Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unia zakazuje darmowych foliowych torebek, teraz zużywamy ich około 200 na osobę rocznie

Aldona Minorczyk-Cichy
Unia zakazuje darmowych foliowych toreb
Unia zakazuje darmowych foliowych toreb Paweł Nowak / Dziennik Łódzki
Teraz zużywamy nawet po 200 plastikowych toreb rocznie na osobę. Za 10 lat ich liczba ma spaść do 40. Unia zaoszczędzi na tym co roku 740 mln euro.

Parlament Europejski mówi "nie" darmowym torbom foliowym w sklepach i każe nam znacznie ograniczyć ich zużycie. Zanieczyszczają środowisko, a ich utylizacja kosztuje krocie.

Jeszcze kilka lat temu pobocza dróg w miasteczkach województwa śląskiego pełne były porzuconych jednorazówek. Wszystkie sklepy rozdawały je za darmo i bez ograniczeń, a my ich nie szanowaliśmy. Po protestach ekologów handlowcy ograniczyli to rozdawnictwo. Obecnie niewiele sieci nie pobiera opłat za foliówki. A jeśli za coś musimy płacić, nawet tylko kilka groszy, to bardziej to szanujemy.

Margrete Auken, europarlamentarzystka z Danii podkreślała przedstawiając projekt w PE: - Zajmujemy się tutaj ogromnym problemem środowiskowym. Miliardy torebek plastikowych stają się nieprzetworzonymi odpadami bezpośrednio zaśmiecającymi nasze ekosystemy. Szkodzą naturze, ranią ryby, ptaki, a my musimy temu zapobiec.

Państwa członkowskie UE będą mogły wybrać. Albo podjęcie działań, w wyniku których przeciętne roczne zużycie cienkich toreb nie przekroczy 90 sztuk na obywatela do 2019 roku i 40 sztuk do końca 2025 roku. Albo zapewnić, do końca 2018 roku, że torby te nie będą rozdawane za darmo.

Tak więc idąc na zakupy do marketu w Chorzowie, Katowicach, czy Częstochowie będziemy musieli zabrać ze sobą torby wielokrotnego użytku lub drobne na kupno foliówek.

Cienkie torby plastikowe, cieńsze niż 50 mikronów, których najczęściej używa się w UE, nie nadają się zwykle do ponownego użycia, ale w odróżnieniu od toreb grubszych szybciej zamieniają się w odpady. Są one również jednym z najpoważniejszych problemów środowiskowych, przyczyniając się m.in. do zanieczyszczania zbiorników wodnych.

W 2010 roku każdy z nas zużył około 198 plastikowych toreb, z czego około 90 proc. stanowiły torby cienkie. Jeśli nic się nie zmieni, zużycie plastikowych toreb będzie wciąż rosnąć. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej tylko w 2010 roku na śmietniku wylądowało ponad 8 mld plastikowych toreb. Proces produkcji trwa tylko jedną sekundę, używamy ich przez 25 minut, a rozkładają się prawie 400 lat. Do roku 2017, Komisja Europejska ma przygotować propozycje oznaczania i etykietowania biodegradowalnych i nadających się do kompostowania toreb, które byłyby używane na terenie UE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!