Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Kultury Beskidzkiej zaskoczy Was aż osiem razy

Jacek Drost
Czy TKB może zaskoczyć? Tak, np. występem grupy Ustronsky
Czy TKB może zaskoczyć? Tak, np. występem grupy Ustronsky www.ustronsky.pl
Jeszcze tylko tydzień dzieli nas nie tylko od najstarszej, ale i największej imprezy folklorystycznej w Europie, czyli Tygodnia Kultury Beskidzkiej pod patronatem DZ.

Najpierw trochę liczb: ponad 100 zespołów folklorystycznych, w tym 18 zagranicznych, prawie 4 tysiące wykonawców, 9 miejscowości, w których odbywają się koncerty (m.in. Szczyrk, Wisła, Żywiec, Istebna), 70 godzin muzyki, 200 tysięcy ludzi, którzy pojawią na koncertach. Tak w liczbach przedstawia się Tydzień Kultury Beskidzkiej. Zaczyna się zawsze w ostatni weekend lipca, a więc od tegorocznego dzieli nas tydzień. Będzie to już 51. edycja imprezy.

Leszek Miłoszewski, dyrektor bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury, główny organizator TKB stwierdził, że przygotowali się do niego tak solidnie, jak do ubiegłorocznej, jubileuszowej 50. edycji.

- Dla nas nie ma różnicy czy wypada jubileusz czy nie, zwłaszcza że w tym roku będziemy obchodzić dwa - podkreśla dyrektor Miłoszewski. I dodaje: - W ramach TKB po raz 45. odbędzie się Festiwal Folkloru Górali Polskich oraz 25. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne - dwie konkursowe, atrakcyjne imprezy. Bez względu na jubileusze, zawsze staramy się bardzo dobrze zorganizować imprezę. Nastawianie się tylko na jubileusze nie byłoby w porządku wobec publiczności, która chce słuchać dobrej muzyki, oglądać dobre zespoły.

Ale TKB to nie tylko muzyka i folklor, to także okazja do popróbowania góralskich serów, delektowania się mioduń-ką czy zabawą w gronie znajomych do późnego wieczora.

W związku z rozpoczynającym się TKB pokusiliśmy się o sprawdzenie, co podczas tegorocznej imprezy zdarzy się po raz pierwszy. I tak:

1. Po raz pierwszy w historii koncerty pod Grojcem w Żywcu będą się odbywały w całkowicie ZADASZONYM AMFITEATRZE, więc ani muzykom, ani publiczności deszcz nie będzie straszny. W poprzednich latach bez parasola lepiej było się na TKB nie wybierać. Żywiecka estrada, mająca swój niepowtarzalny klimat, długo czekała na modernizację. Uprzedziły ją Wisła i Szczyrk. Ale doczekała się. W ostatnich miesiącach obiekt został zmodernizowany, a w zasadzie zbudowany od nowa: zyskał nową scenę i budynek biurowo-socjalny, zaś dach amfiteatru swoim kształtem przypomina teraz - a jakże - góralski kapelusz. Te "cuda kosztowały" około 4,7 mln zł.

2. Po raz pierwszy w historii pracownicy Wiślańskiego Centrum Kultury będą ubrani w tradycyjne STROJE PASTERSKIE zwane lóntami. Wiślańskie góralki do dnia dzisiejszego noszą dwa rodzaje strojów: strój góralski - lónty zwany każdowym (czyli noszony na co dzień, roboczy) oraz przejęty od mieszczek cieszyńskich strój slónski (śląski) nazywany "świóntecznym łobleczenim, ubiór odświętny zakładały z okazji różnych uroczystości". Jeśli więc zobaczysz kobiety w białych koszulach, granatowych spódnicach z białymi fartuszkami i do tego w kierpcach, to wiedz, że mogą to być panie w WCK.

3. Po raz pierwszy w historii kolorowy KOROWÓD ZESPOŁÓW inaugurujący TKB pójdzie wiślańskimi ulicami Olimpijską i 1 Maja na pl. Hoffa wcześniej. W poprzednich latach korowód, podczas którego można było zobaczyć większość uczestników folklorystycznego święta w jednym miejscu i czasie wyruszał o godz. 15.00 lub 16.00. W tym roku przemarsz rozpocznie się - uwaga! - już o godz. 13.30. Skąd ta zmiana? Wszystko przez to, że w tym samym dniu odbywa się w Wiśle Letnia Grand Prix w skokach narciarskich i organizatorom obu imprez zależało, by ludzie mogli skorzystać z obu atrakcji.

4. Po raz pierwszy zespoły uczestniczące w TKB wystąpią w... GLIWICACH. Nie. Nie przesłyszeliście się: w Gliwicach. Wprawdzie tylko dwa - Ziemia Żywiecka i grupa z Włoch, ale zawsze. Wystąpią 26 lipca w koncercie pt. "Zaproszenie", który ma być zaproszeniem na TKB. Lata temu koncerty odbywały się w Zabrzu i Krakowie, ale to dość zamierzchłe dzieje.

5. Po raz pierwszy na TKB pojawi się ormiański zespół ARMENNER. Został założony w 1999 r. w Erywaniu. Prezentuje ormiańską muzykę ludową, śpiew i taniec. Na festiwalach m.in. w Jordanii, Egipcie, Rosji, zdobywał tytuł laureata lub Grand Prix. Ma być gwiazdą TKB.

6. Po raz pierwszy w Wiśle zostaną zorganizowane WARSZTATY Z FILCOWANIA. Będą odbywały się od poniedziałku do piątku przed południem. Poprowadzą je specjalistki z Łodzi. Tak więc przed południem uczymy się filcować, wieczorem idziemy na TKB-owski koncert.

7. Po raz pierwszy w historii TKB zostanie zorganizowana WYSTAWA PREZENTUJĄCA DOROBEK RZEŹBIARZY ŻYWIECCZYZNY. Anna Ficoń, Jan Ficoń, Józef Hulka i wielu wielu innych - ludowi rzeźbiarze z Żywiecczyzny to już uznana w całej Polsce i nie tylko marka. To właśnie im poświęcona będzie wystawa, którą będzie można oglądać w Żywcu.

8. Po raz pierwszy w historii na wiślańskiej estradzie TKB wystąpi zespół, który nie gra muzyki folklorystycznej. W ramach urozmaicenia, eksperymentowania i "poszerza-nia horyzontów" 2 sierpnia zagra grupa USTRONSKY, która startowała w "Must be the music" i gustuje w stylistyce rock n' rolla i funky.
Wniosek zatem jest prosty - mimo swojego wieku Tydzień Kultury Beskidzkiej potrafi zaskoczyć widzów i iść z duchem czasu. Warto więc poświęć mu uwagę.
- Ludzie tak samo chcą słuchać dobrej muzyki, jak kiedyś. Potrafią, dwie, trzy godziny wcześniej zajmować miejsca na widowni i czekać na zespoły - przyznaje Miłoszewski. TKB rozpoczyna się barwnym korowodem w Wiśle w sobotę 26 lipca i potrwa do niedzieli 3 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!