Upadłość konsumencka tylko w sądzie

Jadwiga Jenczelewska
Sąd może wezwać dłużnika do złożenia wyjaśnień w sprawie
Sąd może wezwać dłużnika do złożenia wyjaśnień w sprawie Przemysław Świderski
Udostępnij:
Upadłość służy umorzeniu całości lub części długu konsumenta. Sądowa opłata za wniosek o ogłoszenie upadłości wynosi 200 zł

Do redakcji zadzwonił Czytelnik i zapytał, czy on - jako konsument różnych dóbr - może ogłosić upadłość konsumencką. Chciałby wiedzieć, na czym ona polega i kto ma do niej prawo. Jak wygląda procedura ogłaszania upadłości? Jest nią zainteresowany, bo słyszał, że upadłość konsumencką może ogłosić osoba, która popadła w długi i nie jest ich w stanie spłacić. I opowiedział swoją historię.

- Kilka lat temu wziąłem w banku kredyt. Wtedy spłacanie rat z dwóch pensji, mojej i żony, nie było nie było żadnym problemem. Ale dwa lata temu żona zmarła, a ja rok później straciłem pracę. Udało mi się przejść na świadczenie ZUS-owskie, ale ono ledwo starcza na życie. Przestałem spłacać raty kredytu nie ze złej woli, ale z powodu braku gotówki. Chciałbym wiedzieć, czy osoba, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, z takim zadłużeniem jak moje, kwalifikuje się do ogłoszenia upadłości konsumenckiej - pyta pan Zdzisław.

- Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje zmieniona ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze dotyczące postępowania upadłościowego osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej - mówi Iwona Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów. - Dzięki znowelizowanym przepisom osoby, które wcześniej nie miały szansy na nowy start, obecnie mają większą możliwość skorzystania z tego przywileju.

Co trzeba wiedzieć o upadłości

Jak przebiega typowe postępowanie upadłościowe

Po złożeniu wniosku przez dłużnika sąd zbada, czy spełnia on wszystkie wymogi formalne wymagane ustawą. Jeżeli wystąpią, wzywa dłużnika do ich uzupełnienia. Następnie sąd rozpoznaje sprawę na posiedzeniu niejawnym. Może jednak wyznaczyć rozprawę, jeżeli uzna to za konieczne. Postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości sąd wydaje w terminie dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku.

Uwaga! Sąd może wezwać dłużnika do złożenia wyjaśnień.

Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli:
- niewypłacalność dłużnika nie powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności, w szczególności w przypadku, gdy dłużnik zaciągnął zobowiązanie będąc niewypłacalnym albo do rozwiązania stosunku pracy dłużnika doszło z przyczyn leżących po stronie pracownika lub za jego zgodą.
Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości przez dłużnika, sąd niezwłocznie dokonuje zabezpieczenia jego majątku, ustanawiając tymczasowego nadzorcę sądowego. Sąd może w ramach zabezpieczenia zawiesić prowadzone przeciwko dłużnikowi egzekucje, zmienić lub uchylić zarządzenia tymczasowe wydane w celu zabezpieczenia roszczeń pieniężnych, w szczególności przez uchylenie dokonanych zajęć.

Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli. W skład masy upadłości wchodzi majątek należący do dłużnika w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty w toku postępowania upadłościowego.

Nie wchodzi do masy upadłości: mienie, które jest wyłączone od egzekucji według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego; wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu; nieściągalne wierzytelności oraz niezbywalne ruchomości wyłączone przez sędziego komisarza. Po ogłoszeniu upadłości czynności postępowania upadłościowego wykonuje sędzia-komisarz, który kieruje tokiem postępowania i sprawuje nadzór nad czynnościami syndyka.

Ekspert podpowiada: Gdy wpadniesz w większe długi

Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice:

Przed znowelizowaniem ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, upadłość konsumencką mogły ogłosić tylko te osoby, które wpadły w długi na skutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności, np. uległy wypadkowi w pracy, wskutek czego doznały trwałego uszczerbku na zdrowiu i nie mogły potem znaleźć zatrudnienia i spłacać zobowiązań. Każdy inny przypadek związany z nieudanym interesem czy problemami osobistymi już się nie kwalifikował. Obecnie o upadłość konsumencką może starać się każdy, kto nie doprowadził do stanu niewypłacalności wskutek własnego zaniedbania.
Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów), którzy stali się niewypłacalni. Postępowanie to ma dwie zasadnicze funkcje.

Pierwszą jest oddłużenie niewypłacalnego konsumenta - umorzenie całości lub części jego długu w stosunku do wierzycieli, których konsument nie jest ani nie będzie w stanie zapłacić. Po drugie - celem upadłości konsumenckiej jest windykacja (odzyskanie) należności od niewypłacalnego konsumenta przez jego wierzycieli.

Dzięki liberalizacji przepisów, upadłość konsumencka jest łatwiejsza do przeprowadzenia. Uwaga! Nie może z niej skorzystać tylko taki konsument, którego niewypłacalność jest skutkiem jego działań umyślnych lub rażącego niedbalstwa oraz taki, który w trakcie postępowania nie będzie wykonywał nałożonych na niego obowiązków.

Obniżone są także koszty postępowania, a w przypadku dłużnika, którego majątek nie wystarczy nawet na ich pokrycie - niezbędne środki tymczasowo wyłoży Skarb Państwa. Opłata od wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej jest opłatą stałą i wynosi 200 zł. Dłużnik będący w bardzo trudnej sytuacji życiowej może złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych, dołączając druk oświadczenia o stanie majątkowym, który może uzyskać w każdym sądzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska coraz bardziej rowerowa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zosia samosia
Ciekawe czy wliczono w to już moją dzisiejszą ??!! :D Wolny wolny wolny :) Wszystkim zadłużonym polecam bloga www.upadłośćkonsumencka.com.pl i prawnik nie jest potrzebny :) Wszystkie informacje jak ogłosić upadłość podane na tacy.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie