Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Kultury Beskidzkiej od A do Z, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o największym święcie folkloru

Jacek Drost
Jacek Drost
Z jak Złote Żywieckie SerceNagroda główna dla zespołu, który wygra Festiwal Folkloru Górali Polskich.
Z jak Złote Żywieckie SerceNagroda główna dla zespołu, który wygra Festiwal Folkloru Górali Polskich. Lucek Cykarski/MCK Żywiec
Barwnym korowodem zespołów, który przejdzie w sobotę 29 lipca przez centrum Wisły, rozpocznie się jubileuszowy, 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej, jedna z najstarszych i największych imprez folklorystycznych na świecie. Oto, co trzeba wiedzieć o szacownym jubilacie... Wystarczy kliknąć w naszą GALERIĘ.

Od jednej z najstarszych i największych imprez folklorystycznych na świecie dzielą nas już tylko godziny. W tym roku odbędzie się już 60. edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który wywodzi się z imprezy o nazwie Święto Gór, której pierwsza edycja odbyła się w... 1935 roku w Zakopanem.

Na miejsce drugiej edycji wyznaczono Wisłę. O wyborze Wisły zadecydował szybki rozwój miejscowości. W latach 1928-1937 powstało połączenie kolejowe z Ustroniem, wybudowane zostały także drogi na Równicę, Kubalonkę, do Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki, zrobiono linię wysokiego napięcia Cieszyn-Kubalonka-Istebna. Powstały szkoły, sanatorium dla dzieci i zamek dla prezydenta RP na Kubalonce. O przeniesieniu tu święta zadecydowały też bogate tradycje folklorystyczne i wysoki poziom miejscowych zespołów folklorystycznych.

Drugie Święto Gór odbywało się w Wiśle od 15 do 22 sierpnia 1937 r. Przygotowane zostało perfekcyjnie. Imprezie nadawano też nazwę Tydzień Gór, a odbyła się pod protektoratem prezydenta RP Ignacego Mościckiego i marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Ze względu na napiętą sytuację międzynarodową nie odbyło się Święto Gór w roku 1939. Do tradycji imprezy powrócono w Wiśle na początku lat 60. ub. wieku, gdy przekształciła się w Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Oto, co powinniśmy wiedzieć o szacownym jubilacie. Wystarczy kliknąć w naszą GALERIĘ.

Przypomnijmy, że 0koło 4 tys. wykonawców, 77 zespołów polskich, kilkanaście grup zagranicznych oraz 140 kapel, grup śpiewaczych i solistów zaprezentuje się podczas jubileuszowej edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej, kiedy to już po raz 60. na przełomie lipca i sierpnia Beskidy opanują śpiew, muzyka i taniec ludowy na najwyższym poziomie. Polski i zagraniczny folklor, w tradycyjnej lub bardziej nowoczesnej postaci, na kilka dni zagości w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej.

Nie przeocz

Zobacz także

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera