Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Wysoka jest najgorsza w Żorach? Tak twierdzą jej mieszkańcy. Remontu nie doczekają się zbyt prędko

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Ulica Wysoka w Żorach jest dziurawa jak szwajcarski ser. Doraźne naprawy pomagają na krótko.
Ulica Wysoka w Żorach jest dziurawa jak szwajcarski ser. Doraźne naprawy pomagają na krótko. Piotr Chrobok
Mieszkamy przy najgorszej ulicy w mieście - mówią ze smutkiem mieszkańcy ulicy Wysokiej w Żorach. Dziurawa nawierzchnia daje im się we znaki od dawna. Ale nie tylko to jest problemem. - Tutaj nie da się otworzyć okien - alarmują mieszkańcy, zwracając uwagę na kłęby kurzu unoszące się po przejeździe jakiegokolwiek auta. Miasto planuje remont drogi, ale zanim to nastąpi Wysoka musi zostać skanalizowana.

Ulica Wysoka jest najgorsza w Żorach? Tak twierdzą jej mieszkańcy. Remontu nie doczekają się zbyt prędko. Najpierw musi powstać kanalizacja

- Naprawdę sami już nie wiemy, jak jeździć tą drogą. Jak omijać dziury, żeby nie wpaść do nich żadnym kołem? To nie powinno tak wyglądać - mówią rozczarowani mieszkańcy ulicy Wysokiej. Trudno nie przyznać im racji. Wysokiej liczby dziur mógłby pozazdrościć nawet najlepszy szwajcarski ser.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Końcówka Wysokiej? Od zawsze na szarym końcu

Pani Rozalia przy Wysokiej mieszka od urodzenia. - Urodziłam się o, tam, w tym ostatnim domu - wskazuje na oddalony o kilkaset metrów budynek. Jak przyznaje z drogą dojazdową do ich posesji problem był odkąd pamięta. Mieszkańcy wówczas kilku domów długo nie mogli się doczekać drogi z prawdziwego zdarzenia. - To była polna droga. Prawie dwadzieścia lat walczyliśmy o jej utwardzenie - wspomina pani Rozalia. Dodaje, że starania rozpoczęli jeszcze w latach 70.

Podobnie jak pani Rozalia, również jej córka, pani Bogusława mieszkanką Wysokiej jest od zawsze. Przyznaje, że faktycznie problem z drogą jest od niepamiętnych czasów. W ostatnich latach urósł jednak znacznie, bo działki przy Wysokiej rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Budowanych domów nie sposób policzyć na palcach obu rąk. Wiele jest także nowo wybudowanych. - Skoro miasto wydało zgody na budowę nowych domów, powinno też pomyśleć o porządnej drodze dojazdowej - zauważa pani Bogusława.

W Urzędzie Miasta mieszkańcy ulicy Wysokiej dowiedzieli się, że poważnego remontu nie doczekają się wcześniej niż wtedy, gdy ich domy zostaną przyłączone do planowanej tam kanalizacji. Żorzanie z niecierpliwością wyczekują tej chwili, ale uważają, że do tego czasu i tak ktoś powinien poważnie przyjrzeć się ich drodze.

- Nie chodzi nam o poważny remont, jesteśmy skłonni poczekać do czasu poprowadzenia kanalizacji, ale wcześniej niech ktoś porządnie naprawi nam drogę - mówi partner pani Rozalii, pan Ginter.

Zwraca uwagę, że po dotychczasowych naprawach Wysokiej (odbywały się cyklicznie, z pojawieniem się kolejnych dziur) droga szybko wracała do stanu sprzed remontu. - Wystarczył jeden porządny deszcz i wszystko spływało. Przejechało cięższe auto - to samo - mówi. Wtóruje mu mieszkający kilka domów dalej jego sąsiad, Artur Domowicz.

Nie przeocz

Problem Wysokiej to nie tylko dziury. "Tu nie da się otworzyć okien"

Zdaniem mieszkańców droga powinna być zreperowana porządnym sposobem, wtedy udałoby się uniknąć dziur i kolejnych wydatków na doraźne naprawy. - Widząc sposób naprawy drogi wiele razy chcieliśmy powiedzieć robotnikom, że szkoda ich czasu - mówi Artur Domowicz, w którego opinii problem z fatalnym stanem ulicy Wysokiej jest o wiele głębszy.

- Gdy trzy lata temu budowaliśmy dom, nie dostałem pozwolenia na przydomową oczyszczalnię ścieków. Powiedziano mi, że niedługo będzie kanalizacja. Czas płynie, a jej jak nie było tak nie ma - wyjaśnia. - To samo z drogą. Miasto mówi, że nie zrobi jej dopóki nie ma kanalizacji, a w wodociągach ciągle słyszę, że ta jest w planach - dodaje pan Artur.

Z kolei jego żona, Agnieszka Domowicz wyjaśnia, że przez unoszący się ciągle na Wysokiej kurz z drogi, w domu nie da się nawet otworzyć okien. - Cztery dni temu myłam okna, proszę zerknąć jak po kilku dniach wyglądają parapety. Oczyszczacz powietrza też wariuje. Nie mówiąc już o wysuszeniu prania na zewnątrz. Tego tutaj nie da się zrobić - rozkłada ręce pani Agnieszka.

Mieszkańcy Wysokiej czują się traktowani przez miasto po macoszemu. - W centrum wystarczy, że na osiedlu wydeptają ścieżkę, a już kładą tam kostkę brukową - bulwersuje się pani Rozalia.

Urząd Miasta w Żorach: "remontujemy Wysoką w najlepszy możliwy sposób"

Czy żorzanie z Wysokiej doczekają się naprawy swojej drogi w lepszej jakości? W Urzędzie Miasta w Żorach odpowiadają, że... nie. - Remont cząstkowy odbywa się poprzez wbudowanie w ubytki w nawierzchni masy asfaltowej, a nie destruktu asfaltowego - wyjaśnia Adrian Lubszczyk, rzecznik prasowy żorskiego magistratu. Miasto uważa, że takie rozwiązanie jest w tym miejscu najbardziej adekwatne.

Zobacz koniecznie

Jak tłumaczy Adrian Lubszczyk, rzecznik prasowy UM problem z dziurami na ulicy Wysokiej pogłębił się z powodu sporej liczby budowanych tam domów. - Dojazd do placów budowy oraz prace związane z przyłączeniami do mediów w znaczny sposób przyczyniają się do degradacji tej drogi - wyjaśnia.

Kapitalny remont? Nie wcześniej niż kanalizacja. - Kapitalny remont drogi na tym odcinku jest planowany po wybudowaniu kanalizacji sanitarnej - odpowiadają w magistracie.

Na Wysokiej nową nawierzchnię kładziono przed kilkoma laty. Wówczas nie wyasfaltowano jednak całej drogi. Jedną część pozostawiono. To droga ślepa, prowadząca tylko do kilkunastu domów. Dlaczego wtedy nie zadbano o remont tej części? Właśnie z powodu braku kanalizacji.

- Remont ul. Wysokiej na odcinku od ul. Rolniczej do ul. Łąkowej był związany z budową kanalizacji sanitarnej - po jej wykonaniu odtworzono nawierzchnię asfaltową - tłumaczy Adrian Lubszczyk, rzecznik prasowy magistratu w Żorach. Końcówka Wysokiej zostanie naprawiona jeszcze w tym roku, znów będzie to jednak jedynie doraźny remont.

Musisz to wiedzieć

- Aktualnie przygotowywana jest jednak przez miasto druga umowa na remonty cząstkowe dróg. Wykonawca otrzyma zlecenie na wykonanie remontu ul. Wysokiej - mówi Adrian Lubszczyk z Urzędu Miasta, który dodaje, że w pierwszym przetargu nie udało się go wyłonić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera