Nasza Loteria

Uniwersytet w Bielsku-Białej stał się faktem. Co to oznacza dla miasta i regionu?

Jacek Drost
Jacek Drost
Dzisiejsza konferencja prasowa dotycząca powołania Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego
Dzisiejsza konferencja prasowa dotycząca powołania Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego JAK
Stało się! Od 1 września jedyna państwowa uczelnia wyższa w Bielsku-Białej przestała być Akademią Techniczno-Humanistyczną, a zaczęła działać jako Uniwersytet Bielsko-Bialski. - Cieszymy się - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej prof. Jacek Nowakowski, rektor Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Podkreślał, że starania o przekształcenie uczelni w uniwersytet trwały od dawna i było w nie zaangażowanych wiele osób.

Starania o otworzenie nad Białą uniwersytetu trwały od lat, ale w piątek 24 marca tego roku rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej Jacek Nowakowski, prorektor ds. Nauki i Współpracy Zewnętrznej Krzysztof Brzozowski oraz kanclerz Łukasz Siekliński złożyli na ręce ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oficjalny wniosek o przekształcenie bielskiej uczelni w Uniwersytet Bielsko-Bialski. Kolejnym krokiem było skierowanie wniosku do parlamentu, a 22 sierpnia 2023 roku w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1672) opublikowano ustawę zawierającą zapis o zmianie z dniem 1 września 2023 r. nazwy Akademii Techniczno-Humanistycznej na Uniwersytet Bielsko-Bialski.

- Uniwersytet Bielsko-Bialski ma są sobą ponad 50 lat tradycji. Powstaliśmy w roku 1969 jako filia Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. W 2001 roku przekształciliśmy się w Akademię Techniczno-Humanistyczną. I ogromnym wyzwaniem całej społeczności akademickiej było doprowadzenie do uformowania się i działania w ramach struktury, jaką jest uniwersytet. Ostatnie trzy lata to okres, kiedy na uczelni udało się przeprowadzić wiele zmian - powiedział na konferencji prasowej prof. Jacek Nowakowski.

Dodał, że uczelnia spełniła wszystkie kryteria, żeby mogła zostać przekształcona w uniwersytet. Obecnie to uczelnia wielowymiarowa, nie tylko techniczna, jak w roku 1969, pięciowydziałowa, prowadząca badania naukowe w 10 dyscyplinach naukowych, a studenci mogą realizować naukę na 24 kierunkach studiów. Rektor Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego nie ukrywał, że teraz zależy im na uruchomieniu nowych, typowo uniwersyteckich kierunków studiów, jak np. prawo czy administracja. Wymaga to zaangażowania nie tylko kadry, ale także rozbudowy infrastruktury naukowej - budowy nowego zaplecza dydaktycznego i domu studenckiego z prawdziewego zdarzenia, najlepiej zlokalizowanego na terenie uniwersyteckiego kampusu.

- Czy się cieszymy? Na pewno - powiedział prof. Jacek Nowakowski. Zwrócił uwagę, że ścisła kadra to wychowankowie bielskiej uczelni i po wielu latach udało się jej doprowadzić do powstania uniwersytetu. Prof. Nowakowski podkreślił, że nie byłoby to możliwe bez zaangażowania posła PiS Przemysława Drabka, dobrych relacji z miastem reprezentowanym przez prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, ale także działań poprzednich rektorów, kadry akademickiej i studentów.

Poseł Przemysław Drabek przypomniał, że rozmowy na temat powstania Uniwersytetu w Bielsku-Białej trwały wiele, wiele lat. - To był projekt marzeń, który ciągle gdzie się tam odkładał - mówił poseł Drabek. Jednak dzięki zaangażowaniu wielu ludzi udało się go doprowadzić do końca. - Uniwersytet Bielsko-Bialski będzie rozwijał nasze miasto, nasz region i będzie doskonałym miejscem do rozwoju młodych osób. Dzieje się historia na naszych oczach. I chciałbym zachęcić wszystkich młodych ludzi, którzy planują iść na studia, by zdecydowali się na Uniwersytet Bielsko-Bialski. Warto studiować w Bielsku-Białej - stwierdził poseł Przemysław Drabek.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej, przyznał, że uniwersyteckość miasta jest jego niepodważalnym atutem i kołem zamachowym rozwoju. Zwrócił uwagę, że powołanie uniwersytetu to przykład działania ponad podziałami. - To istotne wydarzenie w historii miasta i ważne wydarzenie ze względu na przyszłość miasta - powiedział prezydent Klimaszewski.

W rozmowie z DZ prof. Jacek Nowakowski w stwierdził, że na rozbudowę zaplecza potrzeba około 40 mln zł, uczelnia jest w stanie wyłożyć jedną trzecią tej sumy. W pierwszej kolejności mógłby powstać budynek dydaktyczny. Nie jest wykluczone, że jeśli będzie zapewnione jego finansowanie, to powstanie w kilku najbliższych latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni