Trybunał Konstytucyjny: Przepisy nowelizacji ustawy o IPN...

  Trybunał Konstytucyjny: Przepisy nowelizacji ustawy o IPN niezgodne z konstytucją

  MJ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Trybunał Konstytucyjny: Przepisy nowelizacji ustawy o IPN niezgodne z konstytucją
  1/3
  przejdź do galerii

  Trybunał Konstytucyjny: Przepisy nowelizacji ustawy o IPN niezgodne z konstytucją ©Piotr Smoliński

  Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy nowelizacji ustawy o IPN, które zawierały stwierdzenia: "Ukraińcy nacjonaliści" oraz "Małopolska Wschodnia". TK umorzył także skargę w sprawie karania za mówienie o "polskich obozach śmierci". Wniosek o zbadanie przepisów ustawy wnioskował prezydent Andrzej Duda.

  Trybunał Konstytucyjny: Przepisy ustawy o IPN niezgodne z konstytucją


  W styczniu 2018 roku nowelizacja ustawy o IPN wywołała prawdziwą burzę w Polsce i na świecie.

  Przypomnijmy: zmiany wprowadzały karę grzywny bądź pozbawienia wolności do trzech lat w przypadku przypisywania Polakom odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione na Żydach w czasie wojny. Przepisy spowodowały ostre spięcie na linii Polska - Izrael oraz Polska - USA.

  Ostatecznie w czerwcu zeszłego roku ustawę kolejny raz nowelizowano i sankcje nie weszły w życie.

  Jednak jeszcze przed wycofaniem się ze zmian w ustawie, w lutym 2018 roku, prezydent Andrzej Duda wniósł do TK o zbadanie przepisów noweli pod kątem zgodności z Konstytucją. Dziś, Trybunał w składzie: prezes Julia Przyłębska, Andrzej Zielonacki (sprawozdawca), Grzegorz Jędrejek, Zbigniew Jędrzejewski oraz Michał Warciński wydał orzeczenie w tej sprawie.

  Po pierwsze, za niezgodne z Konstytucją uznano przepisy ustawy obejmujące stwierdzenia: "Ukraińców nacjonalistów" oraz "Małopolski Wschodniej".

  - Trybunał stwierdza, że tworząc zakwestionowane przepisy ustawodawca posłużył się zwrotami o nieokreślonym desygnacie. Ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym - mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Andrzej Zielonacki.

  Sędzia TK dodał także, że:
  - Ustawa o IPN w ogóle nie precyzuje, czy przez "ukraińskich nacjonalistów" należy rozumieć tylko zorganizowane struktury polityczne lub paramilitarne, których członkowie brali udział w czynach wymierzonych przeciwko władzy państwowej oraz ludności cywilnej, czy też każdego, kto utożsamiając się z ideami ukraińskiego ruchu narodowego, działał przeciw państwu polskiemu i jego obywatelom w okresie II RP, w trakcie II wojny światowej i w okresie powojennym.

  Trybunał poinformował również o umorzeniu skargi w części mówiącej o karaniu za określenia typu "polskie obozy śmierci". Powodem było uchylenie tych przepisów w czerwcu 2018 roku.

  Sejm przyjął nowelizację ustawy o IPN. "To bubel prawny". SEJMOWA DEBATA, OPINIE


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ  Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo