Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UJD w Częstochowie ma nowoczesne laboratorium. Kosztowało ponad 8 milionów złotych!

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
UJD w Częstochowie ma nowoczesne laboratorium
UJD w Częstochowie ma nowoczesne laboratorium Katarzyna Gwara
Ponad osiem milionów złotych kosztowało laboratorium, które powstało w murach Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Znajdziemy w nim najnowocześniejszą aparaturą naukowo-badawczą dostępną na terenie regionu śląskiego. Z jego możliwości korzystają również przedsiębiorcy.

Laboratorium znajduje się w budynku Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie przy al. Armii Krajowej 13/15 – na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych.

- Laboratorium ma charakter unikatowy. Jest najbardziej zaawansowane technologicznie. Część aparatury, to aparatura jednostkowa. Niektóre urządzenia występują w liczbie jednej, bądź dwóch sztuk w skali całego kraju – zauważa Marcin Sosnowski dziekan Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych.

W laboratorium można realizować badania związane z produkcją i przetwarzaniem materiałów, technologią dla ochrony środowiska, a także kompozytami dla medycyny i energetyki.

- To jedna z najważniejszych jednostek badawczych naszego uniwersytetu – przyznaje Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD. - Laboratorium ma pozwolić na zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw, a także posłużyć wzrostowi atrakcyjności i prowadzeniu badań naukowych w Polsce, a szczególnie w naszym regionie i w całym województwie – dodaje.

Nowoczesna aparatura naukowo-badawcza

O to, aby tego rodzaju miejsce powstało, uczelnia zabiegała od wielu lat.

- Wszystko zaczęło się w roku 2014. Wtedy po raz pierwszy kontaktowaliśmy się z Urzędem Marszałkowskim w tej sprawie – wspomina Wojciech Ciesielski z Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych.

Prace związane z powstaniem laboratorium trwały ponad dwa lata. Zostało ono wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą.

- W tym czasie wyremontowaliśmy cztery sale dydaktyczne, zakupiliśmy odpowiednią aparaturę i ją przetestowaliśmy. Niektóre aparaty są unikatowe w skali naszego kraju – dodaje Wojciech Ciesielski.

Laboratorium będzie służyć różnym dyscyplinom rozwijającym się na uczelni, naukom chemicznym, naukom o zdrowiu i medycynie, inżynierii materiałowej, energetyce i wielu innym. Jego celem jest również współpraca z przedsiębiorcami i z samorządem.

- Mam nadzieję, że te wdrożenia, które będziemy tutaj wspólnie opracowywać, pozwolą na rozwój naszego społeczeństwa. Liczymy na to, że nasi absolwenci zasilą kadrę pracowniczą firm, które z nami współpracują. Chcemy, aby przedsiębiorcy zakomunikowali nam, jakie są ich potrzeby w zakresie realizacji badań, a następnie wdrożenia ich wyników – podsumowuje Marcin Sosnowski dziekan Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych.

Inwestycja została dofinansowania przez Unię Europejską. Wartość środków zewnętrznych przekazanych na ten cel wyniosła ponad 4 mln 381 tys. zł. Oprócz tego 2,2 mln złotych przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Pozostała część – 1,8 mln złotych – pochodziła z budżetu Uniwersytetu. Łączna wartość tej inwestycji to ok. 8,3 mln złotych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera