Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UOKiK skontrolował zabawki dźwiękowe i interaktywne dla maluchów. Jaki jest efekt?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W okresie przedświątecznym sklepowe półki niemal uginają się od przeróżnych zabawek. Co kupić, aby zaskoczyć naszą pocieszę? Na, co postawić, aby prezent po pięciu minutach nie wylądował w kącie? Przede wszystkim na zabawkę, która jest bezpieczna. A okazuje się, że nie każda może się takim mianem pochwalić. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę zabawki dźwiękowe i interaktywne dla maluchów. Część z nich lepiej omijać szerokim łukiem.

UOKiK skontrolował zabawki dźwiękowe i interaktywne dla maluchów

Podczas kontroli sprawdzono bezpieczeństwo 50 zabawek dźwiękowych i 41 interaktywnych dla dzieci do lat 3. Pochodziły one z Chin, Holandii, Polski, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Francji i Wietnamu.

Pod uwagę brane były między innymi poziom wydawanego dźwięku, małe części, właściwości mechaniczne i fizyczne, a także odpowiednie oznakowanie. Łącznie 69 na 91 zabawek przeszło kontrolę pozytywnie.

Niektóre wykryte nieprawidłowości stwarzały ryzyko uszkodzenia słuchu – dźwięk przekraczał bowiem aż 110 dB i generowały zbyt wysoki poziom ciśnienia akustycznego emisji. Kontrolerzy stwierdzili również m.in. zbyt małe elementy, niebezpieczne wykończenie, brak wymaganych ostrzeżeń i instrukcji w języku polskim. Zastrzeżenia były między innymi do kilku zabawek, które można było znaleźć w jednym ze sklepów w Częstochowie.

Zabawki, które nie przeszły pozytywnie kontroli znajdziecie w naszej galerii.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zabawek?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek? Nie tylko w szale przedświątecznych zakupów, ale też na co dzień warto pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Dobrze dobrany do wieku, potrzeb i zainteresowań dziecka produkt wspomoże jego rozwój.

Decydując się na zabawkę dodatkowo stymulującą zmysły malucha – powinniśmy się zastanowić, czy nie zafundujemy mu nadmiaru bodźców. Szczególnie grające maskotki, samochody dźwiękowe i instrumenty mogą być zbyt hałaśliwe. Pamiętajmy, że głośność zabawki możemy od razu sprawdzić w sklepie – zbyt dużo decybeli może prowadzić do uszkodzenia narządu słuchu.

Wybierając prezenty dla najmłodszych, pamiętajmy, aby:

  • dostosować zabawkę do wieku dziecka,
  • przeczytać etykiety oraz umieszczone na nich ostrzeżenia i informacje,
  • sprawdzić, czy na zabawce są informacje o podmiocie odpowiedzialnym – producencie lub importerze – ułatwi to dochodzenie swoich praw w razie potrzeby,
  • zwrócić uwagę na obecność małych elementów,
  • sprawdzić, czy zabawka ma znak CE (Conformité Européenne) – to deklaracja producenta, że produkt spełnia wymagania unijne, można wtedy domniemywać, że będzie bezpieczny. Ważne, aby był on umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały na zabawce, opakowaniu lub przytwierdzonej etykiecie. Powinniśmy też zwrócić uwagę na odległość między literami znaku CE i długość środkowej kreski w E.

Jeśli trafimy na zakwestionowaną zabawkę, powinniśmy poinformować o tym sprzedawcę oraz Inspekcję Handlową z danego województwa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera