Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Utrata wartości handlowej – kiedy poszkodowany ma prawo do rekompensaty powypadkowej z tego tytułu?

materiał partnera
Wypadek komunikacyjny bardzo często doprowadza do znacznych uszkodzeń pojazdów biorących w nim udział. Niestety nawet rzetelnie naprawiony samochód po wypadku zdecydowanie traci na swojej wartości handlowej. Mało poszkodowanych w wypadkach jest świadomych, że z tytułu utraty tej wartości przysługuje im rekompensata od ubezpieczyciela.

Orzecznictwo sądowe przemawia na korzyść poszkodowanych

Kolizje drogowe to bardzo traumatyczne przeżycie dla wszystkich uczestników. Świadomość odszkodowawcza wśród naszych rodaków systematycznie wzrasta, jednak ubezpieczyciele nadal znajdują sposoby na zaniżenie odszkodowania. Bardzo newralgiczną kwestią przy likwidacji szkód majątkowych jest utrata wartości handlowej pojazdu. Problemem tym zajął się sam Sąd Najwyższy, który w uchwale z dnia 12 października 2001 r. stwierdził, że odszkodowanie za uszkodzony pojazd może obejmować koszty naprawy, a także sumę pieniężną, która odpowiada różnicy wartości samochodu przed wypadkiem i po naprawie. Pozytywne rozstrzygnięcie "otworzyło furtkę" do dochodzenia roszczeń w tym zakresie poszkodowanym.

Jak powinna być ustalana wysokość rekompensaty za utraconą wartość handlową?

W rozważaniach w zakresie rekompensaty za utratę wartości handlowej pojazdu należy poruszyć sposób ustalania należnego odszkodowania w tym zakresie. Sąd Najwyższy wskazał, że podstawą do ustalenia wartości rekompensaty jest średnia cen. Ustalenie wartości na podstawie cen nabywania i zbywania pojazdu jest nieuzasadnione. Jednostkowa cena może wynikać z całkowicie przypadkowych wartości, dlatego ustalenie średniej cen jest dobrym rozwiązaniem. _Miernikiem wartości handlowej pojazdu jest zawsze rynek. _Wartość majątkowa samochodu jest taka, jaką może osiągnąć pojazd przy sprzedaży na rynku. Nie należy wartości handlowej mylić z wartością użytkową! Podsumowując na mocy art. 361 § 2 k. c. ubezpieczyciel ma obowiązek pełnej kompensaty szkody z uwzględnieniem utraconej wartości. Warto też wspomnieć, że wiek samochodu ma znaczny wpływ na stopień ubytku wartości handlowej, który wraz z czasem użytkowaniem będzie niższy.

Jak dochodzić należnych środków pieniężnych?

Poszkodowany, który otrzymał zaniżone odszkodowanie nie uwzględniające utraty wartości handlowej pojazdu ma prawo do złożenia odwołania od decyzji ubezpieczyciela. _Składając pismo z roszczeniem o wypłatę odpowiedniego odszkodowania należy powołać się na _art. 363 § 1 kodeksu cywilnego. Niestety ubezpieczyciele bardzo często kwestionują zasadność wypłaty _tego roszczenia stawiając poszkodowanego przed koniecznością skierowania sprawy na etap postępowania sądowego. Poszkodowani mogą też skorzystać z dopłat do odszkodowań. O czym mowa? Doświadczone kancelarie prawne np. AutoMobilis świadczą wypłatę od ręki dopłat do zaniżonych odszkodowań. Po zweryfikowaniu sprawy wypłacają środki pieniężne poszkodowanemu, a następnie we własnym zakresie dochodzą ich zwrotu od ubezpieczyciela. Dopłaty do odszkodowań umożliwiają uzyskanie środków pieniężnych bez żadnego ryzyka._ Warto otrzymując za niską rekompensatę rozważyć skorzystanie z takiej usługi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!