Trzynaste emerytury:8.04.2021. Kto otrzyma trzynastkę zaraz po świętach a kto na koniec kwietnia. Ile na rękę

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Przemyslaw Swiderski/Polska Press
Udostępnij:
Coraz bliżej jest wypłaty trzynastej emerytury. Niektórzy dostaną ją przed świętami Wielkanocy. Kto, kiedy, ile na rękę?

Terminy wypłat dodatkowego świadczenia będą w 2021 roku tożsame z tymi świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc (1, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca). W ubiegłym roku wypłaty były w kwietniu, maju, a dla osób które otrzymują inne świadczenia z wypłatą kwartalną w czerwcu i lipcu.

"Trzynastka" zostanie wypłacona wszystkim, którzy na dzień 31. marca 2021 mają prawa do pobierania różnych świadczeń. Przysługuje ona wszystkim, niezależnie od tego, ile wynosi podstawowa emerytura czy renta. Nie ma też znaczenia, czy pieniądze są wypłacane z ZUS-u, KRUS-u, czy jest to emerytura mundurowa.

O 40 zł mniej niż by mogło

Wszyscy świadczeniobiorcy, niezależnie od tego, jak wysoką emeryturę otrzymują na co dzień, dostaną trzynastkę w tej samej wysokości. Pierwotnie miała ona wynieść tyle samo co minimalna emerytura - obecnie kwota ta sięga 1200 zł brutto, od 1 marca zaś 1250,88 zł brutto. Daje to 1066,30 zł netto. Od świadczenia odprowadzana jest zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 17 proc. (minut kwota zmniejszająca podatek), a także składka zdrowotna. Jak się jednak okazuje, w przypadku trzynastek sytuacja wygląda inaczej. Dodatkowe świadczenie wyniesie 1022,30 zł netto. Na rękę otrzymamy zatem mniej niż wynosi minimalna emerytura. Jak do tego doszło? – Wynika to z nieuwzględnienia kwoty zmniejszającej ten podatek w wysokości 40 zł. Zatem kwota netto emerytury po waloryzacji wyniesie 1066,30 zł, natomiast kwota netto trzynastej emerytury 1022,30 zł – tłumaczy dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego, w rozmowie z Faktem. Z przepisów wynika, że kwotę zmniejszającą podatek możemy odliczyć w danym miesiącu tylko od jednego świadczenia. Tymczasem w kwietniu emeryci i renciści otrzymają zarówno tradycyjną emeryturę, jak i trzynastkę. Podatek zostanie odliczony tylko od wypłacanego co miesiąc świadczenia, a od trzynastki już nie. To spore niedopatrzenie rządu. Jak twierdzą specjaliści, wystarczyła jedna zmiana w przepisach, aby świadczeniobiorcy otrzymali więcej. – Można było określić w ustawie, że trzynastka to dodatek do emerytury. Takie dodatki są zwolnione z podatku dochodowego – wyjaśnia dr Kolek.

Ekologiczna i zdrowa może być cała zawartość kosmetyczki służąca korekcie urody - od szminki po krem do rąk.

Wiosna 2021. Zdrowy duch w zdrowym ciele: zacznij od remanen...

Oczywiście te 40 zł nie przepadnie – wróci do osób otrzymujących trzynaste świadczenie, ale dopiero za rok, jako zwrot z PIT należnego za 2021 r.

Trzynastka po raz trzeci

Trzynasta emerytura została po raz pierwszy przyznana jednorazowo emerytom i rencistom w 2019 roku. Od 2020 roku „trzynastka” ma charakter stałego rocznego dodatku. Dodatkowo jest ona przyznawana „z urzędu”, nie trzeba składać żadnych wniosków. Trzynasta emerytura ma trafić do emerytów i rencistów w kwietniu 2021 roku. Wypłaty 13. emerytury mają być wypłacane w transzach - dokładnie tak, jak co miesiąc wypłaca je ZUS.

NEWSY DNIA. Kliknij i przeczytaj!

NEWSY DNIA. Kliknij i przeczytaj!

Bez składania wniosku

Według zapowiedzi ZUS-u wypłata trzynastki nastąpi już w kwietniu, wraz z tradycyjną emeryturą, przelewem bądź przekazem pocztowym. Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba składać żadnych wniosków. Będzie ono przysługiwać z automatu wszystkim osobom, które w dniu 31 marca będą mieć prawo do wypłaty renty lub emerytury.
Według przepisów 13. emerytura, czyli tzw. trzynastka będzie przyznawana wszystkim. - emerytom i rencistom z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, - emerytom i rencistom rolnym, - osobom otrzymującym nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, emerytury pomostowe, przedemerytalne świadczenia i zasiłki, - osobom otrzymującym renty socjalne, rodzinne, wojenne i inwalidzkie.

Źródło: AIP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Trzynaste emerytury:8.04.2021. Kto otrzyma trzynastkę zaraz po świętach a kto na koniec kwietnia. Ile na rękę - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Manamm

Jak nie hejtowac jak się żyje w takim złodziejskim kraju.

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie