Twaróg: Działanie policji było niestosowne. Dlaczego więc...

  Twaróg: Działanie policji było niestosowne. Dlaczego więc nie pójdziemy do sądu?

  Marek Twaróg

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Twaróg: Działanie policji było niestosowne. Dlaczego więc nie pójdziemy do sądu?
  Dziennikarz walczy piórem. Swoje poglądy mamy wyrażać słowem, a nie wiecować, a swoje racje wykładać na łamach, a nie w sądach. Z tego założenia wyszliśmy, dlatego poniżej przedstawiamy fakty oraz naszą opinię na temat sporu DZ z zespołem prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
  Twaróg: Działanie policji było niestosowne. Dlaczego więc nie pójdziemy do sądu?
  Fakty są tutaj. Kliknijcie
  A poniżej komentarz Marka Twaroga, redaktora naczelnego "Dziennika Zachodniego":
  Dlaczego zdecydowaliśmy się w ten sposób zaprezentować (i zakończyć, mam nadzieję) spór, jaki mamy z rzecznikami w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach? Bo nie jest to tylko kwestia wewnętrzna, branżowa, taka, wobec której wszyscy - poza dziennikarzami - mogliby wzruszyć ramionami i westchnąć „co mnie to obchodzi, to ich sprawa, niech sobie to załatwią”.


  To raczej kwestia standardów działania instytucji publicznych, ich podejścia do niezależnych mediów, a koniec końców - także podejścia do prawa. A jeśli nawet nie prawa, to już na pewno podejścia do dobrych obyczajów.

  Rola mediów zmienia się tak dynamicznie, jak dynamicznie zmienia się świat. Dziś już żaden dziennikarz, żadna redakcja, żadna grupa wydawnicza, dziennikarze en bloc, krótko mówiąc: media w całości - nie mają monopolu na informowanie. Tak jak każda niemal duża firma prywatna, tak i każda instytucja publiczna (poczynając od samorządów, przez ministerstwa, na policji kończąc) ma swoich rzeczników, swoje media, swoje gazety, swoje strony internetowe, a nawet swoje quasi-telewizje. Może więc pomijać media i komunikować się z odbiorcami na własną rękę.

  Dlaczego więc niezależne media - w tym „Dziennik Zachodni” - wciąż świetnie sobie radzą na rynku informacji? Przecież zarówno my, jak i inni, rozwijamy nasze strony internetowe, magazyny kolorowe, korzystamy z wszelkich dobrodziejstw cyfrowego świata i nowości, jakie pojawiają się na rynku mediów. Dlaczego tak jest? Bo Czytelnicy cenią niezależność poglądów i prezentowanie świata pod różnym kątem. Cenią przedstawianie różnych punktów widzenia. Wiedzą, że nie pokazujemy tylko racji jednej opcji politycznej (albo branży czy firmy) i nie jesteśmy tubą propagandową jednego czy drugiego polityka, instytucji, firmy.

  Podobnie z naszym informowaniem o działaniach policji - wyważamy racje. Nie opieramy się wyłącznie na komunikatach rzeczników policji, bo ich rolą jest przedstawianie swojej firmy w dobrym świetle, a naszą - w prawdziwym świetle. Wielu policjantów i rzeczników policji to rozumie, choć pojawia się irytacja, że docieramy także do niewygodnych dla nich faktów. Trudno - pełnimy inne role i tak być musi.

  Pytanie, dlaczego ostatnio z tym oczywistym sposobem myślenia pożegnano się w komendzie wojewódzkiej?

  Gdy po naszym tekście o interwencji policji na gliwickim rynku, gdzie przedstawiliśmy wszystkie istotne punkty widzenia, rzecznicy policji na swojej stronie internetowej zaatakowali Patryka Drabka, dziennikarza DZ (że rzekomo nie przedstawił opinii policji), byliśmy pewni, że to afekt, że po przemyśleniu sprawy wpis zniknie. Naruszono dobre imię naszej redakcji, jak i naszego dziennikarza. Lecz wpis nie zniknął. Szanując prawo i dobry obyczaj, wnieśliśmy więc o opublikowanie sprostowania tej informacji. Tu jednak policja wybrnęła sprytnie - dostaliśmy odpowiedź, że... „Policja nie ma redaktora naczelnego, a tylko od takiego podmiotu można żądać dokonania sprostowania artykułu (art. 31a prawa prasowego). Policja nie jest również zarejestrowanym podmiotem prasowym.” A zatem prawo prasowe tutaj KWP nie obowiązuje (przy okazji - w tej odpowiedzi są oczywiście nieścisłości, np. to, że nie policja ma mieć naczelnego, tylko ewentualnie jej serwis internetowy).

  Rzecz jasna, to zgodne z literą prawa, ale nie z duchem prawa. Wobec powyższego pozostał nam wyłącznie proces o naruszenie dóbr osobistych dziennikarza i renomy (dobrej sławy) wydawcy „Dziennika Zachodniego”. W takim procesie można żądać opublikowania oświadczenia, w tym przeprosin, zapłatę zadośćuczynienia. Pewnie wygralibyśmy.

  Czy pójdziemy do sądu? Oczywiście nie. Przecież to za nasze pieniądze - znaczy: publiczne - komenda uruchomiłaby machinę prawną, adwokatów, świadków i tak dalej. Nie ma sensu zajmować funkcjonariuszy (i sądu) - lepiej niech pracują w komisariatach i chronią nas na ulicach. Jesteśmy dziennikarzami i naszą rolą pozostanie opisanie sytuacji i poinformowanie Czytelników o naszym stanowisku, co właśnie tutaj czynimy. Afront jakoś przełkniemy.

  Nie godzimy się jednak na to, by rzecznicy policji w komendzie wojewódzkiej działali w ten sposób. Martwimy się w DZ, że to tylko część całego obrazu - obrazu państwa, gdzie stosuje się sztuczki prawne, gdzie ignoruje się i deprecjonuje niezależne media, gdzie górę biorą emocje, a może nawet własne ambicje. Nie przystoi to policji - instytucji tak istotnej dla demokratycznego porządku, w której tysiące funkcjonariuszy świetnie robi swoje. Instytucji, która daje nam poczucie bezpieczeństwa. W której przestrzeganie porządku prawnego, jak i dobrych obyczajów, powinno być także kwestią honoru.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Marek Twaróg

  pryedstawia siebie jako coś, jako rozwydrzone dziecko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  dobrej zmiany

  Jeżeli ktoś neguje socjalizm to nie może być socjalistą
  świadomie lub nieświadomie

  wmawianie innym że Stalin był OK a Hitle nich Gut

  to właśnie jest myślenie socjalistyczne z...rozwiń całość

  dobrej zmiany

  Jeżeli ktoś neguje socjalizm to nie może być socjalistą
  świadomie lub nieświadomie

  wmawianie innym że Stalin był OK a Hitle nich Gut

  to właśnie jest myślenie socjalistyczne z poziomu bolszewika który mordował
  setki tysięcy ludzi a ten drugi jest można powiedzieć ofiarą

  To jak przypowieść Mojrzeszowa o złym milicjancie i dobrym policjancie

  To nie ma najmniejszego znaczenia
  jesteście ostatnią linią frontu propagandy - co najsmutniesze
  nie zdajecie sobie z tego sprawy zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ... było niestosowne ...

  Tak to widać, ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Raczej, ... było nieproporcjonalne ... . Tak wypowiadają się "Pastorzy" w RPA, gdy Policja (czarnoskóra), "leje po łbach" czarnoskórych górników, zachowujących się "niestosownie". "Co kraj, to...rozwiń całość

  Raczej, ... było nieproporcjonalne ... . Tak wypowiadają się "Pastorzy" w RPA, gdy Policja (czarnoskóra), "leje po łbach" czarnoskórych górników, zachowujących się "niestosownie". "Co kraj, to obyczaj !".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panowie Władza.

  Stanik z Rybnika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tak sie dzieje bo to jusz nie jest POLICJA , to jest ,i są panowie władza jak za komunistów Milicja , do obrony partii i Rządu , a nie do utrzymania i pilnowania istniejącego prawa i porządku w...rozwiń całość

  Tak sie dzieje bo to jusz nie jest POLICJA , to jest ,i są panowie władza jak za komunistów Milicja , do obrony partii i Rządu , a nie do utrzymania i pilnowania istniejącego prawa i porządku w kraju Obywatelskim.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NAJWAZNIEJSZE

  szczur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  NAJWAZNIEJSZE ZEBY ONI WSZYSCY TRZEZWI BYLI.......

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a ja powiem szcrze ze juz mi sie zygac chce wszytskimi dziennikami gazetami itp

  grzes (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  wiekszosc artykulow sponsorowanych pod publiczke na zyczenie zamwaiajacych, bez zbadania sprawy krtykowanie wszytskiego i wszytskich nie czytam juz codziennej prasy bo az z**

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez ściemy proszę

  kolega po fachu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  "Wiedzą, że nie pokazujemy tylko racji jednej opcji politycznej (albo branży czy firmy) i nie jesteśmy tubą propagandową jednego czy drugiego polityka, instytucji, firmy."

  Ta, jasne :D Co prawda...rozwiń całość

  "Wiedzą, że nie pokazujemy tylko racji jednej opcji politycznej (albo branży czy firmy) i nie jesteśmy tubą propagandową jednego czy drugiego polityka, instytucji, firmy."

  Ta, jasne :D Co prawda zachowanie biura prasowego to jakaś kpina, no ale już sobie tak tyłka nie pudrujcie tym fikcyjnym pluralizmem w DZ.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo