Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają Częstochowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Wystawy, koncerty, pokazy filmów, spektakle, konferencje naukowe, to wszystko składa się na program XI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie. Wydarzenie powróciło po wielu latach nieobecności. W tym roku odbywają się pod hasłem „Blask Prawdy – Święty Jan Paweł II”.

Częstochowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej

Wystawy, koncerty, pokazy filmów, spektakle, konferencje naukowe, to wszystko składa się na program XI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie. Wydarzenie powróciło po wielu latach nieobecności. W tym roku odbywają się pod hasłem „Blask Prawdy – Święty Jan Paweł II”. Pomysłodawcą, inicjatorem spotkań jest Klub Inteligencji Katolickiej w Częstochowie. Dni Kultury Chrześcijańskiej to między innymi publiczna manifestacja wiary i chrześcijańskiego stylu życia. „Wpływy cywilizacyjne, współczesnego świata odsuwają nas od kultury chrześcijańskiej, więc tym bardziej powinniśmy sięgać do jej fundamentu. Przecież wszystkie dziedziny kultury sięgają do kultury chrześcijańskiej” - podkreśla Barbara Głąb, wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej. Dla organizatorów i wielu uczestników, to wielka radość, że udało się przywrócić tradycję obchodów takich Dni. Mogło się to stać dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli, reprezentujących instytucje kościelne i świeckie, stowarzyszenia czy szkoły.

Liturgiczna inauguracja

Liturgiczna inauguracja wydarzenia miała miejsce 15 października w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W homilii zwrócił uwagę na to, że powrót tego typu inicjatywy po długiej przerwie jest swoistym darem. Ponieważ w ostatnim czasie odeszliśmy nieco od sposobu myślenia Jana Pawła II, dobrze się stało, że przewodnikiem tych dni jest właśnie Ojciec Święty. Arcybiskup przypomniał, że powracamy na te drogi, abyśmy kształtowali nasz sposób myślenia, mówienia i również samego życia na sposób chrześcijański.

Każdy jest zdolny do dobra

Cechą charakterystyczną DKCH było i jest korzystanie z wydarzeń kulturalnych za darmo lub w cenach ulgowych. Wielu artystów, naukowców występuje bez honorariów, na zasadzie non-profit, aby ubogacać odbiorców w dziedzinie zarówno artystycznej, jak i intelektualnej, z zakresu kultury chrześcijańskiej.

Dni Kultury Chrześcijańskiej to wartościowe wydarzenie z bardzo dużą ilością propozycji. Jedną z nich było czuwanie scholi Domine Jesu. Miało miejsce w Kościele św. Jakuba. Po Eucharystii muzycy zaprosili uczestników do wysłuchania pieśni wielogłosowych, połączonych z rozważaniami słów św. Jana Pana II. Dzięki nim uczestnicy wieczoru mogli kolejny raz przyjrzeć się przemówieniom papieża. Na co dzień nie mamy ich w pamięci. Dzięki tym rozważaniom można było ponownie przypomnieć sobie tę moc wypowiedzi papieskich. Teksty Jana Pawła II zostały dopasowane do utworów scholi, które wybrał i zaprezentował ksiądz Mikołaj Węgrzyn, wieloletni duszpasterz środowisk twórczych. Kluczem w doborze tekstów papieża były jego wszystkie pielgrzymki do Polski. Przypomniane zostały m.in. słowa z 1991 r. o Dekalogu. Wymownie też zabrzmiał tekst z 1995 roku, z szóstej pielgrzymki do Polski:

„Czas próby polskich sumień trwa” –. Dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia! Być człowiekiem sumienia to znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający, to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło”.
Przyglądając się nauczaniu papieża uczestnicy mogli osobiście ponownie zobaczyć, że Jan Paweł II miał dla Polski bardzo konkretny program. Plan, który chciał przekazać, jest nadal aktualny i został tylko częściowo zrealizowany.

Dariusz Madejski, muzyk ze scholi Domine Jesu zauważył, że to Jan Paweł II przypominał artystom o ich ogromnej roli w ewangelizacji. Papież dbał o czystość i głębię kultury, zależało mu, by nie iść z prądem świata. „Poprzez te dni przypominamy, że duża część kultury opiera się na chrześcijaństwie. Wszystkie wielkie dzieła, czy to literackie, czy muzyczne, malarstwo, rzeźba, tak wiele odnosi się do tej tradycji” .

Wystawy i koncerty, recitale

Wydarzenia DKCH odbywają się w różnych miejscach i instytucjach miasta. W Ośrodku Promocji Gaude Mater można było usłyszeć recital autorskiej poezji śpiewanej. Swoją twórczość zaprezentowała Aleksandra Kowalska, artystka utożsamiana jest z kulturą chrześcijańską. Jak sama mówi, rozpoczęła swoją drogę, koncertując we wnętrzach kościołów, dopiero później zaczęła występować w innych przestrzeniach. „Uważam, że o naszych wartościach, o wierze można mówić w bardzo różnorodny sposób. Zależy mi na tym, by swoją sztukę dedykować wszystkim ludziom bez względu na światopogląd, jej wartości są ponadczasowe”.
Recital połączony był z prelekcją Słowo o poezji św. Jana Pawła II Katarzyny Bodziachowskiej, częstochowskiej polonistki i pisarki. Również w reżyserii polonistki na Scenie Muzyczno -Teatralnej „Zygmunt”, zostanie przedstawiony spektakl: „A słowo było dobre” w wykonaniu Teatru Verbum. Wystąpi młodzież z IV LO im. C. K. Norwida. Bodziachowska jest jednym z wielu pedagogów, angażujących młodych ludzi w tworzenie Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Ważną rolę popularyzacji kultury o inspiracji chrześcijańskiej odgrywają filmy, dlatego nie mogło ich zabraknąć podczas DKCH. Widzowie mogli obejrzeć dzieła pt. „Oblicze Jezusa”, „Johny”, „Medjugorje” i „Opiekun”. Program jest bardzo bogaty i to czas wyjątkowy, jeżeli temu pięknu się poddamy, to może przeżyć coś wartościowego, a wiele wydarzeń jeszcze przed nami. Jak podkreślają organizatorzy, na bilans wydarzenia składa się osiem koncertów, sześć wystaw, pięć seansów filmowych, dwa wieczory słowno-muzyczne, dwie konferencje, spotkanie autorskie i wieczornica.

Co przed nami

M. in. ważnym wydarzeniem będzie koncert symfoniczno – oratoryjny Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie, w kościele seminaryjnym. 20 października będziemy mieli okazję wysłuchać koncertu kameralnego filharmonii częstochowskiej - zespołu instrumentów dętych. Nastrojowy Koncert przy świecach będzie można oglądać również online na www.filharmonia.com.pl.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie przygotowało wieczór słowno-muzyczny Pamiętamy – młodzież dla Jana Pawła II.

Ważnymi wydarzeniami będą konferencje: „Święty Jan Paweł II – Świadek Wiary i Nauczyciel Narodu” i „Prawda w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II”. Pierwsza z nich będzie miała miejsce 21 października o 10.00 w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym, a druga 28 października w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli WOM. W Dni Kultury Chrześcijańskiej zaangażowane są także muzea, jak Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. Biskupa Teodora Kubiny, gdzie można oglądać wystawy fotografii, malarstwa i zbiorów sztuki sakralnej. W bibliotece WMSD będzie można zobaczyć wystawę prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie pt. Miejsca pielgrzymkowe św. Jana Pawła II. Sanktuaria Maryjne.

Miłośników historii zainteresować może spotkanie z prof. Wojciechem Roszkowskim, związane będzie z promocją książki „Historia i Teraźniejszość 1980 – 2015”. Odbędzie się 27 października o godz. 17.00 w auli Instytutu Niedziela.
Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończą Częstochowskie Zaduszki Artystyczne. 2 listopada, w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej, po Mszy świętej wystąpią aktorzy i muzycy związani z Duszpasterstwem Środowisk Twórczych w Częstochowie.
Honorowy patronat nad XI Dniami Kultury Chrześcijańskiej objęli: metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz o. Samuel Pacholski, przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze. XI Dni Kultury Chrześcijańskiej trwają od 15 października do 2 listopada 2023 r.

Pierwsze Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej organizowane już były w latach 60. i 70. ub. wieku przez Duszpasterstwo Akademickie diecezji częstochowskiej. Pomysłodawcą odnowionej formuły Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie w 2003 r. był ks. Grzegorz Ułamek, duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera