Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udar słoneczny groźny! - ostrzega dr Jurczyk-Stanisławska [UDAR SŁONECZNY OBJAWY I LECZENIE]

Maria Zawała
Aby uniknąć udaru słonecznego, warto w upały nosić nakrycie głowy. Dobrze wiedzą o tym np. ratownicy, którzy cały dzień spędzają na słońcu.
Aby uniknąć udaru słonecznego, warto w upały nosić nakrycie głowy. Dobrze wiedzą o tym np. ratownicy, którzy cały dzień spędzają na słońcu. Lucyna Nenow
Udar jest bardzo niebezpieczny! Jesteś na wakacjach, pracujesz na powietrzu, udajesz się na pielgrzymkę albo załatwiasz jakieś sprawy w mieście - uważaj - ostrzega dr Violetta Jurczyk-Stanisławska, internista. W upalne dni, przy temperaturze 30 stopni i wyższej, przede wszystkim chroń głowę przed słońcem, bo możesz dostać udaru. 7 kroków - jak pomóc osobie z udarem słonecznym.

Udar słoneczny jest bardzo niebezpieczny! Nieraz słyszeliśmy takie ostrzeżenia. I niejeden raz je lekceważyliśmy. A nie powinniśmy, bo ze słońcem żartów nie ma.

UDAR SŁONECZNY - CZYTAJ KONIECZNIE:
DZIECI NAD JEZIOREM ŻYWIECKIM Z UDAREM SŁONECZNYM

Doświadczyłam tego na własnej skórze, podróżując swego czasu promem z Majorki na Ibizę. Miło się siedziało na pokładzie. Wiatr od morza chłodził, ale... słońce grzało w nieosłoniętą skórę głowy. Po 5 godzinach rejsu i przybyciu do hotelu zaczęły się problemy. Silne bóle głowy, dreszcze, osłabienie, mroczki przed oczami. To bez wątpienia pierwsze objawy słonecznego przegrzania. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.

Nie zawsze tak bywa. Dlatego latem podczas długiej ekspozycji na słońce głowę chronić trzeba.

- Przede wszystkim przy 30-stopniowych temperaturach nie powinniśmy wychodzić na słońce bez nakrycia głowy, a także dbać o to, by mieć na sobie lekkie, przewiewne ubranie. Trzeba też pamiętać o piciu większej ilości płynów, by nie odwodnić organizmu, który traci wodę z potem. Polecane jest przymajmniej półtora litra wody mineralnej dziennie - radzi dr Violetta Jurczyk-Stanisławska, internista.
Udar cieplny, zwany też porażeniem cieplnym, to skutek przegrzania organizmu. Przegrzanie wskutek silnego nasłonecznienia to tzw. udar słoneczny. Najczęściej pojawia się jako skutek przegrzania głowy i karku, jednocześnie spada naturalna zdolność organizmu do ochładzania się.

Szczególnie narażone na udar słoneczny są osoby starsze oraz małe dzieci, gdyż ich naturalne zdolności do ochładzania organizmu są z natury zaburzone. Podobnie jak osób chorujących na cukrzycę, choroby serca czy otyłych. Uważać także na słońce powinny osoby przyjmujące leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia, a także osoby pod wpływem alkoholu.

Odporność osób na podwyższoną temperaturę jest różna, dlatego nie wszyscy przebywający w tych samych warunkach będą na udar cieplny tak samo narażeni. Jednak ludzie pracujący w gorącym i wilgotnym śroowisku pracy bez przewiewu, np. w hutach czy ku zniach, a tak ze rolnicy w trakcie prac polowych, powinni uważać szczególnie.

- Teraz w sierpniu, chronić się przed słońcem szczególnie powinni pielgrzymi zmierzający na Jasną Górę. Nakrycie głowy jest obowiązkowe - chustka, czapeczka, kapelusz - co kto woli. Chronić głowę należy bezwzględnie, tak samo jak bardzo dużo pić i odpoczywać zawsze w cieniu - radzi dr Violetta Jurczyk-Stanisławska, internista.

Osoby o jasnej karnacji ze skłonnością do oparzeń słonecznych powinny oprócz kremów z filtrem zasłaniać głowę i twarz kapeluszem z szerokim rondem lub tzw. legionówką.

Jak udzielić pomocy osobie dotkniętej udarem słonecznym?
1. Jak najszybciej przenieść chorego w chłodne lub zacienione miejsce.
2. Rozluźnić lub zdjąć za ciasne lub za grube ubranie
3 .Gdy twarz jest blada, głowę układamy niżej od tułowia, gdy jest czerwona - kładziemy taką osobę w pozycji półleżącej.
4. Na głowę i klatkę piersiową przykładamy chłodne okłady z wody lub lodu.
5. Mierzymy co chwilę temperaturę ciała - gdy obniży się do 38 stopni - schładzanie ciała można przerwać.
6. Gdy chory jest przytomny, podajemy mu duże ilości chłodne,j lekko osolonej wody w małych łykach.
7. Gdy stan się szybko nie poprawia, wzywamy pogotowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!