Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna uwaga na kleszcze! Metody ochrony psów i kotów przed groźnymi dla zdrowia pasożytami

OPRAC.:
Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
Wraz z wiosną uaktywniają się kleszcze - zadbaj o swoich pupilów
Wraz z wiosną uaktywniają się kleszcze - zadbaj o swoich pupilów fot Urszula Paszko / Polska Press
Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz, do życia budzą się kleszcze - niebezpieczne pasożyty, stwarzające zagrożenie dla zdrowia a nawet życia psów i kotów. Dowiedz się, jak chronić przed nimi swojego pupila i czego zdecydowanie unikać.

Kleszcze to pajęczaki z grupy roztoczy, istnieją setki gatunków, z czego 20 występuje w naszej szerokości geograficznej. Pajęczaki, podobnie jak komary, żywią się krwią kręgowców – w przeciwieństwie do bzyczących kuzynów nie powoduje swędzenia w miejscu ukąszenia. Ugryzienie może nieść za sobą poważne zdrowotne konsekwencje, dzieje się tak ponieważ kleszcze są żywicielami wielu patogenów. W momencie kiedy pajęczak żeruje na zwierzęciu istnieje wysokie ryzyko zarażenia poważnymi chorobami.

Na cześć najsłynniejszego wampira, najstarszy odkryty gatunek kleszcza został nazwany Deinocroton draculi. Zatopiony w bursztynie liczącym 100 mln lat pajęczak przyczepiony był do pióra dinozaura. Jego potomkowie do dnia dzisiejszego zagrażają zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt.

Jakimi chorobami kleszcz może zainfekować psa i kota?

Najgroźniejszymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze na terenie Polski są:

  • babeszjoza
  • borelioza
  • anaplazmoza
  • erlichioza
  • mykoplazmoza
  • środkowoeuropejskie kleszczowe zapalenie mózgu
  • bartoneloza

Objawy chorób odkleszczowych

Gorączka, senność, apatia, niechęć do ruchu, bolesność podczas ruchu, wymioty, anemia,
krwiomocz, krwotoki, zaburzenia: wzrokowe, pokarmowe, neurologiczne. W ostateczności mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Kleszcze budzą się

Wraz z wzrostem temperatury kleszcze stają się co raz bardziej aktywne. Wygłodniałe po zimie szukają żywicieli. Należy jednak pamiętać, że ocieplenie klimatu sprawia, że aktywność kleszczy może być problemem nie tylko sezonowym a nawet całorocznym. Wystarczy, że temperatura gleby utrzymuje się w przedziale od 5 do 7 stopni Celsjusza.

Miejsca występowania kleszczy

Kleszcze czyhają na ofiary w trawach, gałęziach krzewów, na spodniej stronie liści – mylnie przyjęło się, że spadają z czubków drzew. Pajęczaki te są ślepe, wyczuwają ofiary za pomocą wyczulonego zmysłu węchu. Ofiarę namierzają po wytwarzanych drganiach i wydychanym przez niego dwutlenku węgla.

Zwykle żerują w miejscach często uczęszczanych przez zwierzęta – stąd większe ryzyko przyniesienia do domu kleszczy po spacerze na alejkach parkowych, łąkach, polach.

Dlatego łatwiej o kleszcza w przydrożnych krzakach niż w głębokich, trudniej dostępnych leśnych zaroślach. Pasożyty mogą zadomowić się również tuż przy miejscu zamieszkania (krzaki, krzewy, wysoko trawa na podwórku) – jeżeli problem występuje dobrze jest takie miejsce regularnie kosić. Rozwiązanie może być użycie preparatów przeciw kleszczom w ogrodzie. Ważne aby trzymać się wytycznych w ulotce używanego środka tak aby nie stwarzać zagrożenia dla domowników i zwierząt.

Chroń swojego czworonoga

​​​​​​​
Unikaj wysokich traw i przechodzenia pod nisko zawieszonymi gałęziami. Przed spacerem należy stosować środki: odstraszające kleszcze i komary. Zawierające substancje z grupy izoksazolin – pajęczak ginie po kontakcie kleszcza ze skórą psa. Ponadto to warto stosować tabletki dla psów przeciw innym pasożytom takim jak pchły, świerzbowce i nużeńce.

Tradycyjne metody zabezpieczania psa i kota przed kleszczami:

  • krople spot-on
  • spraye
  • obroże.

Dobrym nawykiem powinno być sprawdzenie sierści psa w poszukiwaniu kleszczy. Pasożyty te lubią miejsca takie jak szyja, głowa, uszy, łapy i przestrzenie między palcami łap.

Usuwanie kleszcza

Jak już znajdziemy kleszcza u naszego pupila, trzeba pamiętać o właściwym usunięciu pajęczaka. Istnieją „domowe” metody, które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Wystrzegaj się:

  • smarowania kleszcza masłem i jakimkolwiek innym tłuszczem,
  • wyciskania i zdrapywania kleszcza,
  • odkażania skóry przed usunięciem pasożyta.

Te wciąż powszechnie stosowane błędy zwiększają ilość toksyn aplikowanych do krwi psa bądź kota - (koty wychodzące oraz niewychodzące również powinny być objęte programem ochronnym przeciw inwazji ektopasożytów).

Zamiast tego należy zastosować specjalne narzędzia do kupienia u każdego weterynarza lub zostawienie tej czynności lekarzowi naszego czworonoga.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera