Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turyści zjadą do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu w przyszłym roku. Jest na co czekać

Bartosz Pudełko
Zabytkowa sztolnia Królowa Luiza
Zabytkowa sztolnia Królowa Luiza Arkadiusz Gola
Sztolnia Królowa Luiza ma być największą atrakcją turystyki industrialnej w regionie. Do jej otwarcia coraz bliżej. My już zwiedziliśmy podziemne wyrobiska. Robią olbrzymie wrażenie.

Zabrze już teraz bryluje wśród miłośników turystyki industrialnej. Samą kopalnię Guido odwiedza rocznie ponad 100 tys. osób, co czyni z niej najpopularniejszą atrakcję Szlaku Zabytków Techniki. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zawiaduje kopalnią, przygotowuje się jednak do otwarcia atrakcji, jakiej jeszcze nie było.

Chodzi oczywiście o Sztolnię Królowa Luiza, czyli kompleks złożony z podziemnych korytarzy Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, Skansenu Górniczego Królowa Luiza oraz kilku naziemnych atrakcji. Razem z Guido ma on przyciągać nawet 250 tys. turystów rocznie. Pierwsi turyści zwiedzą go w przyszłym roku. Mają na co czekać. Wiemy, bo my już tam byliśmy.

Kawałek po kawałku
Mówiąc o sztolni przyjęło się upraszczać jej znaczenie wyłącznie do podziemi. Tymczasem obiekt, który planuje otworzyć MGW, to gigantyczny kompleks złożony zarówno z wyrobisk, jak i części naziemnej. Chodzi dokładnie o trzy kluczowe miejsca, w których wyjedziemy na powierzchnię lub zjedziemy pod ziemię. Niektóre możemy już zwiedzać. W ubiegłym roku otwarte zostały odnowione budynki kopalni Królowa Luiza (ul. Wolności 410), w których mieszczą się teraz wystawy. Wyremontowana została również wieża szybowa szybu Carnall, na którą przy dobrej pogodzie możemy się wspiąć i podziwiać panoramę miasta.

Zanim jednak turyści znajdą się w tej części, będą musieli przejść przez łaźnię łańcuszkową. To wielki ceglany obiekt przy samej ulicy Wolności. Jest już odrestaurowany. Trwają odbiory. Znajdą się w nim punkt obsługi ruchu, restauracja, mała scena. Ma to być początek zwiedzania sztolni.

Drugim ważnym naziemnym punktem jest Skansen Górniczy Królowa Luiza przy ul. Sienkiewicza. Tu również powstaje właśnie budynek obsługi ruchu wokół szybu Wyzwolenie, którym będzie można wyjechać ze sztolni. Trwa również budowa Parku 12C. - Będzie to miejsce wypoczynku dla całych rodzin. Dla dzieci przygotujemy atrakcje, które łączą naukę i zabawę: minikopalnię, pomieszczenia camera obscura, śrubę Archimedesa, labirynt i wiele innych. Dorośli będą mogli odpocząć np. przy grillu. Park może być częścią zwiedzania sztolni, ale również całkiem autonomiczną atrakcją - wyjaśnia Andrzej Mitek, specjalista ds. kontaktów społecznych w MGW.

Prace przy parku mogą zakończyć się jeszcze w tym roku, ale obiekt zostanie raczej oddany do użytku wraz z pierwszą częścią podziemi. A to nastąpi w przyszłym roku.

Pieszo i łodzią
Owa pierwsza część to połączenie szybów Carnall i Wyzwolenie. Choć tunele są już drożne (przez wiele miesięcy wywożono stąd muł, który zalegał nawet do wysokości 2 metrów), to wciąż jeszcze trwają w nich prace przygotowawcze. Sztolnia potrafi dostarczyć niespodzianek. Niedawno okazało się np., że wciąż pełni ona funkcje odwadniające dla miasta. Konieczna jest więc dodatkowa budowa sieci wodociągowej, na którą MGW otrzymało dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Pierwszy fragment pokonamy pieszo. Najpierw schodząc szybem Carnall po schodach, później idąc w kierunku centrum miasta szlakiem sztolni, a następnie odbijając w chodnik w pokładzie 510, wykuty w czystym węglu. Dojdziemy do szybu Wyzwolenie, w którym poruszać się będzie winda.

Przez lata zmieniła się nieco koncepcja zagospodarowania podziemnej trasy. Początkowo to właśnie w jej pierwszej części miał znaleźć się spływ łodziami.

- Okazało się jednak, że na odcinku bliżej centrum mamy naturalny spadek i znacznie lepsze warunki dla łodzi. Dlatego też to właśnie drugą część sztolni pokonamy drogą wodną, wypływając wprost na powierzchnię przy ul. Miarki - tłumaczy Andrzej Mitek.

To, co się nie zmieniło, to chęć przedstawienia sztolni w sposób jak najbardziej naturalny. Wyrobiska zostaną zabezpieczone, ale idea jest taka, aby zmienić w nich najmniej, jak się da. I to jest doskonały pomysł. My widzieliśmy już pierwszy odcinek sztolni w surowym jeszcze stanie i można powiedzieć tylko jedno: jest na co czekać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera