Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy nowe dziewice konsekrowane na Podbeskidziu. Wyjątkowa uroczystość w konkatedrze w Żywcu

OPRAC.: GOL
Konsekracja dziewic w konkatedrze w Żywcu. Trzy kobiety złożyły uroczyste śluby
Konsekracja dziewic w konkatedrze w Żywcu. Trzy kobiety złożyły uroczyste śluby Ks. Piotr Bączek / diecezja bielsko-żywiecka
Nietypowa uroczystość odbyła się w piątek, 8 grudnia, w żywieckiej konkatedrze. Trzy panie wstąpiły do stanu konsekrowanych dziewic. Był to szósty w historii diecezji bielsko-żywieckiej taki obrzęd.

W Polsce z roku na rok przybywa dziewic konsekrowanych i pustelników - informuje Katolicka Agencja Prasowa. Taką formę życia wybrało już w Polsce ok. 800 osób. W samym 2022 r. odbyło się 61 konsekracji.

Uroczystość konsekracji dziewic w Żywcu

Biskup Piotr Greger przewodniczył w konkatedrze w Żywcu szóstemu w historii diecezji obrzędowi konsekracji dziewic. W liturgii konsekracji biskup wezwał trzy kandydatki - jedna z Milówki i dwie z Bielska-Białej - po imieniu i skierował do nich pytanie.

- Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?

Kiedy każda z trzech kobiet odpowiedziała twierdząco, otrzymały obrączki i brewiarze.

Po litanii do Wszystkich Świętych dziewice odnowiły postanowienia życia w czystości, a następnie nastąpiła uroczysta modlitwa konsekracji, pochodząca z najstarszego zbioru tekstów liturgicznych Kościoła rzymskiego.

Kobiety ofiarowały Bogu swą czystość na zawsze

W homilii bp Greger zwrócił uwagę, że liturgia konsekracji dziewic jest ofiarowaniem Bogu czystości na zawsze.

- Czystość to najwyższy przejaw miłości. To gwarancja, że człowiek dostrzega w niej wartość, która zdecydowanie przewyższa pożądanie czy emocjonalne zauroczenie. Jeśli człowiek nie chroni czystości, wówczas ludzka miłość staje się brudna, okaleczona fizycznie, psychicznie i duchowo – zaznaczył biskup.

Trzy nowe konsekrowane dziewice w diecezji

Dziewice konsekrowane 8 grudnia w konkatedrze to mieszkanki Milówki i Bielska-Białej. W podniosłej uroczystości uczestniczyli krewni i przyjaciele kobiet.
Pierwsza w historii diecezji bielsko-żywieckiej konsekracja dziewicy odbyła się w Zwiastowanie Pańskie, 8 kwietnia 2013 r. Od tego czasu 15 kobiet z terenu Podbeskidzia zostało konsekrowanymi dziewicami.

Historia dziewic konsekrowanych

Kościół powrócił do konsekracji dziewic w latach 60. ubiegłego stulecia dzięki papieżowi Pawłowi VI, a w 1994 r. w czasie Synodu Biskupów w Rzymie Jan Paweł II przypomniał o praktyce wdowieństwa konsekrowanego. Pierwsza konsekracja dziewicy w Polsce odbyła się ponad ćwierć wieku temu.

Dziewice konsekrowane pozbawione są poczucia bezpieczeństwa materialnego i duchowego, jakie daje zgromadzenie zakonne. Same pracują na swoje utrzymanie i same dbają o wygospodarowanie czasu na modlitwę, Eucharystię i rozwój duchowy.

W większości dziewicami konsekrowanymi zostają kobiety młode, które są aktywne zawodowo. W środowisku pracy świadczą o Chrystusie swoim życiem, poza tym włączają się aktywnie w życie Kościoła lokalnego.

Liczba konsekrowanych dziewic w Polsce i w województwie śląskim

Według danych KAI ze stycznia 2023 r. w Polsce żyje obecnie 398 dziewic konsekrowanych. Jak wygląda sytuacja w woj. śląskim?

  • diecezja bielsko-żywiecka - 13
  • diecezja częstochowska - 8
  • diecezja gliwicka - 9
  • diecezja katowicka - 20
  • diecezja sosnowiecka - 0
od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera