Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaj i wóz bojowy w Muzeum Powstań Śląskich. Otwarcie - jesienią

Paweł Szałankiewicz
Na budynku dawnej komendy, która spłonęła w sylwestra na przełomie 1999 i 2000 roku, nie ma już rusztowań. Budowlańcy mają skończyć prace w czerwcu  2014. Potem przyjdzie czas na ekspozycje
Na budynku dawnej komendy, która spłonęła w sylwestra na przełomie 1999 i 2000 roku, nie ma już rusztowań. Budowlańcy mają skończyć prace w czerwcu 2014. Potem przyjdzie czas na ekspozycje Paweł Szałankiewicz
W październiku zostanie otwarte Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Ekspozycja ma byćw pełni interaktywna i multimedialna

Trwa budowa Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowi-cach. Jego otwarcie planowane jest na październik, choć dokładna data nie jest jeszcze znana. Prace wykończeniowe potrwają do czerwca. Wtedy też na obiekt wejdzie firma odpowiedzialna za przygotowanie ekspozycji multimedialnej. Wstępna koncepcja tego, jak będzie muzeum wyglądać, już powstała.

Za przygotowanie ekspozycji w Muzeum Powstań Śląskich jest odpowiedzialne konsorcjum firm, którego liderem jest firma Qumak. Projekt, opracowanie merytoryczne oraz wykonanie ekspozycji, to zadanie firmy Marcina Pietrucha - Fabryka Dekoracji z Krakowa.

Fabryka Dekoracji specjalizuje się w przygotowywaniu scenografii telewizyjnych, jednak wykonywało również projekty związane ekspozycjami muzealnymi m.in. w podziemiach Rynku w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej czy Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie. Projektant tej firmy, Piotr Giemborek, zdradził nam kilka szczegółów dotyczących tego, co znajdzie się w świętochłowckim muzeum. - Będą tu rekonstrukcje sal. M.in. rekonstrukcja wnętrza domu śląskiego z okresu Pierwszego Powstania Śląskiego oraz klasy szkolnej z okresu plebiscytu - zdradza Giemborek.

Wóz bojowy i tramwaj

W Muzeum Powstań Śląskich powstaną też m.in. strefa militarna czy strefa Trzeciego Powstania Śląskiego. W tej ostatniej ma stanąć zrekonstruowany w skali jeden do jeden wóz bojowy. To niejedyny pojazd, jaki może się pojawić w muzeum, bo powstała też koncepcja zrekonstruowania tramwaju w tej samej strefie.

- Tramwaj tworzyłby z wozem bojowym taką klamrę. Stanowiłby element rozpoczynający podróż po Śląsku po 1919 roku, co powinno być gratką dla osób, które chcą poznać Śląsk z tamtych lat - podkreśla Giemborek.

Sama koncepcja ekspozycji wraz ze ścieżkami zwiedzania trafiła dwa dni temu do Urzędu Miasta w Świętochłowicach. Teraz urzędnicy mają wydać opinię na temat ekspozycji.

- Jesteśmy na etapie wybierania wszystkich eksponatów, które znajdą się w Muzeum Powstań Śląskich - mówi Giemborek. - Wiele z nich zostało pozyskanych od prywatnych kolekcjonerów, którzy dzielą się z nami pamiątkami po swoich rodzinach bądź zdobyli je z sentymentu do regionu czy po prostu z samego zainteresowania. To będzie ich wkład w społeczność Śląska.

Z przygotowaniem ekspozycji Fabryka Dekoracji musi jeszcze zaczekać do czerwca. Wtedy to powinny zakończyć się wszystkie prace budowlane na terenie muzeum.

- Skończyliśmy już całą konstrukcję budynku, elewacja jest gotowa w dziewięćdziesięciu procentach. Jesteśmy mocno zaawansowani w pracach przy montażu płytek i posadzek - wylicza Marek Rotkegel, kierownik budowy i dodaje: - Dzisiaj skończymy zabudowę poddasza drugiego i w poniedziałek rozpoczniemy wykonywanie posadzek.

W czerwcu koniec budowy

Przy Muzeum Powstań Śląskich powstanie parking na kilkanaście samochodów oraz na dwa autokary i mała architektura. Choć budowlańcy w czerwcu zejdą z pacu budowy, to nie oznacza, że nie będą aktywnie uczestniczyć w dalszych pracach. - Potem będziemy nadzorować wszystkie odbiory oraz pomagać w pracach przy tworzeniu ekspozycji muzeum - zapowiada Rotkegel.

Muzeum Powstań Śląskich powstaje w budynku po dawnej komendzie policji przy ulicy Polaka 1. Komenda spłonęła w sylwestra na przełomie 1999 i 2000 roku.

Budynek został wzniesiony w 1907 roku na potrzeby zarządu obszaru dworskiego Donnersmarcków. Został zaprojektowany przez Emila i Georga Zillmannów.

Za remont budynku na potrzeby Muzeum Powstań Śląskich zabrano się w połowie 2013 roku. Całkowity koszt remontu i przebudowy budynku przy ul. Polaka 1 wynosi 9 mln 324 tys. zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych (w wysokości 7 mln 884 tys. zł).

Osobną kwestią finansową jest ekspozycja w Muzeum Powstań Śląskich. Jej projekt i wykonanie będzie kosztować Urząd Miasta w Świętochłowi-cach 4 mln 335 tys. zł. Miasto pozyskało już na to niecały milion złotych z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Właśnie składamy kolejne aplikacje, aby pozyskać dofinansowanie na powstanie ekspozycji w muzeum - przyznaje Krzysztof Maciejczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Świętochłowicach. - Reszta kwoty, której nie uda się pozyskać ze środków zewnętrznych, zostanie pokryta z budżetu naszego miasta - dodaje Maciejczyk.

Pamiątki w muzeum

Zanim doszło do budowy Muzeum Powstań Śląskich, świętochłowicki magistrat ogłosił ogólnopolską zbiórkę pamiątek z okresu Powstań Śląskich.

Ofiarodawcy podarowali głównie fotografie, dyplomy, plakaty, zaświadczenia, rękopisy, medale, legitymacje. Wśród pamiątek znalazł się też Śląski Krzyż Powstańczy oraz miniatura pomnika Powstań Śląskich w Katowicach.

Pozyskane w ten sposób pamiątki będą częścią nowoczesnej, multimedialnej ekspozycji, jaka znajdzie się w muzeum.

Multimedialna ekspozycja ma w atrakcyjny sposób przedstawić historię Powstań Śląskich. Główną oś narracji nowo powstającej ekspozycji będzie wyznaczał podzielony na sześć aktów film. W ramach projektu przygotowane zostaną również stanowiska multimedialne pozwalające na indywidualne poznawanie historii tych wydarzeń. Wykonawca opracuje też interaktywne aplikacje, w tym grę "Życie Powstańca". Dzięki temu zwiedzający będą mogli wcielać się w rolę powstańców i odczuć realia tamtych czasów.

Ekspozycja będzie wyposażona w system śledzenia ruchu zwiedzających, dzięki któremu urządzenia multimedialne będą mogły działać w pełni automatycznie. Dodatkowo wdrożony zostanie system audioprzewodników, który umożliwi równoczesne zwiedzanie muzeum przez grupy posługujące się językiem polskim, angielskim oraz niemieckim. Całość ma być gotowa we wrześniu, a muzeum zostanie otwarte w październiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!