MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzydniowe weekendy potrzebne od zaraz! Za przedłużonym odpoczynkiem przemawiają badania naukowe. Jak wpływa na nas długi weekend i urlop?

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Dodatkowy dzień wolny przekłada się na częstszą aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
Dodatkowy dzień wolny przekłada się na częstszą aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. milkos/123RF
Nawet krótkie urlopy sprawiają, że nasze zachowania bardziej sprzyjają zdrowiu. Jeśli nie możemy brać wolnego na dłużej, warto regularnie robić sobie długie weekendy. Ideałem byłby przy tym czterodniowy tydzień pracy, bo już nawet trzy dni odpoczynku przekładają się na lepsze nawyki. Zobacz, dlaczego to dobry pomysł i jak wpływa na organizm.

Spis treści

Urlopy oznaczają zachowania korzystne dla zdrowia

O tym, że urlopy są korzystne dla zdrowia, nie trzeba nikogo przekonywać. Badacze z Uniwersytetu Południowej Australii w Adelaide dowiedli jednak, że mają pozytywny wpływ na nasze zachowania związane z aktywnością fizyczną i snem. Jak czytamy na łamach magazynu „International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity”, warto brać regularnie nawet jeden dzień urlopu, by przedłużyć weekend do 3 dni. W takiej sytuacji czterodniowy tydzień pracy przyczyniłby się do poprawy samopoczucia i stanu organizmu.

Czytaj też: Mózg na wakacjach. Dlaczego urlop jest tak ważny dla psychiki?

Jak zauważył australijski zespół, nawet w czasie trwającego trzy dni odpoczynku od pracy ludzie stali się bardziej aktywni i częściej angażowali się w zajęcia sprzyjające zdrowiu. Poddali oni analizie dane z 13 miesięcy pochodzące od ponad 300 osób (średnia wieku ok. 40 lat), które przez 24 godziny na dobę nosiły urządzenia śledzące ich aktywność. W tym czasie badanie brali średnio 2-3 urlopy.

Wykazano, że uczestnicy badania najczęściej spędzali czas na:

  • rekreacji na świeżym powietrzu (35 proc.),
  • spotkaniach z rodziną i znajomymi (31 proc.),
  • odpoczynku i relaksie (17 proc.)
  • aktywnościach niezwiązanych z przyjemnościami, takich jak np. opieka nad innymi czy remonty (17 proc.).

Przekładało się to na ważne prozdrowotne zachowania. O 13 proc. wzrastał czas spędzany na ruchu o umiarkowanej lub wysokiej intensywności. O pół godziny dziennie zmniejszył się czas spędzany na siedzeniu i o 21 minut na dobę wzrósł czas poświęcany na sen.

– Kiedy ludzie mają dni wolne od pracy, zmieniają swoją codzienną rutynę, ponieważ nie są ograniczani przez typowy plan działania. W badaniu tym odkryliśmy, że w czasie wolnych dni zmieniły się zwyczaje odnośnie ruchu – nasiliła się aktywność fizyczna, a spadła ilość czasu spędzanego na siedzeniu – zwraca uwagę jeden z autorów badania, dr Ty Ferguson. – Zauważyliśmy także, że ludzie zyskali 21 minut snu na dobę, co może przynieść szereg pozytywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Na przykład odpowiednie wysypianie się może poprawić nastrój, zdolności poznawcze i produktywność. Może także zmniejszyć ryzyko rozwoju licznych chorób, w tym otyłości, cukrzycy, schorzeń sercowo-naczyniowych i depresji.

Sprawdź także:

To przemawia za czterodniowym tygodniem pracy

Chociaż skala pozytywnych zmian była tym większa, im dłużej trwała przerwa w pracy, nawet trzydniowy weekend może być dobrym pomysłem, jeśli jest brany regularnie. Okazało się bowiem, że niektóre pozytywne zmiany nie zanikają wraz z końcem dłuższego weekendu. Na przykład wydłużony czas snu utrzymywał się jeszcze przez kolejne dwa tygodnie. Najwięcej korzystnych zachowań obserwowano wtedy, gdy wolne wiązało się z odpoczynkiem lub wręcz przeciwnie – aktywnością na świeżym powietrzu.

– Nasze badanie dostarcza empirycznych dowodów na to, że ludzie wprowadzają zdrowszy styl życia, kiedy mają krótką przerwę w pracy, np. w postaci trzydniowego weekendu. Wzrost aktywności fizycznej i czasu snu powinien przynieść korzystne efekty dla zdrowia psychicznego i fizycznego, przyczyniając się do korzyści obserwowanych przy wprowadzaniu czterodniowego tygodnia pracy – dodaje ekspertka.

Wychodzi więc na to, że długie weekendy warto planować sobie regularnie, zwłaszcza wtedy, gdy dłuższy urlop jest niemożliwy. Zamiast odkładać go w nieskończoność, można z powodzeniem odpoczywać „na raty”.

– Krótszy tydzień pracy testowany jest przez różne firmy z całego świata. Nie dziwi, że pracownicy informują o zmniejszeniu stresu, poczucia wypalenia, a także lepszym zdrowiu psychicznym i poprawie równowagi między pracą i życiem osobistym – komentuje współautorka badania prof. Carol Maher. – W czasie, gdy świat dostosowuje się do nowej normalności, być może nadszedł czas, aby wprowadzić długie weekendy, jako sposób na poprawę fizycznego i psychicznego zdrowia.

(PAP)

Źródło: How do 24-h movement behaviours change during and after vacation? A cohort study International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity

Zobacz też:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Marek Matacz
mat/ bar/ arz

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec kariery wielkiej aktorki. Judi Dench rezygnuje z aktorstwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Trzydniowe weekendy potrzebne od zaraz! Za przedłużonym odpoczynkiem przemawiają badania naukowe. Jak wpływa na nas długi weekend i urlop? - Strona Zdrowia