Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyka: Mont-Saint-Michel znowu stał się wyspą

Monika Krężel
Mont-Saint-Michel jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Francji. Co roku zwiedza ją ok. 3 mln osób
Mont-Saint-Michel jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Francji. Co roku zwiedza ją ok. 3 mln osób Atout France/Pierre Torset
Widok na Mont-Saint-Michel, położony w Normandii, zapiera dech w piersiach. Teraz dzięki nietypowemu projektowi Mont znowu jest wyspą.

Cudo francuskiego dziedzictwa narodowego, Mont-Saint-Michel wraz z zatoką, odzyskuje swoją prawdziwą naturę po 10 latach prac. Odtąd w czasie przypływów - i to już po kilku godzinach - Mont-Saint-Michel staje się wyspą. Ta wyspa jest połączona z kontynentalną Francją groblą o długości około 1800 metrów.

W ciągu wieków, i z powodu ludzkich interwencji, Mont-Saint-Michel stawał się wyspą jedynie przy bardzo dużych przypływach, co zdarzało się ok. 50 razy w roku. Powoli morze odsuwało się, a ziemia i słone łąki narastały wokół niego.

Co ciekawe, dokładnie to środowisko nadmorskie skłoniło średniowiecznych mnichów do osiedlenia się tam i zbudowania jednej z najbardziej nadzwyczajnych budowli architektury religijnej. W średniowieczu klasztor Mont-Saint-Michel był znanym ośrodkiem nauczania, w 1979 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Projekt: ochrona terenu
Międzynarodowi eksperci byli zgodni - jeśli do 2040 nic nie będzie przedsięwzięte, Mont-Saint-Michel zostanie otoczone słonymi łąkami. Aby skarb ludzkości pozostał zachowany dla potomności i turystów z całego świata, Europa, Francja, Normandia i Bretania zdecydowały się zadziałać razem.

Projekt rozpoczęty badaniami w 1995 r. i zapoczątkowany pracami w 2005, którego celem było przywrócenie nadmorskiego charakteru Mont, jest jednym z najoryginalniejszych działań kulturalnych w Europie. Poprzeczka została zawieszona wysoko: chodziło o gruntowną odnowę krajobrazu oraz okolic, zgodną z przypływami i uwzględniającą przejścia przez zatokę.

Zapora na rzece Couesnon
Powstała nowa zapora na rzece Couesnon, która doprowadziła do odmulenia zatoki. Poza funkcją "hydrauliczną", zapora jest także dziełem sztuki.

Dzięki projektowi powstała odnowiona trasa przeprawy między kontynentem a wyspą Mont-Saint-Michel. Nowe rozwiązania zostały tak pomyślane, aby Mont pozostał dostępny dla wszystkich turystów. Nic, tylko wybierać się, by zwiedzić to urocze miejsce.


*Gran Turismo Slovakia 2015. Najdroższe samochody świata w Katowicach ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!