MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa długo wyczekiwany remont przejazdu pod S86 obok IKEI. Czy doczekaliśmy się końca poopadowych zalewisk, które się tam tworzą?

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
Rozpoczęły się długo wyczekiwane prace związane z budową przepompowni wód deszczowych przy drodze ekspresowej S86 w Katowicach w rejonie węzła Agata. Mieszkańcy Katowic robiący zakupy w Ikei i innych dużych centrach handlowych oraz salonach samochodowych, do których prowadzi przejazd pod S86 w końcu nie będą musieli obawiać się kolejnych opadów deszczu, które każdorazowo zalewały drogę. Publikujemy zdjęcia z trwających prac oraz historyczne ujęcia dawanych drogowych powodzi!

Rozpoczęcie prac przy drodze ekspresowej między Katowicami a Sosnowcem

Od dawna wiadomo, że budowa przepompowni przy przejeździe pod drogą S86 łączącą Katowice z Sosnowcem jest koniecznością. Za sprawą spływającej z ekspresówki deszczówki, ulica wiodąca do pobliskich sklepów m.in. Agaty Meble czy Ikei była nieustannie zalewana z powodu nawet najmniejszych opadów. Teraz ma się to zmienić za sprawą trwającej tam inwestycji, na którą czekało tysiące podróżujących tamtędy kierowców.

Przypomnijmy, na ogłoszone w dniu 30 czerwca 2023 r. przez GDDKiA postępowanie przetargowe na przebudowę przepompowni wód deszczowych wpłynęło sześć ofert. Po dwóch miesiącach wybrano najkorzystniejszą z nich, zaprezentowaną przez firmę Keller Polska z Ożarowa Mazowieckiego, której wartość wyceniono na 6 421 273,54 zł przy deklarowanym przedłużeniu gwarancji jakości o 4 lata. Termin wykonania prac wynosił 9 miesięcy.

- Przebudowa odwodnienia tego odcinka S86 ma na celu usprawnienie odbioru wód opadowych, monitorowanie działania systemu oraz wyeliminowanie zastoisk wodnych pod estakadą, które niejednokrotnie paraliżowały ruch drogowy. Na ten układ odwodnienia wchodzą zlewnie drogi ekspresowej wraz z terenami handlowymi przyległymi do pasa drogowego o pow. 2,41 ha i odpływie wód 289,6 l/s, oraz 100 m odcinka jezdni w kierunku Katowic drogi ekspresowej o pow. 0,22 ha i odpływie wód 40,1 l/s - informuje katowicki oddział GDDKiA.

Zakres podejmowanych prac w rejonie węzła Agata

Na podstawie przeprowadzonej ekspertyzy technicznej, stwierdzono, że obecny system odwodnienia, wraz z rurociągami tłocznymi i dolotowymi nie nadaje się do dalszej eksploatacji. To z powodu przede wszystkim zbyt małej wydajności i niedostatecznej przepustowości kanalizacji miejskiej, dlatego prace przy węźle Agata rozpoczęły się od demontażu przestarzałych systemów.

- Następnie wykonawca przystąpi do budowy nowej przepompowni wód deszczowych wraz z zasilaniem, urządzeń oczyszczających wody opadowe, zbiornika retencyjnego podziemnego, który pozwoli na magazynowanie nadmiaru wód opadowych, oraz odcinków kanalizacji deszczowej i wpustów deszczowych. Tam, gdzie to będzie możliwe, dokona napraw istniejących kanałów i przebuduje wyznaczoną cześć kanalizacji deszczowej - informuje GDDKiA.

Prace obejmą również odtworzenie nawierzchni jezdni S86, odbudowę ciągów pieszych i montaż urządzeń BRD.

"Wodne" inwestycje wokół drogi ekspresowej S86

Warto przypomnieć, że to nie jedyna inwestycja realizowana na S86. W sierpniu 2023 r. podpisano umowę na unowocześnienie i usprawnienie systemu odwodnienia wód deszczowych z korpusu drogowego S86 w Sosnowcu w okolicach salonu Mercedesa, której wartość wyceniono na prawie 11 mln zł. Inwestycja ma zapobiegać sytuacjom, kiedy podczas opadów na drodze tworzyły się Prace rozpoczęły się w październiku 2023 r.

Rozpoczęte w październiku 2023 r. prace mają zapewnić prawidłowe odwodnienie na prawie 1,5 km odcinku ekspresówki, który zaczyna się ok. 200 m za przecięciem z ul. Grota Roweckiego, a kończy za ul. Daimlera Gottlieba. Wody odprowadzane do nowego układu odwodnienia mają odpowiadać powierzchni prawie 18 boisk piłkarskich!

- Modernizacja systemu odwodnienia drogi ekspresowej w Sosnowcu jest konieczna z uwagi na niezadawalający stan techniczny obiektu przepompowni, w szczególności budynku sterowni i hali pomp, stacji transformatorowej, zbiornika retencyjnego, piaskownika, kanalizacji deszczowej i wylotu do rzeki Brynica - dodaje GDDKiA.

Dotychczas działające systemy pochodziły z lat 70. XX wieku i nie odpowiadały dzisiejszym technologicznym rozwiązaniom.

Archiwalne zdjęcia wykonane przez fotoreporterów Dziennika Zachodniego

Poza ujęciami z trwającej budowy i remontu trwającego przy przy drodze ekspresowej S86 w Katowicach w rejonie węzła Agata przygotowaliśmy dla Państwa zdjęcia, które wraz z trwającymi inwestycjami przejdą (miejmy nadzieję) do historii. Przez lata nasi fotoreporterzy śledzili "podwodne" przygody kierowców na S86. Przeżyjmy to jeszcze (ostatni) raz.

Zobacz jak wygląda remontowana S86 przy zjeździe Agata
i historyczne ujęcia powodzi na i wokół S86

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera