Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na komary, kleszcze i biedronki

Maria Zawała
Ukąszenie komara może być bolesne
Ukąszenie komara może być bolesne Grzegorz Maliszewski
Kleszcze, meszki, komary, pszczoły, a nawet biedronki. Codziennie szykuje się do ataku na nas ponad 200 owadów - pisze Maria Zawała

Ciepłe dni, gdy przebywamy na dworze, a zwłaszcza nad wodą, to prawdziwy raj dla owadów. Codziennie do lekarzy trafiają osoby szczególnie wrażliwe na ukąszenia komarów, meszek, kleszczy czy pszczół.

- Typowym objawem ukąszenia owada karmiącego się krwią ssaków jest bąbel, zaczerwienienie skóry, swędzenie, pieczenie, niekiedy ból. Na ogół mijają przed upływem doby, choć u niektórych osób mogą się utrzymywać nawet kilka dni - wyjaśnia lek. med. Justyna Sejboth, lekarka katowickiego pogotowia.

Pszczoły mogą żądlić tylko raz w życiu, osy i trzmiele wielokrotnie. Jady mają złożony skład, dlatego reakcje na użądlenia mogą być różne. - Szczególnie trzeba uważać spożywając na dworze napoje, na osy i pszczoły, bo nawet jeśli nie jest się uczulonym na jad, podczas przypadkowego użądlenia w język lub nagłośnię może dojść do obrzęku, który spowoduje niedrożność dróg oddechowych, co może stać się bezpośrednim zagrożeniem życia - wyjaśnia pani doktor. - Żądła pszczoły, które wygląda jak harpun, nie należy wyrywać palcami, ponieważ wciśniemy do ciała zawartość jadu, jaki jeszcze tam się znajduje - wyjaśnia lekarka. - Należy usunąć je poprzez jego podważenie ostrym narzędziem, zeskrobanie - dodaje dr Sejboth.

Niebezpieczne są także komary. Szczególnie dokuczliwe są kuczmany. To miniaturki komarów. Atakują głównie wcześnie rano i o zmierzchu. Kłują nawet przez ubranie, a ślady ropne po ich odwiedzinach mogą utrzymywać się nawet kilka dni.

Bolą także ukąszenia meszek. To malutkie owady, przypominające muszki. Kłują przez całą dobę. Zmasowany atak meszek może skończyć się śmiercią, jeśli zaatakują np. niemowlę. Dzieci nie powinny dotykać biedronek. Wytwarzają one bowiem kantarydynę. Zgniecenie owada może spowodować powstanie na skórze dziecka pęcherzy.

Wiosna i lato to także czas wielkiej aktywności kleszczy. Występują najczęściej na obrzeżach lasów. Ukąszenie kleszcza grozi nam m.in. boreliozą, na którą nie ma szczepionki.

- Nie należy wpadać w panikę, gdy ugryzie nas kleszcz, niczym go nie polewać, tylko złapać i sprawnie wyciągnąć. Kleszcze wyjęte przed upływem 24-48 godzin nie powinny być groźne - tłumaczy doc. Dariusz Szurlej, anestezjolog.

Niepokoić za to powinien objaw zaczerwienienia, które powstaje w miejscu ukąszenia i stopniowo się powiększa. Inne objawy to: wysoka gorączka, silne bóle głowy, wymioty i sztywność karku. To może być borelioza. Wymaga pilnego leczenia.

Kleszcze mogą też powodować zapalenie mózgu. Przed tą chorobą można się zaszczepić.

Repelenty przeciw komarom

Dobre efekty odstraszające komary daje zażywanie witaminy B1, ponieważ np. komary nie znoszą jej zapachu.

Dobrym naturalnym odstraszaczem na owady jest też bazylia, stosowana zewnętrznie. Sok z liści bazylii przynosi też ulgę po ukąszeniu przez owady, podobnie jak cebula czy zielona pietruszka. Lepiej jednak zapobiegawczo spryskiwać się tzw. repelentami, czyli środkami odstraszającymi owady. Wyjątkowo skuteczne są te zawierające DEET. Nie powinny ich jednak używać noworodki i kobiety w ciąży. By zabezpieczyć się przed kleszczami, należy chodzić do lasu szczelnie ubranym. MAZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!