MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyskie Browary Książęce na archiwalnych zdjęciach. Tak robiło się piwo 100 lat temu! Zobaczcie wnętrza, pracowników i maszyn z tego okresu

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Lata 1925-1929 , Warzelnia - brzecznik chmielowy.
Lata 1925-1929 , Warzelnia - brzecznik chmielowy. fotopolska.eu
Tyskie Browary Książęce to nie tylko miejsce produkcji jednego z najbardziej znanych polskich piw, ale także ognisko bogatej historii i tradycji piwowarskiej, powstałe na początku XVII wieku. Zabierzcie się z nami w małą podróż w czasie, zobaczcie archiwalne zdjęcia z wnętrz browaru, w tym m.in. słodowni, chłodni, piwnic czy magazynów i pracowników, poznajcie po krótce historię tego miejsca.

Początki browaru datuje się na rok 1613, kiedy to po raz pierwszy odnotowano warzenie piwa na ziemi pszczyńskiej. Wówczas jeszcze zakład był niewielkim przedsięwzięciem, lecz w miarę rozwoju zainteresowania piwem, przekształcił się w istotny element gospodarczy regionu.

Tyskie Browary Książęce na archiwalnych. Tak robiło się piwo 100 lat temu! Zobaczcie

Oficjalne założenie browaru miało miejsce w 1629 roku z inicjatywy wolnych panów z rodu Promitzów. Jednak dopiero w XVIII wieku, za panowania księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI Hochberga, zakłady rozpoczęły dynamiczny rozwój. Książę ten, będący zarówno przedsiębiorcą, jak i wizjonerem, zainicjował modernizację oraz rozbudowę browaru, wprowadzając przy tym najnowsze osiągnięcia technologiczne epoki, takie jak elektryfikacja czy kolej żelazna.

Rozwój Tyskich Browarów Książęcych

Prawdziwy przełom dla Tyskich Browarów Książęcych nadszedł w XIX wieku, kiedy do browaru przybył Julius Müller. Był on nie tylko utalentowanym piwowarem, lecz także podróżnikiem, który zdobywał doświadczenie w browarach na całym kontynencie. To właśnie dzięki niemu browar zaczął stosować metodę dolnej fermentacji, co zaowocowało powstaniem charakterystycznego, złocistego lagera, znanego dzisiaj jako piwo "Tyskie". Ten krok okazał się kluczowy dla sukcesu browaru, który rozpoczął produkcję na dużą skalę i zdobył uznanie nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie.

W kolejnych dziesięcioleciach Tyskie Browary Książęce kontynuowały swój rozwój, dostosowując się do zmieniających się warunków politycznych i gospodarczych. Po II wojnie światowej, mimo różnych przeciwności losu, browar kontynuował swoją działalność, zawsze dbając o jakość i tradycję. Dziś stanowi integralną część polskiej historii piwa i nadal cieszy się uznaniem miłośników piwnego rzemiosła zarówno w kraju, jak i za granicą.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni