wtedy ono rzekło: Dźwigasz cały świat, gdyż ja jestem ten, któremu służysz pomagając innym.

Zobacz w galerii zdjęcia ze święcenia aut w Tychach

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera