Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu w archikatedrze. To wyraz łączności z Rzymem i biblijnej wizji władzy jako troski

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
To wyraz więzi metropolity z papieżem i bliskości Kościoła lokalnego z Rzymem. Do 2015 roku nałożenie paliusza odbywało się w Watykanie, jednak decyzją papieża Franciszka zmieniono ten zwyczaj
To wyraz więzi metropolity z papieżem i bliskości Kościoła lokalnego z Rzymem. Do 2015 roku nałożenie paliusza odbywało się w Watykanie, jednak decyzją papieża Franciszka zmieniono ten zwyczaj Lucyna Nenow
W niedzielę 26 listopada w archikatedrze w Katowicach podczas mszy św. o godz. 12.00 odbyła się uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu, abp. Adrianowi Galbasowi. Symbolicznego aktu dokonał nuncjusz apostolski, abp Antonio Guido Filipazzi. To wyraz więzi metropolity z papieżem i bliskości Kościoła lokalnego z Rzymem. Do 2015 roku nałożenie paliusza odbywało się w Watykanie, jednak decyzją papieża Franciszka zmieniono ten zwyczaj, aby podkreślić więź metropolity z Kościołem lokalnym. Dziś pierwszy raz odbyło się na terenie diecezji katowickiej.

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu w archikatedrze

Ceremonia nałożenia paliusza w Katowicach odbyła się po raz pierwszy. Sam paliusz jest wręczany w Rzymie podczas uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła. Otrzymują go wszyscy metropolici mianowani w ciągu ostatniego roku.

Do 2015 roku obrzęd przekazania i nałożenia paliusza odbywał się w trakcie jednej uroczystości. Ojciec Święty Franciszek zmienił ten zwyczaj, aby podkreślić więź metropolity z Kościołem lokalnym. Dzięki temu, w wydarzeniu mogli uczestniczyć biskupi diecezji wchodzących w skład metropolii, duchowieństwo i wszyscy wierni.

- Jest to symboliczny wyraz więzi metropolity z Rzymem i podkreślenie tego, że sprawuje władzę z mandatu papieża i w drugą stronę, bliskości Rzymu z Kościołem lokalnym. Podczas uroczystości żywa jest też biblijna symbolika pasterza króla i jego odpowiedzialności. W ten sposób ukazana jest biblijna wizja władzy jako troska o wiernych - mówi ks. Rafał Bogacki, rzecznik prasowy Archidiecezji Katowickiej.

Paliusz to pas z białej wełny ozdobiony sześcioma równoramiennymi krzyżami. To element stroju liturgicznego katolickich metropolitów, noszony na ramionach. Nazwa paliusz wywodzi się od łacińskiego pallium, co oznacza płaszcz.

Uroczystość nałożenia paliusza rozpoczęła trwającą prawie dwie godziny mszę świętą, którą w języku polskim celebrował nuncjusz apostolski, abp Antonio Guido Filipazzi. Na zakończenie przemówił abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki podziękował wszystkim za wspólną modlitwę.

- Szczególnie dziękuję jego ekscelencji, księdzu arcybiskupowi Antoniemu. To dla mnie wielka radość, że prawie pięć miesięcy temu, w uroczystość świętych Piotra i Pawła mogłem otrzymać palisz z rąk papieża Franciszka, którego po synowsku kocham i szanuję. Cieszę się również, że paliusz nałożył mi nowy nuncjusz apostolski w Polsce, na samym początku swojej posługi, że Katowice i nasza archikatedra stały się jednym z pierwszych miejsc, które ksiądz arcybiskup odwiedza - mówi abp Adrian Galbas.

Metropolita dodał również, że nuncjusz stresował się przed uroczystością, jednak bardzo dobrze poradził sobie z językiem polskim, co spotkało się z oklaskami wiernych zgromadzonych w świątyni.

- Myślę dzisiaj o słowach Jezusa, które wypowiedział kiedyś do Piotra: "Gdy byłeś młodszy opasywałeś się sam i chodziłeś gdzie chciałeś, ale gdy się zestarzejesz, inny ciebie opasze". Te słowa odżywały już we mnie wielokrotnie. Pierwszy świadomy raz było to podczas obłóczyn w palotyńskiej wspólnocie 1987 roku. Palotyni oprócz sutanny otrzymują także pas, którym przepasują biodra na znak ubóstwa, posłuszeństwa i czystości - wspomina abp Adrian Galbas.

Metropolita wymienił także inne ważne chwile ze swojej posługi, takie jak przepasanie stułą czy sakra biskupia, a następnie wskazał na duchowy wymiar uroczystości.

- Jest jednak coś więcej. Bożego opasania doświadczam każdego dnia. Myślę, że doświadczacie go także i wy. To opasanie miłością i dobrocią Pana, które trwa od zawsze, a które widoczne stało się od chwili naszego chrztu. Bez niego, choć przecież nie zawsze sobie to uświadamiamy, nie dalibyśmy rady zrobić nawet jednego oddechu, postawić choćby jednego kroku, wymyśleć jednej myśli i powiedzieć jednego słowa. "Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia" mówi święty Paweł. To prawda, bez Niego nie mogę nic. Bez doświadczenia tego, że jestem jego owcą, poranioną i zagubioną, bezmyślnie błądzącą po bezdrożach głupoty, niewierności, zamętu i błędu. Owcą, którą On codziennie bierze na swe ramiona. Nawet przez sekundę nie dałbym rady, by w Jego imieniu próbować być pasterzem, brać na swe ramiona innych, by jak On pomagać im w ich boleściach, słabościach i strapieniach - wyznaje abp Adrian Galbas.

Metropolita przywołał również scenę z wręczenia paliusza, która odbyła się na tle Piety Michała Anioła, kiedy papież Franciszek "łagodnie i z uśmiechem powiedział nie bój się".

- To było jak przesłanie, zachęta, wsparcie i błogosławieństwo. Wiem jednak, że nie będę się bał tylko wtedy, gdy nie zwątpię w siłę Jego ramion, na których spoczywa moje życie i życie każdej i każdego z nas - dodaje.

Metropolita ma prawo noszenia paliusza na terenie diecezji, które wchodzą w skład metropolii

Metropolia katowicka obejmuje archidiecezję katowicka, diecezję gliwicką i diecezję opolską.

- Wyobrażam sobie, że istnieje jeden wielki paliusz, który oplata cały Kościół. Paliusz, który łączy papieża z każdą metropolią, a poprzez nią z każdym biskupem, a poprzez niego z każdą i z każdym, kto jest w Kościele. W ten sposób wszyscy jesteśmy spleceni jedną wiarą, jedną nadzieją, jedną miłością i jedną wspólnotą - mówi abp Adrian Galbas.

Ceremonia nałożenia paliusza połączona była z przypadającą 26 listopada uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata - to wezwanie katowickiej katedry, które tradycyjnie świętowane jest odpustem.

W uroczystości wzięli udział m.in.: abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, Dariusz Zalewski, biskup ełcki oraz Sławomir Oder, biskup diecezjalny gliwicki, emerytowani arcybiskupi: Damian Zimoń, Wiktor Skworc, Jan Kopiec i Grzegorz Kaszak, a także biskupi pomocniczy i przedstawiciele władz samorządowych.

Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia z uroczystości

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera