Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! IMGW ostrzega przed upałami zagrażającymi zdrowiu i życiu. W Śląskiem ostrzeżenie drugiego stopnia WIDEO + ZDJĘCIA

Redakcja
Mnożą się wezwania do omdleń z powodu upału
Mnożą się wezwania do omdleń z powodu upału Jacek Babicz / Polskapresse
To już nie żarty, w Śląskiem drugi dzień afrykańskich upałów. Na dziś, 8 sierpnia, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa śląskiego ostrzeżenie drugiego stopnia. A ono dotyczy „niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia".

Kiedy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni Celsjusza robi się bardzo niebezpiecznie. To oznacza, że słońcu upał sięga 50 stopni i więcej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa śląskiego ostrzeżenie drugiego stopnia. W województwie lubuskim jest ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia.

CZYTAJ TEŻ:
Pogoda na środę, 8 sierpnia: ciepło, gorąco, ukrop! WIDEO + ZDJĘCIA

Co oznaczają takie ostrzeżenia IMGW? Zobaczcie


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował poradnik bezpiecznego opalania się. Czytajcie:

Słoneczne promieniowania UV docierające do człowieka jest niewidzialną, niewielką częścią całkowitego promieniowania słonecznego. Mimo tego, ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie.

Skóra i oczy są najbardziej wrażliwe na działanie promieniowania UV. Bezpośrednią reakcją skóry na jego działanie jest powstanie rumienia (opalenizny). Jednak, przy dużych dawkach promieniowania UV i długotrwałej, jednorazowej ekspozycji na Słońce może dojść do ostrych oparzeń słonecznych. W perspektywie długofalowej, promieniowanie UV powoduje uszkodzenia skóry, które mogą prowadzić do jej nowotworów.

Intensywność promieniowania UV docierającego do Ziemi istotnie zależy od elewacji Słońca, w związku z tym jego natężenie zmienia się w zależności od szerokości geograficznej, pory roku i pory dnia, osiągając największe wartości w tropikach, latem i w południe.

Podstawowe zalecenia przy codziennej, wakacyjnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne: w miarę możliwości ogranicz przebywanie w Słońcu w godz. 10-15, w tych godzinach otrzymujemy 60% dziennej dawki UV, w godzinach okołopołudniowych szukaj cienia, cień może zmniejszyć UV co najmniej o połowę, przebywając w górach pamiętaj, że UV wzrasta ok. 4% na każde 300 metrów wzrostu wysokości, nad morzem otrzymujesz więcej UV przez rozproszenie i odbicie od powierzchni piasku i wody, pamiętaj, że w pochmurny dzień również można się opalić, cienkie chmury przepuszczają większość promieniowania UV.

Jednostką miary promieniowania UV, dotyczącą jego oddziaływania na skórę człowieka jest Indeks UV (UVI). Zakres UVI rozciąga się od zera wzwyż i jest dzielony na 5 poziomów: niski (2 i mniej), umiarkowany (3-5), wysoki (6-7), bardzo wysoki (8-10) i ekstremalny (11 i więcej). Im wyższa wartość UVI, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia rumienia i poparzeń skóry i tym szybszy czas ich pojawienia się. W Polsce w okresie letnim (w godzinach okołopołudniowych, w bezpośrednim słońcu) promieniowanie UV przyjmuje wartości wysokiego i bardzo wysokiego UVI.

Zalecana ochrona w zależności od wartości Indeksu UV: UVI niski – brak ochrony. Można bezpiecznie przebywać na zewnątrz. UVI umiarkowany i wysoki – zalecana ochrona. Należy szukać cienia w godzinach południowych. Założyć koszulę, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i posmarować się kremem z filtrem. UVI bardzo wysoki i ekstremalny – wysoka ochrona. Należy unikać przebywania na zewnątrz w godzinach południowych. Szukać cienia. Koszula, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem są obowiązkowe.

Stopień szkodliwości promieniowania UV zależy nie tylko od ilości otrzymanego UV, ale także od indywidualnej wrażliwości skóry. Osoby o jasnej karnacji są bardziej narażone na niekorzystne działanie UV. W Polsce większość populacji posiada średnio wrażliwą skórę (IIIII fototyp skóry). W naszym kraju w okresie letnim przy wysokim i bardzo wysokim UVI czas bezpiecznego opalania się dla osób ze średnio wrażliwą skórą zmienia się od 30 do15 minut.

IMGW opublikował też poradnik JAK POSTĘPOWAĆ W CZASIE UPAŁÓW:
Ekspozycja na upalne środowisko termiczne stanowi silne obciążenie dla organizmu każdego człowieka. Zwiększenie obciążenia cieplnego i rosnąca temperatura wnętrza ciała mogą prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Poziom ryzyka wystąpienia poważnych zagrożeń dla zdrowia może być istotnie modyfikowany przez szereg czynników, które określają wrażliwość cieplną poszczególnych osób. Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci, osób niesamodzielnych oraz w wieku podeszłym, rekonwalescentów a także chorych przewlekle – zwłaszcza ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz chorych na cukrzycę.

Jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka powinieneś unikać ekspozycji w terenie otwartym, a jeśli jest to nieuniknione to bezwzględnie stosować się do ogólnych zaleceń.

  • Chroń swój organizm przed przegrzaniem i odwodnieniem
  • Ograniczaj ekspozycję w terenie otwartym i unikaj bezpośredniej ekspozycji słonecznej
  • Uzupełniaj odpowiednie ilości płynów
  • Schładzaj się – chłodnymi (nie zimnymi – może to wywołać szok termiczny) napojami lub kąpielą.
  • Korzystaj z klimatyzacji i wentylacji, ale unikaj dużych różnic temperatury powietrza.
  • Unikaj zbędnego wysiłku fizycznego.
  • Upewnij się, czy przyjmowane przez Ciebie leki, suplementy diety, odżywki lub kosmetyki nie będą dodatkowo obciążały organizmu w okresie upałów.
  • Zwłaszcza jeśli przyjmujesz kilka leków jednocześnie, skonsultuj ich stosowanie z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj leki w temperaturze poniżej 25°C lub zgodnie ze wskazaniem podanym na opakowaniu.

Jeśli sam poczułeś się źle lub ktoś w Twoim otoczeniu:

  • Zgłoś bliskiemu lub współpracownikowi jeśli poczujesz dreszcze, osłabienie i niepokój, silne pragnienie lub ból głowy; po wystąpieniu takich objawów przenieś się do chłodnego miejsca, odpoczywaj i uzupełniaj płyny.
  • Jeśli poczujesz skurcze kończyn, szybko uzupełnij płyny z zawartością elektrolitów; dostarczą ich np. napoje dla sportowców. Jeśli po upływie godziny odpoczynku w chłodniejszym miejscu i uzupełnianiu płynów skurcze nadal występują, skorzystaj ze wsparcia medycznego.
  • Jeśli u kogoś w Twoim otoczeniu wystąpią objawy udaru cieplnego, takie jak: wysoka temperatura ciała (> 39°C), gorąca i sucha powierzchnia skóry oraz podwyższone tętno i delirium (majaczenie, bredzenie), drgawki, konwulsje i/lub brak przytomności niezwłocznie wezwij karetkę pogotowia ratunkowego!

Czekając na przyjazd służb medycznych:

  • delikatnie przenieś poszkodowanego w chłodne, zacienione i przewiewne miejsce;
  • ułóż w pozycji leżącej z głową i nogami w górze (nieprzytomny) lub półsiedzącej (przytomny);
  • udrożnij drogi oddechowe i skontroluj podstawowe funkcje życiowe;
  • rozepnij lub zdejmij zbędną i krępującą ruchy odzież;
  • rozpocznij schładzanie organizmu: przykładaj chłodne okłady na kark, pachy i pachwiny, wachluj i schładzaj skórę rozpylając wodę o temperaturze 25-30°C;
  • co 10 min mierz temperaturę ciała, kontynuuj schładzanie dopóki nie spadnie ona poniżej 38°C;
  • nie podawaj płynów;
  • bezwzględnie nie podawaj żadnych leków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!