Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Bielsko-Bialski po raz pierwszy zainaugurował rok akademicki. Święto nauki na Błoniach

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Pierwsza inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pierwsza inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kamil Lorańczyk
Rok akademicki 2023/2024 zainaugurowano w czwartek, 12 października, na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim. – To pierwsza inauguracja nowej uczelni, która będzie kontynuować dotychczasowe działania Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i działającej jeszcze wcześniej filii Politechniki Łódzkiej – powiedział dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego i rektor uczelni.

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim

W czwartek z udziałem przedstawicieli władz państwa, duchowieństwa, świata nauki, władz uczelni i studentów na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024.

– To dzień wielkiej radości. Uczelnia przekształciła się w uniwersytet. Mamy nowy sztandar, który jest darem miasta Bielska-Białej, a także dowodem zaangażowania i wsparcia w rozwój uczelni. (…) Utrzymaliśmy poziom studentów przyjętych na pierwszy rok. Ponownie jest to 1800 osób – powiedział na konferencji jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości dr hab. inż. Jacek Nowakowski.

Rektor uczelni wyjaśnił, że wciąż można znaleźć elementy, gdzie znajduje się napis „Akademia Techniczno-Humanistyczna”.

– W niektórych miejscach naszej uczelni celowo zostaną takie napisy. Jestem absolutnie zwolennikiem szanowania tradycji i odwoływania się do niej w dalszym rozwoju naszej uczelni – przyznał J. Nowakowski.

Jak zaznaczył w trakcie swojego wystąpienia, hasło o przekształceniu akademii w uniwersytet padło w marcu br.

– Twierdziliśmy, że musimy zadbać o to, aby nasza uczelnia była liderem kształcenia akademickiego na Podbeskidziu. Konsekwentnie realizowaliśmy rozwój przez doskonalenie i nowe działania. To był nasz program. I on jest nadal kontynuowany. (…) Jeżeli spojrzymy na to zdjęcie, widzimy naszych studentów, którzy mają jeden element wspólny, czyli czapki akademickie. Ale oni są różni. Swoją różnorodność zaznaczyli swoją sylwetką, ubraniem, postawą. Taka jest właśnie nasza uczelnia. To różnorodność pozwoliła nam sięgnąć po godność uniwersytetu – podkreślił.

Tę różnorodność potwierdza także 10 dyscyplin naukowych: od informatyki technicznej, przez inżynierię lądową, geodezję, transport, aż po nauki o zdrowiu, pedagogikę, literaturoznawstwo i językoznawstwo. Te dyscypliny umieszczone są w czterech dziedzinach nauki, takich jak: nauki inżynieryjno-techniczne, humanistyczne, społeczne oraz nauki medyczne i nauki o zdrowiu.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda nazwał tegoroczną inaugurację roku akademickiego wielkim świętem nauki, które dotyczy oprócz kadry naukowej i studentów również mieszkańców regionu.

– Wasz rocznik przejdzie do historii. Jako pierwsi rozpoczynacie naukę na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim, który jeszcze w poprzednim roku akademickim prowadził działalność jako Akademia Techniczno-Humanistyczna – zwrócił się do studentów pierwszego roku.

– To nobilitacja nie tylko dla uczelni, ale dla nas wszystkich. (…) Dzięki determinacji i staraniom wielu osób Bielsko-Biała stało się ośrodkiem uniwersyteckim – dodał.

Minister podkreślił, że wartość uczelni docenił św. Jan Paweł II, którego list odczytano podczas inauguracji w 2001 roku. Papież wskazywał m.in. na wpływ obecności uczelni na rozwój miasta i regionu.

– Jako wykładowca akademicki doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jak przełomowym momentem w historii naszego regionu było powołanie wyższej uczelni – powiedział G. Puda.

W imieniu swoim i mieszkańców wszystkim zaangażowanym w działania na rzecz uniwersytetu podziękował prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, który symbolicznie przekazał sztandar na ręce rektora uczelni.

– Bielsko-Biała to miasto, w którym marzenia się spełniają i dzisiaj jest tego najlepszy dowód. (…) Tutaj wszystkie ręce poszły na pokład, a takie rzeczy się wtedy najczęściej udają. Jestem dumny, że mogę być prezydentem w takim momencie. (…) Cieszymy się, że Bielsko-Biała dostaje kolejny impuls do rozwoju. Nic nie jest w stanie zastąpić tego, że miasto jest uniwersyteckie, mamy kadry naukowe i absolwentów – powiedział włodarz.

Biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Adrian Korczago pogratulował władzom uczelni.

– Życzę bożego błogosławieństwa w stawianiu czoła wyzwaniom, którym uniwersytet musi sprostać w diametralnie zmieniającej się rzeczywistości naszych czasów – dodał.

W ramach przyjęcia nowych studentów na pierwszy rok studiów ślubowanie złożyli kandydaci na studentów, którzy w rekrutacji uzyskali największą liczbę punktów. Po pasowaniu przez rektora, uczelniany chór odśpiewał „Gaude Mater Polonia”.

– Jeżeli mówimy o uniwersytecie, to powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by być po prostu ludźmi dobrymi – powiedział rektor.

Podkreślił, że uniwersytet to nie tylko działalność naukowa.

– Przede wszystkim jest to – pozwolę sobie na takie określenie – odpowiedzialność za świat. Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, nasi studenci natychmiast zareagowali. Wyciągnęliśmy rękę do młodych ludzi z Ukrainy, aby w trakcie roku akademickiego mogli być przyjęci na studia. A takim naprawdę długotrwałym osiągnięciem jest akredytowane centrum nauczania języka polskiego. To centrum jest wartością, która zostanie w naszej uczelni na lata – przyznał.

Warto dodać, że uczelnia realizuje wiele projektów, które sięgają do tradycji przemysłu włókienniczego, pogranicza inżynierii mechanicznej i medycyny, a także skupiają się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Są one finansowane ze środków europejskich, jak i pochodzących z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Od ponad 20 lat uczelnia organizuje Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. W tym roku wydarzenie odbyło się w Bielsku-Białej i Żywcu. Być może w przyszłym roku – w myśl władz uczelni – festiwal swoim zasięgiem obejmie również Cieszyn i Pszczynę.

To, że nauka potrafi wzbudzić zainteresowanie i zgromadzić tłumy było widoczne podczas wspólnego działania uczelni z centrum handlowym Gemini Park, które polegało na stworzeniu mini centrum nauki na powierzchni około 1 tys. m kwadratowych. Jak zdradził rektor, wystawa machin Leonarda da Vinci zgromadziła około 40 tys. osób.

Bielska uczelnia powstała w 1969 roku. Wówczas otwarto w mieście filię Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. Kształcono tu inżynierów. W 2001 roku nastąpiło przekształcenie filii w samodzielną uczelnię – Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. 22 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę zawierającą zapis o zmianie z dniem 1 września 2023 r. nazwy akademii na Uniwersytet Bielsko-Bialski.

W roku akademickim 2023/2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski będzie prowadził kształcenie na 26 kierunkach studiów. W przyszłości ma być gotowy na podjęcie studentów z zagranicy. W tym celu trwają prace nad kierunkiem studiów, który będzie całkowicie prowadzony w języku angielskim.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera