Tragedia w Rybniku. Zmarł 4-letni chłopczyk. Choroba...

  Tragedia w Rybniku. Zmarł 4-letni chłopczyk. Choroba meningokokowa miała piorunujący przebieg. W przedszkolu przeprowadzono dezynfekcję

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne

  Niewyobrażalna tragedia w Boguszowicach. Zmarł 4-letni chłopiec, który prawdopodobnie zachorował na chorobę meningokokową. W środę o śmierci dziecka poinformowała Przedszkole nr 50 w Boguszowicach rodzina dziecka. Informacje przekazała też Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Choroba miała piorunujący przebieg.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne

  Tragedia w Rybniku. Zmarł 4-letni chłopczyk. W przedszkolu przeprowadzono dezynfekcję  Chłopiec zachorował tydzień temu. Nie chodził do przedszkola. W środę dyrekcja Przedszkola nr 50 w rybnickich Boguszowicach otrzymała straszną wiadomość. Chłopiec zmarł.

  ZAGROŻONE PRZEDSZKOLAKI Z RYBNIKA PODDANE TERAPII

  - O tragedii poinformowała nas rodzina dziecka. Później był telefon i pismo z Sanepidu - mówi Gabriela Froehlich, dyrektor Przedszkola nr 50 w Rybniku-Boguszowicach.

  - Dziecka nie było od tygodnia w przedszkolu. Wiemy jednak, że dzień wcześniej to dziecko bawiło się, sprzątało u siebie w domu pokój. To nie było dziecko, które leżało chore od dłuższego czasu. To było normalne dziecko - mówi dyrektor przedszkola.

  Chłopczyk chodził do przedszkola w Boguszowicach drugi rok, czyli od samego początku działalności przedszkola. Placówka w Boguszowicach to najnowsze i największe przedszkole w Rybniku. Uczęszczają tutaj 274 dzieci.

  CZYM JEST CHOROBA MENINGOKOKOWA NAJWAŻNIEJSZE FAKTY

  Choroba meningokokowa atakuje dzieci  Dyrekcja powzięła specjalne środki ostrożności wobec zaistniałej sytuacji.

  - Zgodnie z procedurami, które wyznaczył nam sanepid, przeprowadziliśmy już dezynfekcje w przedszkolu. Poinformowaliśmy rodziców. Na czwartek zwołaliśmy spotkanie rodziców tej grupy, do których chodził chłopczyk - mówi Gabriela Froehlich,

  Przedszkole działa normalnie. Nie wstrzymywano pracy placówki.

  Chłopczyk prawdopodobnie zachorował na chorobę meningokokową. Ta choroba rozwija się bardzo szybko. Sprawę wyjaśni sekcja zwłok.

  - To straszna tragedia. Nie znana jest jeszcze przyczyna śmierci chłopca. Analizując objawy Sanepid zalecił dyrekcji przedszkola wykonanie procedur, które wdrażane są od środy. Nie wiadomo jednak jaka jest prawdziwa przyczyna tragedii - mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku.

  Wiemy, że chłopczyk zmarł w szpitalu w Rybniku, gdzie trafił w środę.

  Chłopczyk zmarł po piorunującym przebiegu choroby meningokowej  Choroba miała piorunujący przebieg. Dziecko trafiło do szpitala o 9.50. O 11.20 stwierdzono zgon

  Wiemy, że chłopczyk zmarł w szpitalu w Rybniku, gdzie trafił w środę o godzinie 9.50. Był w ciężkim stanie.  - To dziecko trafiło do nas z innej jednostki służby zdrowia, która wezwała pogotowie. Chłopczyk został przewieziony do nas karetką pogotowia. Już zespół ratowników będący w drodze poinformował SOR, że wiezie do szpitala dziecko w ciężkim stanie. Zespół lekarzy i anestologów czekał już w pogotowiu - relacjonuje Michał Sieroń, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.

  Dodaje, że 4-latek natychmiast po przyjeździe do szpitala trafił na oddział. Niestety choroba rozwijała się piorunująco szybko.

  - Choroba postępowała piorunująco. Mimo starań. O 11.20 lekarze stwierdzili zgon dziecka - mówi Sieroń.
  Dodaje, że wstępne diagnozy wskazują na chorobę meningokokową. Ostatecznie przyczynę zgonu wykaże sekcja zwłok.

  Meningokoki to bakteria: przedszkole zdezynfekowano  Sanepid zalecił dezynfekcję w przedszkolu

  - Wczoraj z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, z oddziału pediatrycznego, otrzymaliśmy zgłoszenie zgonu dziecka, z powodu podejrzenia wystąpienia inwazyjnej choroby meningokokowej. Zarządzono sekcję zwłok. Przed chwilą rozmawiałam ze szpitalem, badanie jest w toku – mówi Aleksandra Prymus-Naczyńska, kierownik sekcji epidemiologii w rybnickiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

  - W szpitalu, biorąc pod uwagę objawy, jakie wystąpiły u dziecka, są przekonani, że przyczyną zgonu było zachorowanie na inwazyjną chorobę meningokokową, która miała tak piorunujący przebieg, że może to być zachorowanie w przebiegu posocznicy – dodaje Aleksandra Prymus-Naczyńska.

  Dziecko wczoraj trafiło do szpitala i po paru godzinach zmarło.

  Jeśli się potwierdzi, że były to meningokoki trzeba będzie zastosować profilaktykę wobec dzieci
  - Wiadomo, że ostatni raz było w przedszkolu jakiś tydzień temu. Ponieważ rozwój choroby odbywa się od 2 do 10 dni, średnio cztery dni, w związku z tym wczoraj wystosowałam pismo do pani dyrektor przedszkola, by wytypowała i sporządziła listę dzieci, które miały bezpośredni kontakt z tym chłopczykiem. Chodzi o to, by wobec dzieci z grupy dziecka i z bliskich kontaktów zastosować odpowiednią profilaktykę – tłumaczy Aleksandra Prymus-Naczyńska. Dotyczy to również personelu.

  Zaznacza, że chodzi wyłącznie o kontakty bezpośrednie (a nie takie, że dzieci przechodzą obok siebie na korytarzu). - Chorobą można się zakazić bezpośrednio od człowieka, ewentualnie przez przedmioty, które miały styczność z wydzieliną z górnych dróg oddechowych – tłumaczy.

  Dzieci z bliskiego kontaktu z chorym (np. z grupy przedszkolnej, do której należał 4-latek) powinni udać się do lekarza pierwszego kontaktu. – Dzieci w grupie mają zwykle bliższy kontakt, obłapiają się, całują, liżą wspólną zabawkę – tłumaczy Aleksandra Prymus-Naczyńska.

  - Wystosowałam pismo do dyrekcji przedszkola, by poinformowała rodziców, że mają się udać z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu. Poinformować lekarza, że miały kontakt z osobą podejrzaną o chorobę meningokokową. W takich przypadkach stosuje się tzw. chemioprofilaktykę. Po prostu podaje na wszelki wypadek antybiotyk – mówi Aleksandra Prymus-Naczyńska.

  Zaznacza, że dzieci mogą jedna chodzić do przedszkola, jeśli nie mają objawów takich jak przeziębienie. Rodzice muszą teraz dzieci obserwować.

  Aleksandra Prymus-Naczyńska przypomina, że Sanepid cały czas propaguje szczepienia ochronne. - W tej chwili dostępne są szczepionki przeciw wszystkim grupom meningokoków – dodaje.

  Do tematu będziemy wracać.


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (23)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakość artykułu

  Piorunujący przebig (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Poważna sprawa. Ale ten artykuł to pisał chyba komputer... przykład jak dwa zdania rozciągnąć do dwóch stron. Piorunujący przebieg, piorunujący przebieg i piorunujący przebieg.... zlitujcie się.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pielęgniarka

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Przecież wyraźnie napisane że nieznana przyczyna zgonu Nauczcie się czytać ze zrozumieniem !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Menningokoki bytują w organizmie każdego człowieka,

  Ve (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 15

  Menningokoki bytują w organizmie każdego człowieka, nie są groźne same w sobie. To bakterie, które mamy w nosie, w gardle... Organizm dziecka musiał był strasznie osłabiony (może przez masę...rozwiń całość

  Menningokoki bytują w organizmie każdego człowieka, nie są groźne same w sobie. To bakterie, które mamy w nosie, w gardle... Organizm dziecka musiał był strasznie osłabiony (może przez masę szczepień, które są w kalendarzu i antybiotyki, które lekarze przypisują na wszystko?). Dawno temu w naszej rodzinie zmarło dziecko na sepsę menningokokową. Strasznie współczuję :-( U nas zaczęło się od żółtaczki patologicznej po szczepieniu WZWB w pierwszej dobie. Dziecku trzeba było przetoczyć krew. Późniejszy czas to już tylko non stop choroby- zapalenie ucha, gardła i tak wciąż- antybiotyk za antybiotykiem i wreszcie pomylona przez lekarza z przeziębieniem sepsa, po sekcji wyszło, że menningokokowa... Ludzie budujcie naturalną odporność swoich dzieci!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczepienia

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  Nie pieprz głupot.Ciemnogród.Tylko szczepienia chronią przed takimi tragediami.Widać zielonego pojęcia o tym nie masz.Twoj prymitywny wpis o tym świadczy. Bzdura totalna.Nie jesteś żadnym...rozwiń całość

  Nie pieprz głupot.Ciemnogród.Tylko szczepienia chronią przed takimi tragediami.Widać zielonego pojęcia o tym nie masz.Twoj prymitywny wpis o tym świadczy. Bzdura totalna.Nie jesteś żadnym autorytetem żeby się w tym temacie wypowiadać.Gdyby to dziecko było zaszczepione dzisiaj żałoby.Ludzie szczepcie dzieci !!!!.Żniwo dopiero się zbliża. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sytuacja

  adela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

  a jak Ci dziecko bez szczepień zachoruje, to potem się w głowę pukniesz jakie głupoty wypisujesz. Dzieci nie szczepione mogą podziekować swoim chorym w ambicjach rodzicom.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stop stop-nop

  Lekarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Czyli rozwiązaniem jest zamknięcie szpitali i fabryk leków żeby lekarze przestali nas zabijać? Dziecko może udałoby się uratować gdyby wcześniej trafiło do szpitala, a może i tak by zmarło. Na...rozwiń całość

  Czyli rozwiązaniem jest zamknięcie szpitali i fabryk leków żeby lekarze przestali nas zabijać? Dziecko może udałoby się uratować gdyby wcześniej trafiło do szpitala, a może i tak by zmarło. Na pewno nie pomogłyby mu metody antyszczepów którzy bardzo chcą wrócić do średniowiecza... Szczepienia to bez wątpienia top 5 w historii największych odkryć medycznych i m. in. dzięki nim średnią długość życia człowieka wydłużyła się niemal dwukrotnie! Zapytajcie dziadków i pradziadkow, kiedyś w niemal każdej rodzinie bylo dziecko które umieralo na blonice, tężec, krztusiec itp. PS tak jestem lekarzem i Big Pharma daje mi 100000$ dolarów rocznie za propagowanie szczepionek. PPS. Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny, czasami mimo najlepszych chęci nie da uratować się bliskiego.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O czym Pan Panie "lekarzu"?

  Ve (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  O czym Pan Panie "lekarzu" teraz prawisz? To na pewno odpowiedź na moją powyższą wypoiwedź, czy jakiś automatyczny, zakodowany bełkot? :-(


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lekarz

  Stop stop-nop (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  Prawię o tym Panie Ve, że szczepionki nie spowodowały osłabienia organizmu tego biednego dziecka, jak Pan sugeruje.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Własne zdanie

  Ve (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Pan wybaczy, ale rodzic, który stracił i pochował swoje dwuletnie dziecko może mioeć własne zdanie na ten temat. I należy je szanować panie "lekarzu". Arogancja nie jest wskazana. Rodzic przebywa...rozwiń całość

  Pan wybaczy, ale rodzic, który stracił i pochował swoje dwuletnie dziecko może mioeć własne zdanie na ten temat. I należy je szanować panie "lekarzu". Arogancja nie jest wskazana. Rodzic przebywa ze swoim dzieckiem 24 h/ dobę i najlepiej zna swoje dziecko. Widzi co się z nim dzieje. Jeżeli po powikłąniu WZWB dziecko ma przetoczoną krew, to rozumiem "lekarzu", że jego odporność jest prawidłowa? Jeżeli pomimo wielu późniejszych infekcji nadal wymusza się na nim szczepienia i kończy w teumnie z sepsą, to jest proces którego geniusz lekarski nie połączy?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziecko było szczepione na meningokoki

  Krewny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Jestem krewnym rodziny, syn kuzynki był szczepiony przeciw meningokokom, w tamtym roku miał też wykonane szczepienie przeciw pneumokokom.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczepic?

  Babcia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Czyli powiklania po szczepionkach??? Co pomoglo w takim razie to szczepienie???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłamca

  Też Krewny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Pytam kłamie... dziecko nie było szczepione przeciw meningokokom, tylko obowiązkowe szczepienia podstawowe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  B czy C

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Na menungokoki sa dwie rozne szczepionki, na rozna serotypy bakterii. Żeby ochronic pacjenta przeciwko zarówno serotypowi B, jak i C (jedna ze szczepionek na C zawiera rownuez antygeny 3 innych...rozwiń całość

  Na menungokoki sa dwie rozne szczepionki, na rozna serotypy bakterii. Żeby ochronic pacjenta przeciwko zarówno serotypowi B, jak i C (jedna ze szczepionek na C zawiera rownuez antygeny 3 innych serotypow, rzadziej wystepyjacych w Polsce). Część dzieci jest zaszczepiona tylko na C, bo ta szczepionka jest dłużej na rynku, jest znacznie tańsza i podaje się mniej dawek. Natomiast w Polsce najczęściej wystepuje serotyp B. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczepienie na meningokoki jest za drogie

  pil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Wyrazy współczucia. Niestety są różne serotypy meningokoków i uodpornienie się na wszystkie to ogromny wydatek. Najczęstsze są zakażenia serotypami B i C, podczas gdy najczęściej szczepi się w...rozwiń całość

  Wyrazy współczucia. Niestety są różne serotypy meningokoków i uodpornienie się na wszystkie to ogromny wydatek. Najczęstsze są zakażenia serotypami B i C, podczas gdy najczęściej szczepi się w Polsce przeciwko A/C albo A/C/W-135/Y. Na serotyp B odpowiedzialny za około połowę zakażeń przez lata nie było szczepionki, a obecnie jest osobna szczepionka kosztująca ok. 800 zł za dwie dawki. Na pewno - za drogo...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dddd

  dddd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  czy rodzice byli zaszczepieni. Odszczepcie się nieszczepieni na krztusiec od dzieci

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ......

  CBD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 15

  W okresie przeziębień i grypy serdecznie polecam Konopny BIO Syrop Rokitnikowy. Liczne badania naukowe udowodniły, że Witaminy A rokitnik zawiera trzy razy więcej niż marchew, witaminy E jest w...rozwiń całość

  W okresie przeziębień i grypy serdecznie polecam Konopny BIO Syrop Rokitnikowy. Liczne badania naukowe udowodniły, że Witaminy A rokitnik zawiera trzy razy więcej niż marchew, witaminy E jest w rokitniku cztery razy więcej niż pestkach słonecznika. Rokitnik zawiera witaminy C 10 razy tyle co pomarańcza.... Co ważne witamina C w rokitniku jest niezwykle trwała i bardziej odporna na obróbkę termiczną niż innych owocach, witaminy K1 rokitnik zawiera więcej niż czarna aronia, jarzębina pospolita, dzika róża czy czarna porzeczka . Niektóre źródła podają, że 25 gram owoców rokitnika zawiera czterokrotną dawkę dzienną witaminy B12 -byłoby to źródło naturalnej, aktywnej witaminy dla wegetarian! ) Rokitnik bogaty jest minerały i składniki tj. flawonoidy, kwasy tłuszczowe ( omega-7 ), karotenoidy, sterole. Sprawdzone, najtańsza wysyłka tutaj: KONOPIAFARMACJA PL zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jw

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Srutu tutu.Co za ciemnogród.Lecz się sam.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczepienia

  Laska nebeska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Czy był ten mały chłopczyk był zaszczepiony?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odp szczepienia

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

  Proszę przeczytać dokładna etiologię choroby meningokokowej a później pytać. Pytanie te ma w wyraźny sposób sprowokować resztę ludzi do oceniania rodziny odnośnie szczepienia. Trochę empatii....rozwiń całość

  Proszę przeczytać dokładna etiologię choroby meningokokowej a później pytać. Pytanie te ma w wyraźny sposób sprowokować resztę ludzi do oceniania rodziny odnośnie szczepienia. Trochę empatii. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Big Farma

  Big Farma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 7

  Owszem ma. I bardzo dobrze. Trąbi się wszem i wobec jak ciężko dzieci przechodzą zakażenie pneumo i meningo i należy je szczepić przed pójściem do placówki gdzie będzie dużo innych dzieci. Pytanie...rozwiń całość

  Owszem ma. I bardzo dobrze. Trąbi się wszem i wobec jak ciężko dzieci przechodzą zakażenie pneumo i meningo i należy je szczepić przed pójściem do placówki gdzie będzie dużo innych dzieci. Pytanie jest więc bardzo dobre i na miejscu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odp szczepienia

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

  Proszę przeczytać dokładna etiologię choroby meningokokowej a później pytać. Pytanie te ma w wyraźny sposób sprowokować resztę ludzi do oceniania rodziny odnośnie szczepienia. Trochę empatii....rozwiń całość

  Proszę przeczytać dokładna etiologię choroby meningokokowej a później pytać. Pytanie te ma w wyraźny sposób sprowokować resztę ludzi do oceniania rodziny odnośnie szczepienia. Trochę empatii. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  straszne...

  MC (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  ogromna tragedia, bardzo wspolczuje rodzinie. Mam nadzieje i zycze im poradzenia sobie z ta strata.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jakiś koszmar

  Kris (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17

  Wyrazy najgłębszego współczucia dla rodziców i rodziny chłopczyka [*].
  Stracić zdrowe dziecko w tak krótkim czasie jest dla mnie niewyobrażalną tragedią. Życzę dużo wytrwałości rodzicom...

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 26 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »